Maliny zachwycają nas swoim przyjemnym smakiem i delikatnym zapachem na początku lipca, a niektóre odmiany w październiku lub listopadzie. Jest to jagoda o wielu pożytecznych cechach i właściwościach. Wśród ogrodników coraz większą popularnością cieszy się malina polka powtarzająca – jagody te są łatwe w uprawie. Aby uzyskać dobre zbiory, należy zadbać o kilka niuansów.
Jak przygotować glebę pod maliny?
Krzew maliny dobrze rośnie na żyznych glebach z wystarczającą ilością wilgoci. Brak wilgoci prowadzi do słabych zbiorów, dlatego należy stworzyć korzystne warunki dla rozwoju malin. Teren, na którym będą sadzone maliny, powinien być odchwaszczony. Na glebie torfowej podczas sadzenia dodaje się glinę i obornik, aby zwiększyć aktywność mikroorganizmów rozkładających torf. Na terenach niskich krzewy malin mogą być uszkadzane przez mróz, dlatego nie zaleca się sadzenia odmian wcześnie kwitnących.
Sadzenie malin – gdzie to robić?
Materiał sadzeniowy zbierany jest jesienią. Grubość szyjki korzeniowej sadzonek powinna wynosić co najmniej 8-10 mm. System korzeniowy powinien sięgać 15 cm i nie mieć widocznych oznak choroby. Maliny należy sadzić pod koniec września lub na początku października. Ważne jest, aby sadzić przed zamarznięciem gleby, aby korzenie się zapuściły i dały dobry plon. Niektórzy ogrodnicy robią to wczesną wiosną, kiedy pąki jeszcze nie wykiełkowały. Podobnie jak gleba, sadzonki również wymagają przygotowania do sadzenia. Nadmiar pędów należy odciąć i pozostawić tylko jeden. Jego wysokość nie powinna przekraczać 20 cm.
Jak zadbać o sadzonki malin?
Maliny potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych i wilgoci, aby dobrze się rozwijać i zapewnić dobre zbiory. Zaleca się coroczne nawożenie i w razie potrzeby stosowanie systemu nawadniania kropelkowego. Najczęściej spotykane sadzonki do uprawy można znaleźć na stronie sadowniczy.pl. Wiosną glebę należy spulchnić, natomiast latem gleba wymaga ponownego spulchnienia i odchwaszczania. Gleba jest uprawiana w zależności od liczby pojawiających się chwastów.
Krzewy malin są dość wysokie, dlatego podczas ich uprawy potrzebna jest podpora. Za pomocą podpory można poprawić oświetlenie malin, ułatwić uprawę i pielęgnację gleby. Podporę wykonuje się w następujący sposób: po obu stronach wykopu umieszcza się 2 paliki i rozciąga się drut. Można zastosować sznurek polietylenowy i grubą żyłkę wędkarską. W upalne dni maliny należy obficie podlewać, aby zapobiec wysychaniu pędów. Malinę podlewamy przed kwitnieniem i dojrzewaniem jagód. Podlewanie zwłaszcza w czasie upałów zwiększy plony i wielkość owoców. Maliny bardzo potrzebują składników odżywczych, dlatego w pierwszym roku po posadzeniu należy je nawozić. Następnie nawożenie odbywa się 2 razy w roku – w lipcu i sierpniu.
Obserwuj pędy malin i w razie potrzeby skracaj je do w pełni rozwiniętego pąka. Jeśli pojawią się pędy przemarznięte, słabe lub cienkie, należy je przyciąć o 8-10 cm. Po zbiorze należy pamiętać o przycięciu pędów owocujących prawie do ich podstawy. Przycinanie należy przeprowadzić wiosną. Dzięki temu zabiegowi gałęzie boczne lepiej się rozwijają i zwiększają wielkość owoców. Maliny powinny być zbierane w miarę dojrzewania, zapobiegając ich przejrzeniu na krzakach. Maliny żyją na jednej działce około 15 lat. Po tym czasie należy je przesadzić w inne miejsce, aby uniknąć pojawienia się chorób i rozprzestrzenienia się szkodników.
Fot. główna: materiał Partnera