Strona Główna OgródNawadnianie Ogrodu Magazynowanie deszczówki w ogrodzie. Jak magazynować deszczówkę?

Magazynowanie deszczówki w ogrodzie. Jak magazynować deszczówkę?

autor Ogarnij Ogród

Zbieranie deszczówki, która jest wodą niezwykle przydatną np. w ogrodzie, a do tego zupełnie darmową, nie jest niczym skomplikowanym. Każda ilość zgromadzonej  wody ma wartość. Nie tylko zaoszczędzi tę lecącą z kranu, za którą płacimy, ale również dla roślin będzie wodą bardziej wartościową. 

Woda, która spływa z dachu nie nadaje się do spożycia, ale jest idealna do mycia włosów czy też do prania a i roślinom te drobne zanieczyszczenia nie przeszkadzają. Ma również idealną temperaturę do podlewania, optymalne pH (5,5 do 6,5) i jest tzw. wodą miękką, nie zawiera bowiem magnezu i wapnia. Korzystanie z deszczówki niesie za sobą nie tylko wymierne korzyści materialne ale również wspomaga naturalne środowisko. 

Zbieranie deszczówki – po co komu deszczówka? 

Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że Polska jest jednym z najbardziej ubogich w wodę europejskich krajów. Mało tego, zasoby wody pitnej wciąż się kurczą a zużywamy jej ogromne ilości. Dlatego warto zainwestować choćby w niewielki zbiornik, by wodę kranową zacząć oszczędzać. Ostatnie lata pokazały, co to znaczy susza. Wprowadzano latem mnóstwo ograniczeń dotyczących podlewania ogródków i trawników. Były zakazy napełniania ogrodowych basenów.

Dla wielu zbieranie deszczówki stało się zwyczajnie koniecznością. Część z nas zyskała również świadomość, jak cenna jest woda. Uzmysłowiliśmy sobie, że nie jest wcale dana raz na zawsze i nie jest tak, że odkręca się kran a ona po prostu leci. W wielu miejscach w Polsce latem nie leciała albo leciała wąską stróżką. 

Do czego wykorzystać można zgromadzoną wodę:

  • podlewanie rabat kwiatowych, roślin doniczkowych i warzywników
  • podlewanie trawnika
  • mycie samochodu
  • mycie mebli ogrodowych, narzędzi, tarasów
  • napełnianie basenów
  • mycie okien
  • spłukiwanie toalet

Do nieprzekonanych niech przemówią liczby. Jeśli nie przemawia konieczność ochrony środowiska to może warto policzyć ile złotówek można zaoszczędzić gromadząc wodę spływającą z dachu. 

Zbieranie deszczówki w ogrodzie

Zbieranie deszczówki w ogrodzie, źródło: depositphotos.com

Dach o powierzchni 1000 m² może dostarczyć jednorazowo około 2300 litrów wody, którą można byłoby wypełnić 12 wanien do pełna.

Dach 120 m² i kilkunastominutowy obfity deszcz to 180 litrów wody, czyli prawie pełna wanna. Taka ilość spokojnie wystarczy do podlania średniej wielkości ogrodu. 

Gdyby używać zgromadzonej wody deszczowej do spłukiwania toalety, prania, podlewania kwiatów doniczkowych, to można zaoszczędzić nawet 80 l dziennie. To może być nawet połowa zużywanej dziennie wody. Przez rok można się zaoszczędzić nawet 29 m³. Gros z tego to również zaoszczędzenie opłat za odprowadzenie ścieków, które ponosimy jednocześnie z odkręceniem kranu. 

Wg obliczeń specjalistów 25 m² dachu pozwala zgromadzić 1 m³ wody i takie wskazówki powinno się brać pod uwagę szacując wielkość zbiornika, który możemy na swoim terenie zainstalować. 

Zbiorniki na deszczówkę

Zbieranie deszczówki nie jest ani czasochłonne ani kosztowne i nie ma w tym niczego skomplikowanego. Jeśli dach jest orynnowany, to wystarczy pod rynnę spustową podstawić zbiornik. Warunek jest taki, że dach nie może być pokryty żadnymi materiałami zawierającymi szkodliwe materiałami, np. azbest. 

Zbiorniki można podzielić na te naziemne oraz podziemne. 

