Encyklopedia roślin Krzewy Iglaste Żywotnik zachodni ‘Smaragd’

Żywotnik zachodni ‘Smaragd’

Thuja occidentalis ‘Smaragd’

Wysokość 3-10 m
Kwitnienie
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność cała roślina
Pokrój kolumnowy, stożkowaty, wyprostowany
Kategorie
Żywotnik zachodni 'Smaragd'

Thuja occidentalis ‘Smaragd’, autor: Athantor, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Żywotnik zachodni ‘Smaragd’ (Thuja occidentalis ‘Smaragd’) to jeden z najpopularniejszych iglastych, zimozielonych krzewów ogrodowych. Odmiana charakteryzuje się zwartym, regularnym, stożkowatym pokrojem, który z wiekiem i wysokością staje się bardziej kolumnowy. Po 10 latach uprawy osiąga 3 metry wysokości, roczny przyrost szacuje się na 15-20 centymetrów rocznie. (Odmiana może dorosnąć nawet do 10 metrów wysokości i 2,5 metra rozpiętości).

Tuja ‘Smaragd’ najbardziej intensywny odcień szmaragdowy utrzymuje od wiosny do późnej jesieni. Igły w formie łusek, na pędach wierzchołkowych są szmaragdowo-zielone, zaostrzone, odstające, rzadko rozmieszczone – 4 mm długości. Igły na gałązkach są tępo zakończone, silnie przylegające i mają do 2,5 mm długości.

Thuja ‘Smaragd’ posiada również owoce, są to drobne szyszki, wyrastające na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów. Początkowo żółtozielone w lecie, po dojrzeniu jasnobrązowe. Żywotnik zachodni ‘Smaragd’ nadaje się do ogrodów i parków oraz jako element zieleni osiedlowej. Polecany na formowane żywopłoty i do pojedynczych nasadzeń jako soliter.Wspaniale będzie się prezentował z innymi iglakami na rabatach i w ogródkach skalnych.

Uprawa żywotnika zachodniego ‘Smaragd’

Thuja ‘Smaragd’ dobrze się czuje na stanowisku słonecznym i półcienistym, w miejscu bardzo zacienionym jej pokrój i wybarwienie nie będzie już tak efektowne. Gleba, jak u wszystkich tuj, powinna być żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta o odczynie wapiennym, umiarkowanie wilgotną. Poradzi sobie również na glebach słabszych.

Żywotnik zachodni ‘Smaragd’ przez pierwsze lata powinien być regularnie podlewany, zwłaszcza w okresie suszy. Doskonale reaguje na cięcia i formowanie, zabieg ten możemy wykonać dwa razy w roku, pod koniec czerwca i w końcu sierpnia. Odmiana odporna na niskie temperatury, chociaż na czas bezśnieżnych i mroźnych zim warto krzew zabezpieczyć przed przemarznięciem.

Aby zapewnić roślinie optymalne warunki do rozwoju należ pamiętać o odpowiednim zasilaniu. Tuję ‘Smaragd’ nawozimy 2-3 razy w sezonie. Pierwsze w kwietniu, drugie na początku lipca, trzecie na przełomie września i października, pamiętając o prawidłowym doborze i stosowaniu nawozów. Odmianę najłatwiej można rozmnożyć poprzez sadzonki. Najlepszym czasem na sadzenie do gruntu to wiosna lub jesień. Żywotnik zachodni ‘Smaragd’ to krzew odporny na zanieczyszczenia powietrza, na choroby i ataki szkodników.

Skip to content