Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) |
|
Wysokość | ok. 20 cm |
Kwitnienie | – |
Stanowisko | słoneczne |
Wilgotność gleby | stale wilgotna |
Ozdobność | liście, rozety liściowe |
Pokrój | płożący |
Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) jest to bylina owadożerna należąca do rodziny rosiczkowatych. Ta roślina mięsożerna w środowisku naturalnym występuje tylko na moczarach i bagnach Karoliny Północnej i Południowej, w warunkach subtropikalnych. I choć jest niezwykle popularną rośliną doniczkową, to jej populacja w warunkach naturalnych gwałtownie spada. Jest to roślina długowieczna, uprawiana w optymalnych warunkach może przetrwać nawet 20-30 lat.
Jak wygląda muchołówka amerykańska
Roślina wytwarza grube kłącza oraz rozety z liści o średnicy 15-20 cm. Liście są dwojakiego rodzaju, jedne mają kształt wydłużony i sercowaty, a drugie są rodzajem pułapek i tak są skonstruowane, że bez trudu zamykają się łapiąc w ten sposób muchy i inne owady a nawet stawonogi. Swym wyglądem przypominają powieki z długimi rzęsami.
Muchołówka wabi do siebie owady słodkim nektarem, który wytwarza po wewnętrznej stronie liści. Gdy ten wejdzie do środka podrażnia włoski czuciowe. Ale roślina jest niezwykle „sprytna” i jej liście nie od razu się zamykają. Od pierwszego kontaktu czeka ok. 12 sekund na kolejny i dopiero, gdy on nastąpi błyskawicznie (jedna dziesiąta sekundy) się zatrzaskuje zamykając owada w potrzasku. Teraz roślina zaczyna wydzielać soki trawienne, ale również nie od razu, tylko po kolejnych bodźcach, czyli ruchach owada. Dzięki temu nie marnuje energii. Cały proces trwa około tygodnia, dwóch. Po tym czasie pułapka znów się otwiera i czeka na kolejnego pechowca. Gdy liście nie są w stanie się zamknąć, obumierają. Roślina wytwarza również białe, drobne i niepozorne kwiatki, ale w uprawie doniczkowej rzadko się zdarza by się pokazały.
Uprawa muchołówki amerykańskiej
Uprawa muchołówki nie należy do tych najprostszych. Roślina ma bowiem swoje wymagania. Muchołówka amerykańska wymaga podłoża żyznego i lekkiego, najlepiej by była to mieszanka kwaśnego torfu (2 części) z piaskiem (1 część), podłoże bowiem musi mieć odczyn kwaśny (pH 3-5).
Najlepiej jest wybrać dla rośliny słoneczne miejsce, np. południowy lub wschodni parapet.
Co kilka lat muchołówka powinna zostać przesadzona. Przyda się jej zarówno świeże podłoże jak i większa doniczka. Zarówno w trakcie przesadzania, ale i każdej wiosny można roślinę rozmnożyć. Wystarczy podzielić kłącza. Można również do mieszanki torfu i piasku wysiać jesienią nasiona, wówczas to roślina osiągnie dojrzałość po pięciu latach. Obumierające liście należy odcinać ostrym nożem.
Pielęgnacja muchołówki amerykańskiej
Muchołówka musi mieć stale wilgotne podłoże, a woda do podlewania musi być miękka, najlepiej destylowana. Jednak lepiej jest nie wlewać wody bezpośrednio do doniczki, a postawić ją w podstawku wypełnionym wodą.
Muchołówki amerykańskiej nigdy nie nawozimy!
Jest to roślina ciepłolubna i w lecie powinna mieć temperaturę w okolicach 20-30°C, ale wiele odmian znosi bez problemu znacznie wyższą, stojąc nawet w pełnym słońcu. Po okresie wegetacji potrzebuje spoczynku w miejscu chłodnym (temperatura nie niższa niż 10°C), na co najmniej 4-6 tygodni. W tym czasie rośliny nie podlewamy. Jeśli nie ma możliwości przeniesienia rośliny do chłodniejszego pomieszczenia, to zimą, gdy powietrze w mieszkaniu jest przesuszone, dobrze jest naryć roślinę szklaną kopułą i pilnować by ziemia była lekko wilgotna. Brak wilgoci powoduje, że pędy i liście muchołówki szybko wiotczeją.
Nie trzeba się martwić, że bez dostępu owadów roślina umrze z głodu. Uzyskuje bowiem składniki pokarmowe również procesie fotosyntezy. Jeśli roślina przez długi czas „nie złapała” żadnego owada, zawsze możemy jej pomóc 🙂
Odmiany muchołówki amerykańskiej
Dostępnych jest sporo ciekawych odmian muchołówki amerykańskiej. I nic dziwnego, roślina ta jest nie tylko atrakcyjna ale również niezwykle interesująca, wszak mięsożerna. Do najpopularniejszych odmian należą:
- ’Akai Ryu’ – liście intensywnie wybarwione na ciemnoczerwony kolor z zielonym paskiem po środku zewnętrznej ich części i żółtych zębach pułapki, niezwykle wytrzymała, może stać w pełnym słońcu
- ’Funnel Trap’ – niezwykle interesująca odmiana, a to ze względu na dwa rodzaje pułapek na jednej roślinie, młode egzemplarze całe zielone, z czasem same pułapki czerwienieją
- ’Red Burgundy’ – odmiana barwy czerwonej w całości
- ’Giant’ – jej pułapki osiągają nawet 5 cm długości i roślina szybko wypuszcza kolejne, im więcej światła tym mocniej wybarwia się na kolor czerwony
- ’Spider’ – odmiana ta nie pokłada się, natomiast rośnie wzwyż, jej liście są długie i wąskie.
Fot. główna: H. Zell, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org