Strona Główna Ogród Najciekawsze odmiany borówki

Najciekawsze odmiany borówki

autor Ogarnij Ogród

Borówka amerykańska inaczej borówka wysoka, niebieska jagoda (Vaccinium corymbosum) jest gatunkiem rośliny wieloletniej, który przy zapewnieniu odpowiednich warunków uprawy a do tego dobrze pielęgnowany może owocować nawet 30 lat.  W sprzedaży dostępnych jest całe mnóstwo odmian owocujących w różnych terminach, ale wszystkie one mają jedną cechę – dojrzewają nierównomiernie. Owoce zbiera się w 3-4 momentach co trwa jakieś 3-4 tygodnie, tyleż samo czasu również kwitną. By cieszyć się owocami przez cały sezon, dobrze jest zasadzić odmiany od wczesnych do późnych. Dla 4-osobowej rodziny 6 sztuk zasadzonej borówki dostarczy wystarczającą ilość owoców.

Ze względu na porę dojrzewania borówki określa się jako wczesne, średnio wczesne oraz późne. Wiedzieć należy, że odmiany późne w chłodniejszych rejonach naszego kraju mogą nie zdążyć dojrzeć, dlatego lepiej jest sadzić je tylko tam, gdzie dłużej utrzymuje się jesienne ciepło. W zależności od odmiany różnią się smakiem i wielkością owoców. Ale wpływ ma również pogoda, ilość słońca, sposób uprawy. Jagody zbiera się dopiero wówczas, gdy skórka na całej powierzchni owoców oraz przy ich nasadzie szypułki jest jednakowo wybarwiona na niebiesko. Owoce nie w pełni dojrzałe nie są smaczne.

Najciekawsze odmiany wczesne

 • ’Spartan – mocno, ale jednocześnie luźno się rozkrzewia. By uzyskać wysokie plony należy krzewy posadzić w miejscu nasłonecznionym, w żyznym, kwaśnym podłożu i odpowiednio pielęgnować – nawadniać, przycinać i zasilać nawozami. Późno kwitnie, ale owoce dojrzewają już około połowy lipca, są duże i bardzo smaczne, barwy jasnoniebieskiej. Miąższ jest jędrny, aromatyczny o smaku słodko-winnym.
 • ’Duke’ – pędy tej odmiany są sztywne, ale pod ciężarem owoców zaczynają się przyginać do ziemi. Krzew dość mocno się rozkrzewia, regularnie i obficie plonując. Zakwita dość późno, dzięki czeku kwiaty nie są narażone na przemarznięcie. Pierwsze plony można zbierać już na początku lipca. Owoce są duże, ale nie należą do tych najsmaczniejszych (zyskują po schłodzeniu), miąższ ma smak słodko-winny.
borówka amerykańska duke

Borówka amerykańska 'Duke’, autor: Micki, WIkipedia.org

 • ’Patriot’ – ta odmiana nie jest zbyt wysoka a jej pędy nie są mocne i sztywne, przez co pod ciężarem owoców mogą przyginać się do ziemi. Plonuje dość silnie a owoce są dość duże, jędrne i bardzo smaczne. Te z ostatniego zbioru są nieco mniejsze. Im cieplejsze i bardziej nasłonecznione stanowisko, tym plony wyższe a owoce smaczniejsze. Można je zacząć zbierać zaraz po połowie lipca.
 • ’Chanticleer’ – odmiana należy do tych najwcześniejszych. Pierwsze dojrzałe jagody pojawiają się już w końcówce czerwca. Zbiory nie są jednak tak imponujące jak w przypadku powyższych odmian. Sam krzew jest średniowysoki (dorasta do 1,5 m), owoce też nie należą do największych, raczej do tych średnich, są jędrne, słodko-kwaskowate. Warto jednak mieć w ogrodzie choć jeden krzew ze względu na wczesne pojawienie się owoców. 

Najciekawsze odmiany średnio wczesne

 • ’Bonifacy’ – to jedyna polska odmiana borówki amerykańskiej. Krzewy dość mocno się rozkrzewiają i bardzo obficie owocują od końca lipca do końca września. Jagody są duże, słodkie, aromatyczne i bardzo smaczne o delikatnie korzennym smaku. Odmiana jest odporna na choroby powodowane przez patogeny grzybowe.
 • ’Bluecrop’ ­– mocno się rozkrzewia, ale pędy należą raczej do tych wiotkich, dlatego pod ciężarem owoców przyginają się do ziemi, co czasami utrudnia zbiór owoców. Odmiana bardzo plenna. Jagody są duże, jasnoniebieskie pokryte grubą warstwą woskowego nalotu. Są bardzo smaczne, słodko-winne, duże, w zasadzie jednakowej wielkości. W zależności od regionu owocowanie rozpoczyna się w drugiej połowie lipca, a w tych chłodniejszych rejonach Polski nieco ponad tydzień później. Odmiana należy do najbardziej wartościowych. Odporna na choroby, duże mrozy oraz suszę.
 • ’Chandler’ – ta odmiana polecana jest do uprawy w cieplejszych regionach kraju. Krzewy dorastają do średniej wysokości, obficie owocują a jagody są barwy jasnoniebieskiej, duże i bardzo smaczne. Plony można zacząć zbierać z końcem lipca do początku września.
Borówka amerykańska Chandler

Borówka amerykańska 'Chandler’, autor: Blueberry Glade, Wikipedia.org

 • ’Toro’ – młode egzemplarze rosną dość wolno, z wiekiem przyspieszają i dość mocno się rozkrzewiają. Owoce, jak na borówkę amerykańską, dojrzewają dość równomiernie co znacznie skraca czas zbiorów. Jagody zebrane są w długie grona i należą do tych dużych, dojrzewają z końcem lipca. Miąższ bardzo aromatyczny i smaczny, winno-słodki.

Najciekawsze odmiany późne

 • ’Darrow’ – odmiana o rozłożystym pokroju, jednak dość słabo rosnąca i średnio plenna. Jagody należą do dużych a nawet bardzo dużych, są mocno spłaszczone, aromatyczne o smaku słodko-winnym. Najsmaczniejsze to te mocno dojrzałe, dlatego ze zbiorami najlepiej zaczekać aż będą równomiernie i dobrze wybarwione na niebiesko. Lubi miejsca ciepłe, dobrze nasłonecznione, gdyż zbiory zaczynają się dopiero w okolicach połowy sierpnia.
 • ’Lateblue’ – odmiana najlepiej się sprawdza w najcieplejszych regionach kraju, bowiem ostatnie zbiory odbywają się nawet pod koniec września. Mocno się rozkrzewia i wysoko rośnie, jest bardzo plenna. Jagody są średniej wielkości do dużych, maja intensywnie woskowy nalot. Zbierać należy tylko naprawdę dojrzałe owoce, wówczas są najsmaczniejsze, najsłodsze i najbardziej aromatyczne. Ich miąższ jest jędrny, barwy zielonkawej.
 • ’Nelson’ – odmiana bardzo plenna, krzewy są duże i zwarte. Jagody należą do tych większych, są bardzo smaczne i aromatyczne, a gdy dojrzeją nie opadają z krzaczków. Zbiory zaczynają się od połowy sierpnia.

Fot. główna: MrGajowy3, Pixabay

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!