Okno balkonowe – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Okno balkonowe – na co zwracać uwagę przy zakupie

Budowa i wykańczanie domu to nie lada wyzwanie. By nasze cztery kąty wyglądały jak z bajki trzeba zgrać ze sobą wiele elementów. Jednym z nich jest okno balkonowe, które stanowić będzie swoistą bramę na taras i ogród. Jak je wybrać? O tym poniżej.

Zanim zaczniemy w ogóle zastanawiać się nad zakupem okna balkonowego, musimy spojrzeć na wymiary naszego wyjścia na taras. Tak naprawdę to projekt domu będzie decydował o tym, jak duże przeszklenie będzie potrzebne, a co za tym idzie, jak duży koszt będziemy musieli ponieść. Wiadomo, im większe okno balkonowe, tym droższe.

Okna balkonowe – PVC, drewno czy aluminium?

Od razu przechodzimy do najważniejszej decyzji, jaka czeka każdego, kto ma zamiar kupić drzwi tarasowe – wybór materiału. Nasze okno balkonowe może być wykonane z plastiku (PCV), aluminium lub drewna. Każdy z materiałów ma zarówno wady, jak i zalety, a ich wybór jest zależny od zasobności portfela i stylu, w jakim projektujemy całe mieszkanie.

Okna drewniane

Jeżeli jesteśmy fanami stylu skandynawskiego, wiejskiego lub retro, wtedy drewniane okna balkonowe to absolutny must have! Bez drewnianych okien powyższe koncepcje po prostu nie istnieją. Jednak należy pamiętać, że decydując się na ten materiał musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Drewniane okna balkonowe są zdecydowanie droższe niż te wykonane z plastiku, jednak przy odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji odpłacają się pięknym wyglądem i trwałością na lata.

Okna balkonowe z PCV

Okna z plastiku to rozwiązanie bardzo uniwersalne – sprawdzą się zarówno do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych, jak i urządzonych w stylu bardziej tradycyjnym czy rustykalnym. Ich zaletą jest również cena, która jest na ogół bardziej przystępna niż w przypadku drewna.

Za minusy PVC uważano kiedyś trudność w utrzymaniu czystości oraz żółknięcie materiału. To stary mit – aktualnie stosowane materiały są wysokiej jakości, a kolor zachowuje trwałość. Tak jak w przypadku drewna, odpowiednia pielęgnacja pozwoli cieszyć się pięknym oknem balkonowym aż do emerytury.

A może aluminium?

Trzecim materiałem, z którego możemy skorzystać w produkcji stolarki jest aluminium, które po części łączy w sobie cechy dwóch powyższych. Największą zaletą jest lekkość oraz trwałość tego materiału. Okna balkonowe z aluminium są najmniej podatne na działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nie musimy martwić się o specjalną pielęgnacje czy konserwację okien. Co więcej, aluminium jest materiałem plastycznym w obróbce, co pozwala na tworzenie konstrukcji przy użyciu węższych profili. Dzięki temu zyskujemy powierzchnię przeszklenia i większe nasłonecznienie pomieszczenia.

Niestety, wadą tego rodzaju materiału jest cena. Balkonowe okna aluminiowe będą na ogół droższe niż rozwiązania wykonane z pvc.

Jaki system w oknie balkonowym?

Gdy już wybierzemy materiał, znamy rozmiar naszej wnęki na okno balkonowe, czas na wybór systemu otwierania drzwi. A tych jest naprawdę sporo. Na stronie uznanego producenta okien balkonowych dako.eu znajdziemy ich aż siedem rodzajów drzwi tarasowych. Są to:

  • system rozwierno – uchylny
  • panoramiczny system z ukrytą ramą;
  • system podnoszono-przesuwny HST;
  • system uchylno-przesuwny;
  • system harmonijkowy;
  • system odstawno-przesuwny;
  • system przesuwny.

Na jaki system otwierania drzwi balkonowych się zdecydujemy zależy już tylko od nas i naszych potrzeb.

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz