Strona Główna Ogród Orzechy laskowe – kiedy zbierać i jak przechowywać?

Orzechy laskowe – kiedy zbierać i jak przechowywać?

autor Ogarnij Ogród

Orzechy laskowe, będące owocami leszczyny wyróżniają się na tle innych orzechów nie tylko wyjątkowym smakiem, ale również niezwykłymi wręcz właściwościami i ich mnogością. Mają pozytywny wpływ na serce, moc zapobiegania nowotworom, utrzymują mięśnie w dobrej kondycji, są świetną przekąską w trakcie odchudzania, podnoszą odporność. Są także źródłem białka, żelaza, witaminy E i K, wpływają pozytywnie na poziom ciśnienia krwi, opóźniają procesy starzenia i mają wiele jeszcze innych właściwości. A do tego są zwyczajnie bardzo smaczne. By tych wszystkich bogactw nie straciły trzeba wiedzieć, kiedy zbierać orzechy laskowe i jak prawidłowo przechowywać.

Kiedy zbierać orzechy laskowe

Jedni skuszeni wizją wiecznej młodości inni z dbałości o ciśnienie, sadzą krzewy leszczyny na działce z utęsknieniem czekając na pierwsze zbiory. A trzeba się naprawdę uzbroić w cierpliwość, gdyż w zależności od sadzonki, pierwsze orzechy mogą się pojawić dopiero po 4-6 latach. W zależności od miejsca, w którym rośnie leszczyna, warunków glebowych czy odmiany zbiory orzechów odbywają się od lipca aż do października.

Na różne zdrowotne nalewki zrywa się już orzechy zielone, ale te, które mają przetrwać w dobrej kondycji zimę powinny już zbrązowieć. Dobrym sygnałem jest ten moment, gdy orzeszka można bez problemu wyjąć z kapturka, który go otacza albo gdy spadają ja ziemię. Niestety nie jest tak, że wszystkie dojrzewają w tym samym momencie. Bywa, że zbiory trwają nawet 6-8 tygodni. Dlatego dobrze jest co 2-3 dni zebrać te, które opadły, gdyż dłużej na ziemi leżeć nie powinny. Można delikatnie potrząsnąć gałązkami, by jeszcze te dojrzałe spadły.

Kiedy zbierać orzechy laskowe

Kiedy zbierać orzechy laskowe

fot. _Alicja_ / pixabay.com

Kiedy zbierać orzechy laskowe? Zbieramy je wówczas, gdy jest ciepło i świeci słońce, nie trzeba ich wówczas dosuszać. Gdy pada koniecznym jest ich podsuszenie, inaczej zaczną pleśnieć. Można je w łupinkach włożyć do piekarnika, nastawić temperaturę 60-80oC, włączyć termoobieg i nie zamykać drzwiczek. Godzinka powinna wystarczyć, ale oczywiście zależy to od stopnia zawilgocenia orzechów. Najlepiej jest sprawdzać rozłupując co jakiś czas jednego. Dobrze wysuszone orzechy na pewno przetrwają dłużej.

Przechowywanie orzechów laskowych

Orzechy laskowe do długiego przetrwania potrzebują suchego otoczenia i przewiewu. Mowa tu oczywiście o orzechach, które pozostawiamy w łupinach. W tej postaci przetrwają dłużej i mniej stracą ze swoich właściwości. Suche orzechy w łupinach umieszczamy w przewiewnym miejscu w skrzyneczce, koszyku wiklinowym lub zawieszamy w lnianym woreczku. I tak można je trzymać i korzystać z ich dobrodziejstw przez wiele miesięcy. Dokładnie tak samo jest w przypadku orzechów włoskich.

Jak przechowywać orzechy laskowe? Jeśli orzechy będziemy łuskać, to trzeba je umieścić w szczelnie zamykanych puszeczkach czy słojach. Wówczas nie stracą zbyt szybko wilgoci i nie wyschną na wiór. W tej postaci orzechów laskowych zbyt długo nie trzymamy. Od czasu do czasu trzeba sprawdzić co się w tym słoiku dzieje i zwyczajnie je przewietrzyć by nie zaczęły pleśnieć. Orzechy ze śladami pleśni lub grzyba nadają się już tylko i wyłącznie do wyrzucenia.

fot. główne pixino.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz