Encyklopedia roślin Krzewy Iglaste Żywotnik zachodni ‘Spiralis’

Żywotnik zachodni ‘Spiralis’

Thuja occidentalis Spiralis

Wysokość ok. 10 m
Kwitnienie
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność cała roślina, liście
Pokrój stożkowaty
Kategorie
Żywotnik zachodni ‘Spiralis’

Thuja occidentalis Spiralis, autor: AfroBrazilian - Aleksandrs Balodis, Wikipedia CC BY-SA 3.0 de

Żywotnik zachodni ‘Spiralis’ (Thuja occidentalis Spiralis) – odmiana o luźnym, stożkowatym pokroju, dość silnym wzroście. W wieku 10 lat osiąga około 3 metry wysokości, roczny przyrost żywotnika ‘Spiralis’ to 20 centymetrów. Docelowo może uzyskać 10 metrów wysokości. Krzew tworzy luźne stożki o spiralnie poskręcanych pędach w ciemnozielonym zabarwieniu.

Uprawa żywotnika zachodniego ‘Spiralis’

Żywotnik zachodni ‘Spiralis’ to krzew iglasty o małych wymaganiach glebowych. Lubi dość żyzne i raczej wilgotne podłoża, dobrze się czuje na przepuszczalnych oraz piaszczysto- gliniastych miejscach. Im większa wilgotność powietrza tym lepiej dla rośliny. Dla dobrego i zdrowego rozwoju tui, należy raz w roku podsypać nawozem do roślin iglastych, a także ściółkować roślinę. Wzbogaci to glebę w próchnicę i utrzyma odpowiedni poziom wilgoci. 

Żywotnik zachodni ‘Spiralis’ na suchych glebach rośnie słabo: korona krzewu jest luźniejsza, co sprawia że rośliny chorują. Roślinę najlepiej sadzić na wiosnę, pamiętając o obfitym i regularnym podlewaniu sadzonki. 

Żywotniki zachodnie ‘Spiralis’ preferują stanowiska słoneczne lub lekki półcień, dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza. Polecane do większych założeń ogrodowych, wykorzystywane są do nasadzeń w dużych parkach zieleni miejskiej, doskonałe na szpalery i wyższe żywopłoty.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content