Modrzewnica zwyczajna – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Modrzewnica zwyczajna 'Compacta', autor: Agnieszka Kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Modrzewnica zwyczajna (Andromeda Polifolia)

Wysokość 20-40 cm
Kwitnienie V, VI
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha
Ozdobność kwiaty, liście, owoce, cała roślina
Pokrój krzaczasty, wzniesiony

Modrzewnica zwyczajna (Andromeda Polifolia) to niewielka krzewinka z rodziny wrzosowatych, z gatunku rośliny wieloletniej, przede wszystkim spełniająca funkcję okrywową i ozdobną. Modrzewnica zwyczajna to wolno rosnący, zimozielony krzew, dorasta do 20-40 centymetrów wysokości. Jest to roślina o wzniesionym, krzewiastym pokroju. Modrzewnica zwyczajna kwitnie od maja do czerwca, zdobiąc się w białe lub różowe kwiaty, zebrane w baldachogrona. Jej pędy są cienkie, wiotkie, liście niewielkie, lancetowate, jasnozielone. Gatunek trujący. Modrzewnica zwyczajna polecana jest do nasadzeń ogrodów skalnych, wrzosowisk, alpinariów, a także do uprawy w donicach.

Uprawa modrzewnicy zwyczajnej

Modrzewnica zwyczajna lubi gleby próchniczne, kwaśne, umiarkowanie wilgotne. Najlepszym stanowiskiem dla rośliny jest cień lub półcień. Modrzewnica zwyczajna owocuje w sierpniu. Jej owoce to kuliste, wielonasienne torebki, które długo pozostają na krzewie. Roślina rozmnażana jest z siewu i przez sadzonki zielne. Sadzenie krzewu powinno odbyć się wiosną lub wczesnym latem. Młode rośliny na czas zimowy okrywamy ziemią lub gałązkami iglastymi, wiosną zasilamy nawozem. Modrzewnica zwyczajna w czasie przedłużającej się suszy potrzebuje regularnego nawadniania, a zwłaszcza młode egzemplarze.

Do najpopularniejszych odmian modrzewnicy zwyczajnej zaliczamy:

  • ’Niko’– odmiana obficie kwitnąca
  • ’Compacta’ – odmiana posiadająca zwarty pokrój i gęste ulistnienie
  • ’Blue Ice’– odmiana posiadająca charakterystyczne, niemal siwe ulistnienie

Fot. główna: Modrzewnica zwyczajna 'Compacta’, autor: Agnieszka Kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz