Informator ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego, a my będziemy regularnie informować Cię o najważniejszych pracach do wykonania w ogrodzie oraz o nowościach, ciekawych rozwiązaniach i aktualnościach.

Dołącz do naszej grupy na Facebooku „Zapytaj Ogrodnika i ogarnij swój ogród”. Tutaj ➡️

Najnowsze wpisy w kategorii Chwasty

Jak odróżnić barszcz zwyczajny i barszcz Sosnowskiego

Barszcz zwyczajny (Heracleum sphondylium) i barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to dwie rośliny, które na pierwszy…

Przez Ogarnij Ogród 5 minut czytania

Szczaw koński – Kobylak – zastosowanie

Szczaw koński vel Kobylak to zwyczajowe nazwy rośliny o nazwie Szczaw kędzierzawy (Rumex crispus). Znaleźć…

Przez Ogarnij Ogród 6 minut czytania

Rzeżucha (Cardamine) – gatunki i zastosowanie

Rzeżucha (Cardamine) jest to roślina zielna, która należy do rodziny kapustowatych. I tu od razu…

Przez Ogarnij Ogród 10 minut czytania

Szczaw omszony – występowanie

Szczaw omszony (Rumex confertus) to gatunek byliny należącej do rodziny rdestowatych. Jego naturalnym środowiskiem są…

Przez Ogarnij Ogród 3 minut czytania

Szczaw alpejski – występowanie i zastosowanie

Szczaw alpejski (Rumex alpinus) jest gatunkiem rośliny należącej do rodziny rdestowatych. Szczaw ten początkowo występował…

Przez Ogarnij Ogród 2 minut czytania

Szczaw polny trujący

Szczaw polny vel Szczaw dziki (Rumex acetosella) jest gatunkiem należącym do rodziny rdestowatych. Roślina ta…

Przez Ogarnij Ogród 4 minut czytania

Chwasty

Chwasty w ogrodzie to nie lada problem dla wielu ogrodników. Niektórzy są z nimi pogodzeni, pozwalają na ich wyrastanie tu i tam. Jednak zdecydowana większość ogrodników walczy z chwastami z kilku powodów. Pierwszy to aspekt wizualny – chwasty zwyczajnie szpecą, czy to piękne rabaty kwiatowe, czy trawnik, czy nawet chodnik, ścieżkę czy podjazd. Drugi powód to konkurencja dla roślin uprawnych, zwłaszcza w warzywniku. Chwasty zabierają wodę i składniki odżywcze roślinom, które pielęgnujemy aby mieć plony użyteczne do konsumpcji. Na naszym portalu ogrodniczym znajdziesz poradniki opisujące najpopularniejsze chwasty w ogrodzie i wskazówki jak odchwaszczać ogród i co robić aby wyrastało ich jak najmniej.

Jak zwalczać chwasty w ogrodzie?

Chwast to bardzo szerokie określenie. Zazwyczaj nazywamy nim każdą roślinę, która nie jest mile widziana w miejscu, w którym wyrosła. I tak pomidor może być chwastem na rabacie kwiatowej, a tulipany w ogrodzie warzywnym. Sami określamy jakie rośliny i gdzie chcemy uprawiać. Niektórym nie będzie przeszkadzał pięknie kwitnący mniszek na trawniku, a ktoś inny pospieszy do niego z wyrywaczem do chwastów lub jakimś opryskiem.

Najbardziej szkodliwe, z praktycznego punktu widzenia, są chwasty w ogrodzie warzywnym. Siew warzyw, sadzenie warzyw, nawożenie warzyw, nawadnianie i pielęgnacja – to wszystko robimy aby w kolejnych miesiącach mieć z nich plon. Nie robimy tych wszystkich zabiegów dla chwastów. Mimo to, chwasty również korzystają na tym wszystkim. Napisaliśmy również o tym jak pozbyć się perzu, a poradnik ten jest bardzo chętnie czytany przez wielu odwiedzających.

Podpowiadamy o tym czym są herbicydy i jak je stosować, omawiamy ściółkowanie jako zabieg ograniczający wyrastanie chwastów. Wśród naszych poradników znajdziesz także taki poświęcony wypalarce do chwastów.

Chwasty w ogrodzie to czasem cenne rośliny

Wiele roślin uznawanych za chwasty to cenne gatunki z punktu widzenia roślin leczniczych. Ze wspomnianego wcześniej mniszka można sporządzić syrop o właściwościach wzmacniających dla człowieka. Niezwykle ekspansywna dzika róża może być także traktowana jako chwast. Trudny do zwalczenia skrzyp polny może okazać się idealną rośliną na gnojówkę pomagającą w zwalczaniu chorób roślin, a nawet szkodników w ogrodzie.

Popularna na trawnikach babka lancetowata jest wybitną rośliną o niezwykłych właściwościach. Koniczyna, a właściwie mikrokoniczyna, to w ostatnim czasie niezwykle cenna roślina dodawana do mieszanek trawnikowych.

Poznaj chwasty w swoim ogrodzie aby wiedzieć jak je zwalczać

W całym procesie walki z chwastami jest niezwykle ważne to, aby dokładnie rozpoznać poszczególne gatunki chwastów, zidentyfikować je z jakim chwastem mamy do czynienia i zdecydować czy w ogóle i jak ją usunąć.

Wybierając metody mechaniczne, takie jak wyrywanie czy wypalanie nie wyrządzamy wielu szkód dla środowiska. Natomaist wszelkiego rodzaju chemiczne sposoby usuwania chwastów, np. herbicydami, warto dwa razy przemyśleć. Dodatkowo należy mieć świadomość, że nie każdy chwastobójczy środek ochrony roślin jest dedykowany do zwalczania konkretnego gatunku. Przed zastosowaniem warto przeczytać ulotkę lub zasięgnąć porady specjalisty.