Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosy spalinowej?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania

Chociaż mówiąc o urządzeniach do koszenia trawnika, najczęściej myślimy przede wszystkim o kosiarce, warto mieć świadomość tego, że w wielu sklepach można znaleźć także inne, przeznaczone do tego sprzęty. Jednym z nich jest kosa spalinowa. Czym cechuje się to urządzenie i na co należy zwrócić uwagę przy jego zakupie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

Co to jest kosa spalinowa?

Przede wszystkim, należy odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle jest kosa spalinowa. Jest to urządzenie ręczne zasilane paliwem, które służy do wycinania wysokiej trawy tam, gdzie nie poradzi sobie kosiarka. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że kosiarki są urządzeniami stosunkowo ciężkimi, a także niezbyt poręcznymi – zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o wycięcie wysokich, grubych traw i krzewów oraz chwastów. Manewrowanie lekką i poręczną kosą spalinową jest zdecydowanie łatwiejsze, dzięki czemu korzystając z niej, w prosty sposób można uporać się z:

  • trawami rosnącymi w trudno dostępnych miejscach (pod żywopłotem czy między grządkami);
  • trudnymi do usunięcia chwastami o grubych łodygach, które wyrosły przez długi czas;
  • wysoką trawą, rosnącą na zaniedbanych ogrodach;
  • rozległymi połaciami trawy, na których manewrowanie kosiarką spalinową byłoby ciężkie, a elektryczną – niemożliwe.
  • Koszenie obrzeży trawnika, obkaszanie drzew, murków, krawężników i innych przeszkód dzięki giętkiemu narzędziu tnącemu, czyli żyłce nylonowej nawiniętej na głowicę żyłkową.

Jak widzisz, kosa – nazywana również wykaszarką spalinową – to funkcjonalne i stosunkowo uniwersalne urządzenie, które może się przydać zarówno w użytkowaniu profesjonalnym, jak i amatorskim, w przydomowym ogrodzie.

Wykaszarka spalinowa – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wykaszarka spalinowa składa się z kilku podstawowych elementów: silnika najczęściej 2-suwowego, wysięgnika, przekładni kątowej i mechanizmu tnącego w postaci głowicy żyłkowej oraz wymiennej tarczy tnącej. Znacznie różni się zatem od tradycyjnej kosiarki. To mogłoby sugerować, że kupienie odpowiedniego modelu jest zadaniem prostym. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kosa spalinowa to nie podkaszarka spalinowa!

Kosa spalinowa często bywa mylnie nazywana podkaszarką, a trzeba pamiętać o tym, że kosa i podkaszarka spalinowa to dwa różne od siebie urządzenia. Zastosowanie podkaszarki ogranicza się bowiem do koszenia niskiej trawy w miejscach, w których niemożliwe jest dotarcie tradycyjną kosiarką – wokół drzew, przy krawężnikach i obrzeżach trawnika, pod płotem czy w szczelinach między rabatami.

Warto też mieć świadomość tego, że podkaszarka – choć z wyglądu przypomina kosę – jest urządzeniem o słabszej mocy bez przekładni kątowej i nie jest przeznaczona do długiej  pracy. Generalnie podkaszarki mają silnik o mocy do 1,1KM, natomiast kosy spalinowe – powyżej 1,1KM. Użytkowanie podkaszarki przy wysokich trawach i chwastach mogłoby doprowadzić do awarii urządzenia.

Jaka średnica cięcia i waga urządzenia będzie odpowiednia?

Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się, jaka średnica cięcia w kosie spalinowej będzie odpowiednia? Zasadniczo można powiedzieć, że im większa jest średnica cięcia modelu, tym szybciej będzie można uporać się z trawnikiem. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że im większa jest średnica cięcia, tym cięższy może być model. Jeżeli nie masz doświadczenia w pracach ogrodowych lub dość szybko się męczysz, lepszym rozwiązaniem może być kupno kosy spalinowej lżejszej, o mniejszej średnicy cięcia.

Moc urządzenia, czyli sprawa kluczowa

Kluczowym aspektem podczas kupowania kosy spalinowej powinna być moc urządzenia. I tutaj też najpierw należy zastanowić się, z czym ma „walczyć” urządzenie. Jeśli problemem jest po prostu zaniedbany trawnik, prawdopodobnie wystarczy model o mniejszej mocy. Jeżeli jednak zamierzasz kosić dużą, zarośniętą powierzchnię, na której rosną nie tylko wysokie trawy, ale i uporczywe chwasty, odpowiednia będzie mocniejsza kosa spalinowa Krysiak. Krysiak – renomowany internetowy sklep ogrodniczy – podpowiada, że na mocno zapuszczone trawniki powyżej 500 m2 idealne będą urządzenia z silnikami o mocy ponad 3KM.

Gdzie kupować urządzenia ogrodnicze? W firmie Krysiak!

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz kosy, czy podkaszarki spalinowej, pamiętaj, by wszelkiego rodzaju ogrodnicze urządzenia kupować w zaufanych i uznanych sklepach internetowych lub stacjonarnych, takich jak Krysiak. Kupując w takich sklepach, można liczyć nie tylko na bogatą ofertę produktową, ale też na profesjonalne doradztwo!

Zdj główne: materiał partnera

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz