Strona Główna Materiał zewnętrzny Pielęgnacja trawnika przed zimą

Pielęgnacja trawnika przed zimą

autor Ogarnij Ogród
Jesień to czas intensywnych prac na trawniku. Przed zimą konieczne jest szczególne zadbanie o murawę, gdyż niedługo będzie narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego jesienią powinieneś szczególnie o niego zadbać, by wiosną znów cieszyć się zadbanym zielonym dywanem. Zobacz, co musisz zrobić przed zimą, aby na wiosnę był gęsty i bujny.

Po pierwsze: nawożenie

Zależy Ci na dobrej kondycji trawnika zimą? Nawożenie wzmocni system korzeniowy traw sprawiając, że wiosną wypuszczą nowe, silne pędy. Nie nawoź od sierpnia trawnika azotem – to jesienią rezygnujemy z dodatku tego pierwiastka, ponieważ pobudza rośliny do wzrostu, a przejście w zimowy spoczynek się opóźnia. Stosowanie odżywek azotowych jest szczególnie niebezpieczne, gdy nadejdą pierwsze mrozy – młoda trawa ulegnie przemrożeniu i uschnie. Jesień to czas na nawozy ze zwiększoną dawką fosforu i potasu.

Następnie: koszenie

Ostatnie koszenie przed zimą wykonuje zazwyczaj w połowie października, tuż przed nadejściem przymrozków. Ale nie jest to regułą. W pielęgnacji trawnika nie powinno się kierować datą w kalendarzu ale raczej warunkami, które aktualnie panują za oknem. Może być bowiem tak, że koniec października będzie tak ciepły i słoneczny, że trawa znów urośnie. Pamiętaj, aby nie kosić trawy za nisko – ryzykujesz przemarzanie korzeni. Zbyt wysokie koszenie jest również niewskazane, gdyż w tym przypadku pędy zostaną narażone na łamanie się pod warstwą śniegu a taka zbita darń aż prosi się o atak chorób grzybowych. W efekcie trawa wiosną będzie zwyczajnym klepiskiem z łysymi plackami. Prawidłowa wysokość ostatniego, jesiennego koszenia to ok. 4 cm.

Usuwanie opadłych liści

Możesz zrobić to za pomocą dmuchaw ABL 20 Li Kit i ABL 2.6 E. Te urządzenia generują maksymalną prędkość powietrza w przedziale 32-92 m/s.  Praca z dmuchawą sprawi, że bezproblemowo zbierzesz liście i inne zanieczyszczenia w jednym miejscu, by później łatwo umieścić je w kompostowniku czy pojemniku na odpady zielone. Przy okazji pomoże w pozbyciu się z powierzchni trawnika drobnych gałązek, a z podjazdu czy ścieżek ogrodowych – również pyłu, skoszonej trawy i kurzu.

Wertykulacja i aeracja

Jesienna wertykulacja jest niezbędna gdy trawnik jesienią pokryty jest filcem (zbitymi resztkami trawy, liści, gałązek) i mchem. Na takiej ubitej powierzchni zatrzymuje się woda, co również szkodzi darni. I to są właśnie sygnały, żeby przeprowadzić ten zabieg. W jaki sposób? Korzystając z pomocy wertykulatora.
Najpierw należy skosić nisko trawę. Pierwszy przejazd wertykulatorem wykonaj z ostrzami ustawionymi na 5 mm, a na kolejne ustaw 10 mm. Wykonuj zabieg pasmo po paśmie, a później popraw czynność prostopadle.
Modele ASC 1.5 E i ASC 1.3 E to wertykulatory elektryczne Alpina, dzięki którym skutecznie napowietrzysz glebę. Posiadają 16-20 ostrzy i 36-44 sprężyste zęby (w zależności od modelu). Urządzenia mają regulowaną głębokość roboczą, dzięki czemu z łatwością ustawisz je tak, by odpowiednio przeprowadzić ten zabieg pielęgnacyjny na trawniku.

wertykulacja

Wertykulacja, fot. materiały partnera

Kolejnym etapem pielęgnacji trawnika powinna być aeracja. To zabieg polegający na nakłuwaniu ziemi widłami albo aeratorem, w celu wprowadzenia do gleby więcej powietrza. Aeracja ulepszy strukturę gleby – powietrze, woda i nawozy będą lepiej w nią wnikać.  Darń wzmocni się, stając się bardziej odporna na deptanie, a trawa odrośnie  gęsta i wyrównana.

Nawożenie, ostatnie koszenie, usuwanie opadłych liści czy wertykulacja i aeracja to zabiegi, które warto przeprowadzić właśnie teraz, żeby zadbać o kondycję trawnika przed nastaniem mrozów. Z pomocą urządzeń Alpina Garden zatroszczysz się o ogród łatwo, skutecznie i kompleksowo!

Fot. główna: materiały partnera

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content