Strona Główna Materiał zewnętrzny Rośliny akwariowe – żywe czy sztuczne? Jakie wybrać?

Rośliny akwariowe – żywe czy sztuczne? Jakie wybrać?

autor Ogarnij Ogród

Rośliny akwariowe to niezbędny dodatek każdego akwarium. Nie służą wyłącznie do ozdoby – ich zadaniem jest też wierne odwzorowanie naturalnego środowiska, aby rybki czuły się niemal tak dobrze, jak na wolności.

Hodowla roślin w akwarium nie jest prosta. Wiele osób szuka alternatywy dla wymagających roślin naturalnych i wybiera sztuczne rośliny do akwarium. Inni nie wyobrażają sobie akwarium bez żywej flory. Poznaj wady i zalety obu rozwiązań i wybierz opcję najlepszą dla siebie.

Rośliny w akwarium – jaką pełnią funkcję?

Akwarium jest małym wycinkiem podwodnego świata. W Internecie można natknąć się na przepiękne aranżacje, które świetnie odwzorowują naturalny ekosystem – rafę koralową, dno tropikalnej rzeki, las namorzynowy… Osiągnięcie tak realistycznego efektu nie byłoby możliwe bez użycia roślin.

Rośliny akwariowe pełnią też ważne funkcje – m. in. produkują tlen, oczyszczają wodę z martwych resztek organicznych, co hamuje rozwój glonów. Ponadto dają schronienie rybom, co pozytywnie wpływa na ich samopoczucie i zdrowie. Niektóre gatunki ryb mogą składać ikrę tylko w zbiornikach, gdzie są rośliny.

Żywe rośliny akwariowe – co warto wiedzieć?

Hodowla roślin w akwarium jest podobna do hodowli roślin w ogrodzie czy w doniczce. Rośliny akwariowe, tak jak rośliny lądowe, sadzi się, nawozi czy przycina. Potrzebują odpowiedniego oświetlenia, temperatury czy pH podłoża.

Żywe rośliny akwariowe są wymagające. Niektóre gatunki mogą rozwijać się tylko w wodzie o określonym pH albo stężeniu CO2. Za przykład może posłużyć Rotala wallichii, która tylko w mocnym świetle i średnio kwaśnej wodzie wypuszcza piękne, różowawe pióropusze liści.

Wymagania roślin różnią się od siebie i niektóre gatunki łatwiej hodować i pielęgnować niż inne. Przykładem może być proste w uprawie Micranthemum, tworzące piękny zielony dywan na dnie zbiornika czy mech jawajski Taxiphyllum barbieri. Wiele sklepów online – np. Planta Garden – ułatwia zadanie hodowcom, podając wymagania roślin w karcie produktu.

Sztuczne rośliny akwariowe – bezproblemowa ozdoba akwarium

Na sztuczne rośliny akwariowe decydują się często początkujący akwaryści. Hodowla rybek wymaga zwracania uwagi na wiele czynników – temperaturę i natlenienie wody, pH, odpowiedni pokarm, czyszczenie zbiornika… Wybór sztucznych roślin zdejmuje część obowiązków i pozwala skupić się na innych zadaniach.

Sztuczne rośliny to także duża oszczędność pieniędzy. Żywa flora wymaga regularnego nawożenia lub stosowania różnych uzdatniaczy do utrzymania odpowiednich parametrów wody.

Rośliny akwariowe sztuczne czy żywe?

Na to pytanie nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Rośliny żywe zachwycają bogactwem kształtów i barw, a ich hodowla może przynieść wiele satysfakcji. Z drugiej strony rośliny sztuczne pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, a przy tym również przyozdobią akwarium i dadzą schronienie płochliwym rybkom.

Dużo zależy od samego akwarysty – jedni bardziej interesują się samą hodowlą rybek, innych pasjonuje uprawa roślin. Z roślin sztucznych na pewno zadowoleni będą początkujący akwaryści – także dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z akwarystyką.

Fot. główna: materiał Partnera

Przeczytaj także

Dodaj komentarz