Encyklopedia roślin Krzewy Żylistek szorstki

Żylistek szorstki

Deutzia scabra

Wysokość do 3 m
Kwitnienie VI, VII
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój krzaczasty, luźny, wyprostowany
Kategorie
Żylistek szorstki

Deutzia scabra, autor: depositphotos.com

Żylistek szorstki (Deutzia scabra) – to dekoracyjny, miododajny, liściasty krzew, należący do rodziny hortensjowatych. Tworzy wzniesiony, luźny, krzaczasty pokrój. Dorasta do 3 metrów wysokości i 1,5 metra rozpiętości.

Żylistek szorstki kwitnie na przełomie czerwca i lipca, na zeszłorocznych pędach. Kwiaty jego są duże, białe, niekiedy z zewnątrz zaróżowione. Tworzą bardzo gęste, zwisające, wiechowate kwiatostany. Pędy wyprostowane, jasnobrązowe lub czerwonobrązowe, szorstkie i sztywne. Liście żylistka szorstkiego mają jajowaty kształt, są mocno ząbkowane, ostro zakończone, ciemnozielone, po obu stronach owłosione. Krzew polecany do nasadzeń w ogrodach, parkach, w zieleni miejskiej, jako soliter w kompozycjach z kwitnącymi roślinami. Doskonale prezentują się jako żywopłoty i szpalery. Owocem żylistka jest brunatna, niezbyt atrakcyjna torebka, zawierająca dużo drobnych nasion.

Uprawa żylistka szorstkiego

Żylistek szorstki potrzebuje bardzo wilgotnego podłoża, szczególnie w okresie kwitnienia. Nie toleruje suszy, dlatego w okresach bezdeszczowych wymaga nawadniania. Roślina preferuje stanowiska słoneczne, oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne gleby, ale rosną także w półcieniu i na każdej przeciętnej ziemi ogrodowej.

Żylistek szorstki w sezonie wegetacyjnym wymaga dokarmiania, możemy roślinę zasilić nawozem do kwiatów kwitnących. Aby żylistek kwitł obficie, należy co roku , tuż po przekwitnięciu przycinać pędy, a te najstarsze i najsłabsze skracać lub usuwać.

Żylistek szorstki rozmnażany jest wyłącznie wegetatywnie z sadzonek zielnych. Najlepszym okresem na sadzenie rośliny na miejsce stałe to wiosna. Krzew rzadko atakowany przez choroby i szkodniki. Żylistek szorstki podczas surowych zim może przemarzać , możemy temu zapobiec okrywając krzew gałązkami świerkowymi. Rośliny wykazują dużą zdolność regeneracyjną, szybko odbudowują koronę.

Do najpopularniejszych odmian żylistka szorstkiego zaliczamy:

  • ‘Plena’ – odmiana o białych kwiatach z różowym połyskiem
  • ‘Candidissima’ – odmiana o śnieżnobiałych kwiatach
  • ‘Pride of Rochester’ – odmiana o pełnych różowo fioletowych kwiatach
Skip to content