Strona Główna Materiał zewnętrzny Na czym polega wertykulowanie trawnika?

Na czym polega wertykulowanie trawnika?

autor Ogarnij Ogród

Osoby marzące o pięknym trawniku doskonale wiedzą, że nie jest to łatwe do uzyskania. Po zimie wygląda on bardzo nieciekawie, może odrastać nierównomiernie, a pojawienie się łysych placów jest powszechnym problemem. Nie wystarczy dosiać trawy w miejscach, w których jej brakuje. Koszenie i nawodnienie również nie zagwarantuje soczyście zielonej, gęstej murawy. Potrzebny będzie specjalny nawóz do trawy i zabiegi pielęgnacyjne typu aeracja i wertykulacja.

Czym jest wertykulacja trawnika i dlaczego warto ją przeprowadzić?

O trawnik trzeba dbać niemalże przez cały rok – najpierw przygotować go do okresu zimowego, po czym ponownie zająć się nim na wiosnę. Przy pomocy odpowiednich zabiegów możliwe jest szybkie przywrócenie dobrej kondycji murawie i cieszenie się pięknym ogrodem przez wiele miesięcy.

Niezwykle pomocne są wertykulatory spalinowe i elektryczne, które dotleniają glebę, nawilżają ją i ułatwiają przyswajanie składników pokarmowych. Wiosna to idealny moment na przeprowadzenie wertykulacji trawnika, aby pobudzić rośliny do wzrostu. Usuwa się stary filc znajdujący się na trawniku, czyli warstwę obumarłych roślin. Pozbycie się resztek darni jest kluczowe do tego, aby cieszyć się pięknym trawnikiem. Sprzyja to nawilżeniu i dotlenieniu gleby, dzięki czemu pędy trawy mają zapewnione korzystne warunki do wzrostu.

Trzeba też pamiętać o tym, że pozimowy filc jest siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów, które zaburzają prawidłowy rozwój trawy i mogą nawet uszkodzić jej pędy. Jeżeli komuś marzy się bujny i gęsty trawnik, to czas najwyższy sięgnąć po wertykulator. Najtańsze urządzenia są do użytku ręcznego, ale większy komfort i efektywność pracy zagwarantuje model spalinowy czy elektryczny. Na rynku dostępne są też wertykulatory akumulatorowe, które nie wymagają stałego źródła zasilania ani nie trzeba dolewać paliwa.

Kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika?

Wertykulację trawnika warto przeprowadzić już w kwietniu po pierwszym koszeniu trawy. Drugim terminem będzie jesień, wrzesień nadaje się do tego idealnie. Wertykulacja polega na nacinaniu gleby za pomocą noży tnących, co ma na celu usunięcie warstwy filcu z powierzchni trawnika. Ważne jest to, aby po wertykulacji dokładnie wygrabić trawnik, pozbywając się wszelkich zanieczyszczeń z jego powierzchni. Zaleca się także wzruszyć glebę, po czym można przejść do dosiania trawy i zasilenia podłoża nawozem organicznym. Istotne będzie także porządne nawodnienie trawnika przez równomierne podlanie go na całej powierzchni. Trawnik zaraz po wertykulacji nie prezentuje się estetycznie, ale nie trzeba się tym martwić – szybko odzyska utracone piękno.

Wertykulatory spalinowe i elektryczne na Postech.pl – sprawdź szeroką ofertę i wybierz idealny sprzęt do swojego ogrodu.

Materiał partnera, fot główna: postech.pl

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!