W sklepach dostępnych jest mnóstwo zbiorników naziemnych o różnorodnych kształtach, przypominających beczki, kadzie, dzbany i wiele innych. Są nie tylko zbiornikami na wodę ale również pięknie zdobią otoczenie domu. Wykonane z niezwykle trwałych materiałów, które nie pozwalają wodzie na nagrzewanie się oraz są nieprzezroczyste, co zapobiega pojawieniu się wewnątrz glonów. Można dobrać nie tylko odpowiadający nam kształt, zgodny z charakterem ogrodu, ale również kolor pasujący do elewacji. Mieszczą przeważnie od 150 do 500 litrów wody.

Zbieranie deszczówki do takich pojemników jest nie tylko funkcjonalne ale również pełni funkcję dekoracyjną. Dobrze by były zaopatrzone w kranik, ułatwi to pobór wody a w sytuacji obfitych opadów można do niego podłączyć wąż i z automatu odprowadzać wodę z daleka od budynku. 

Bardzo dużą popularnością cieszą się tzw. kontenery IBC z paletą. Ich pojemność to 1000 litrów (1 m³). Ich zaletą jest to, że można je ze sobą łączyć, co pozwala na zbieranie deszczówki w ogromnych ilościach. Bez problemu można taki zbiornik kupić nowy albo używany, po oczyszczeniu i regeneracji. Nie ma problemu z jego zamaskowaniem, wystarczy obsadzić go w koło pnączem.

Można go również uczynić zbiornikiem podziemnym a wodę z niego czerpać przy pomocy prostej i niedrogiej pompki pływakowej. Konieczność zamaskowania wynika nie tylko z estetyki ale również z faktu, że tworzywo z którego zrobiony jest zbiornik jest lekko przezroczyste a to sprawia, że pod wpływem słońca będą tworzyły się wewnątrz glony. Są ro zbiorniki niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych i dzięki temu mogą służyć przez wiele lat. 

Zbieranie deszczówki w ogrodzie

Zbieranie deszczówki w ogrodzie, autor: Darya Kraplak, Unsplash

Przy wyborze wielkości zbiornika należy się kierować wielkością dachu, ilością opadów w danym regionie a przede wszystkim tym, ile tej wody potrzebujemy. 

Jeśli mamy duże potrzeby, wielkie powierzchnie dachowe i możliwości terenowe, możemy zaopatrzyć się i zainstalować zbiornik podziemny. Ich pojemności zaczynają się od 2 tysięcy litrów a mogą mieć i tysięcy 9. I w tym wypadku jest możliwość ich łączenia pod ziemią.  Nie są to już rozwiązania tanie i trudno tu w ogóle mówić o opłacalności, tym niemniej wiedzieć należy, że takie możliwości istnieją. Ale dzięki zbudowaniu całej instalacji ze specjalną pompą można po doprowadzeniu rurek rozsączających prowadzić nawadnianie ogrodu w sposób zautomatyzowany.

Woda wówczas nie będzie co prawda już darmowa (pompa jest na prąd) ale o wiele tańsza od tej z kranu. Taka instalacja nawadniająca oszczędza również mnóstwo czasu, który na podlewanie trzeba poświęcić. Jeśli woda miałaby być używana do basenu, kąpieli czy prania, dobrze jest instalację wodną zaopatrzyć w filtry. 

Systemy rozsączające zamiast zbiorników na deszczówkę 

Jeśli nie chcemy gromadzić wody deszczowej możemy zastosować systemy rozsączające wodę. Pozwalają one na odprowadzenie wody z dala od budynku, jednocześnie w sposób proekologiczny pozwalają tę wodę zagospodarować. 

Można np. już w trakcie budowy domu wokół fundamentów założyć drenaż opaskowy, który będzie osuszał grunt wokół domu, wówczas woda deszczowa będzie swobodnie wpływała na opaskę z kruszywa. 

Innym sposobem na to by wody nie marnować i jednocześnie jej nie gromadzić jest zastosowanie skrzynek i tuneli rozsączających. Woda przez pewien czas będzie się w takim systemie zatrzymywała, po czym powoli będzie przenikała na zewnątrz nie tworząc przy tym kałuż. Ten system sprawdza się gdy podłoże wkoło domu jest przepuszczalne. Gdy jest ciężkie i gliniane konieczne staje się wykopanie studni chłonnej. Przeważnie zbudowana jest w kręgów i musi mieć głębokość około 3 metrów, gdyż na tym poziomie zaczynają się warstwy dobrze przepuszczalne. Studnia taka nie może znajdować się w pobliżu ujęcia wody czy w bezpośredniej bliskości budynku. 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz