Strona Główna Materiał zewnętrzny Niezbędnik każdego ogrodnika. Narzędzia, które musisz mieć w ogrodzie

Niezbędnik każdego ogrodnika. Narzędzia, które musisz mieć w ogrodzie

autor Ogarnij Ogród

Każdy początkujący ogrodnik, prędzej czy później, staje przed wyborem narzędzi do ogrodu. Nie ukrywajmy — bez nich dbanie o ogród jest bardzo trudne. Nie spulchnisz ziemi przed wysiewem roślin. Chwasty będą nadal niszczyły efekt Twojej pracy, a trawnik i krzewy zaczną rosnąć w każdą stronę. Ba, nawet podlewanie roślin stanie się utrapieniem. Co zatem powinien mieć każdy początkujący ogrodnik? Poznaj podstawowe wyposażenie, które przyda się w Twoim ogrodzie.

Narzędzia ogrodowe — jakie akcesoria znajdziesz w sklepach?

W ogrodzie wykonuje się przeróżne prace — od lekkiego przycięcia trawy, aż po kompleksowe przygotowanie ziemi pod wysiew warzyw czy posadzenie roślin ozdobnych. I w każdej sytuacji potrzebujesz innych narzędzi do wykonania prac. Cały przekrój narzędzi znajdziesz w każdym internetowym i stacjonarnym sklepie ogrodniczym. A wybór jest naprawdę duży. Przykładowo znajdziesz narzędzia do:

 • koszenia i podkaszania
 • grabienia
 • kopania i spulchniania gleby
 • do przycinania roślin, krzewów i drzew
 • do nawadniania i nawożenia roślin

Czym kierować się przy wyborze narzędzi ogrodowych? Wskazówki dla zielonych

Na początku przygody z pielęgnacją ogrodu wybór narzędzi może bardzo przytłaczać. Nic dziwnego, ponieważ wybór akcesoriów jest ogromny, a jednocześnie nie wszystkie potrzebne będą od razu. Im więcej doświadczenia zyskasz, tym szybciej zauważysz, czego potrzebujesz. Ale od czegoś trzeba zacząć.

Wszelkie porady przy wyborze urządzeń do ogrodu oraz rankingi najlepszego sprzętu ogrodowego znajdziesz na portalu Homelook.pl.

Zanim zaczniesz kupować pierwsze lepsze narzędzia, które kuszą niską ceną albo wyglądem, zastanów się, co już posiadasz w swojej piwnicy, w narzędziowni czy w garażu. Szkoda byłoby wydawać pieniądze na akcesoria, skoro już takie posiadasz. Zrób więc solidny przegląd i zastanów się, co jeszcze może przydać się w ogrodzie.

Po drugie, dokładnie przyjrzyj się swojemu ogrodowi. Jakie ma wymiary? Czy dużo będzie w nim pracy? To bardzo ważne, jeśli zastanawiasz się nad elektrycznymi vs. ręcznymi urządzeniami. Tradycyjne, ręczne akcesoria w zupełności wystarczą do małych ogrodów, a w przypadku średnich i dużych, lepiej zainwestować w urządzenia elektryczne lub spalinowe.

Top narzędzi do każdego ogrodu

Jakie narzędzia musisz mieć koniecznie w swoim ogrodzie? Sprawdź!

Narzędzia ręczne do prac ogrodowych — to wszystkie akcesoria, które nie potrzebują dodatkowe zasilania, regularnego ładowania czy wymiany paliwa. Są zasilane tylko i wyłącznie za pomocą siły rąk. Podstawowe wyposażenie to:

 • Grabie — idealne do pozbycia się zalegających liści, gałązek, czy owoców, które psując wygląd każdego trawnika.
 • Łopata lub szpadel — czyli podstawowe narzędzia do wykopywania rowów, dołków i przekopywania ogrodu.
 • Łopatka do sadzenia — mniejsza wersja klasycznego szpadla. Sprawdza się do przygotowywania miejsca na nowe sadzonki kwiatowe i owocowe.
 • Motyka lub pazurki ogrodnicze — pomaga spulchnić glebę przed posadzeniem roślin, dzięki temu sadzonki mają świetne warunki do wzrostu.
 • Sekator lub nóż — bez niego nie uda Ci się szybko, dokładnie i gładko przyciąć rośliny, nie wyrządzając jej żadnej szkody.

Narzędzia elektryczne — lekkie, wygodne i w rozsądnej cenie. Z elektrycznymi narzędziami szybko uporasz się z koszeniem trawy, podcinaniem gałęzi lub przygotowaniem gruntu pod wysiew roślin. Najczęściej wybierane to:

 • kosiarka akumulatorowa — poręczne narzędzie do koszenia trawy. Najwygodniejsze urządzenie do małych i średnich ogrodów.
 • sekator lub nożyce elektryczne — do przycinania cienkich gałązek, formowania krzewów i żywopłotów.
 • wycinacz do chwastów — przydatne do dużych ogrodów, w których pojawia się problem z notorycznym wyrastaniem chwastów.

Akcesoria do nawadniania ogrodu — wszystkie gadżety, które ułatwiają podlewanie grządek, trawnika czy sadzonek.

 • wąż ogrodowy
 • kule nawadniające — proste narzędzie, które pozwala na automatyczne podlewanie roślin. Idealna alternatywa na początek dla drogich systemów nawadniających.
 • zraszacze — wygodny sposób na równomierne nawadnianie dużych obszarów np. trawników.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz