Strona Główna Dom i Balkon Muszki w roślinach doniczkowych – rozpoznanie i zwalczanie

Muszki w roślinach doniczkowych – rozpoznanie i zwalczanie

autor Ogarnij Ogród

Zauważa się je dopiero wówczas, gdy podlewa się rośliny lub przechodząc trąca liście. Wzbijają się w powietrze by po chwili znów osiąść na roślinie. Czarne muszki albo białe muszki. I jedne i drugie bardzo dla roślin doniczkowych groźne. Jeśli nie zabierzemy się za ich szybkie wytępienie, to one uśmiercą w końcu nasze kwiatki.

Czarne muszki w roślinach doniczkowych

Ziemiórka pleniówka (Sciara militaris), bo to właśnie ta muszka lata sobie wkoło naszych doniczek jest drobniutka, ma 2 do 4 mm długości, długie nóżki i smukłe ciało zakończone czułkami. Wyglądem przypomina nieco muszkę owocówkę. Gdy ma postać owada latającego nie jest już zagrożeniem dla roślin. To jej larwy są szkodnikami.

Ziemiórka pleniówka fot. James K. Lindsey / wikimedia.org

Owady rozmnażają się bardzo szybko, samica składa w podłożu jaja, z których w ciągu 4 tygodni wylęgają się poczwarki. Po kilku dniach poczwarki stają się owadami dorosłymi, które znów składają jaja w doniczkowej ziemi. Dopóki w doniczce panuje wilgoć, dopóty larwy nie są aż tak groźne, żywią się bowiem materią organiczną. Gdy jednak przez 1-2 dni zapanuje susza, wówczas z całą mocą atakują korzenie w poszukiwaniu wilgoci. Szczególnie te młode, które nie zdążyły jeszcze zdrewnieć oraz szyjki korzeniowe i niezdrewniałe jeszcze pędy. W przypadku roślin młodych może to doprowadzić do ich unicestwienia.

Powodem pojawienia się ziemiórek w doniczkach jest zbyt zbita i wilgotna ziemia.

Jest kilka sposobów na pozbycie się szkodników. Dorosłe owady możemy wyplenić umieszczając w doniczkach pułapki lepowe. Niestety w ten sposób nie pozbędziemy się ani jaj, ani larw żerujących pod ziemią. Tu możemy zastosować środki chemiczne, zwalczające owady. W sklepach ogrodniczych dostępne są również pałeczki owadobójcze, które w zalecanych ilościach należy umieścić w podłożu. Jeśli nie chcemy stosować preparatów chemicznych dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie wywaru ze skrzypu polnego i pokrzywy. Nie tylko pozbędziemy się muszek, ale dodatkowo będzie to świetny nawóz by rośliny po inwazji wzmocnić.

Białe muszki w kwiatach doniczkowych

Maleńka, bielutka niczym mąka muszka, która wzbija się w powietrze przy potrąceniu liści, to mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum). Owad żyjący na całym świecie, szkodnik nie tylko roślin ozdobnych, ale również warzywnych. Ma zaledwie 2 mm długości i jest uskrzydlony. Jego larwy żerują na spodzie liści wysysając z nich sok poprzez swoje bardzo dobrze rozwinięte aparaty kłująco-ssące. W miejscach nakłuć tworzą się żółtawe plamki, które z czasem zlewają się z innymi, brązowieją a liście w końcu zasychają i opadają. Mączlik szklarniowy oprócz tego, że sam niszczy rośliny doniczkowe, to dodatkowo przenosi również choroby wirusowe.

mączlik szklarniowy fot. gbohne / flickr.com

Nie ma oczywiście większych problemów ze zwalczeniem mączlika szklarniowego. Wystarczy oprysk środkami ochrony roślin. Można również i w tym przypadku, jak i podczas zwalczania muszek czarnych, zastosować pałeczki, które wciska się w podłoże. W sprzedaży są również dostępne naturalne środki do zwalczania tego szkodnika. Możemy również zrobić samodzielnie wywar z wrotyczu pospolitego, który mączlika unieszkodliwi. Na muszki można zastosować również żółte tablice lepowe. Powinny jednak zostać w podłożu na dłuższy czas, by sukcesywnie wyłapywać kolejne pokolenia rodzących się muszek.

Dobrze jest nie używać środków chemicznych w mieszkaniu, szkodzą bowiem nie tylko czarnym i białym muszkom, ale wszystkim w koło. Jeśli zdecydujemy się na chemię, doniczki powinno się wynieść na zewnątrz i tam zrobić opryski.

fot. dgłodkowska / pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!