Strona Główna Ogród Sadzenie porzeczek – jak i kiedy sadzić porzeczki

Sadzenie porzeczek – jak i kiedy sadzić porzeczki

autor Ogarnij Ogród

Porzeczki należą do popularnych krzewów owocowych, chętnie uprawianych w przydomowych ogródkach. Najczęściej spotykamy odmiany czarnych porzeczek, które owocują już w lipcu, jednak cenione są również te o czerwonych i białych owocach, których obfitość mamy w drugiej połowie sierpnia. Sadzenie porzeczek nie jest trudnym zadaniem. Dokładnie tak samo jak porzeczki czarne, porzeczki czerwone sadzi się porzeczkoagrest (agrestoporzeczkę). Jak i kiedy sadzić porzeczki, aby cieszyć się zadowalającymi plonami?

Kiedy sadzić porzeczki?

Sadzenie porzeczek należy rozpocząć od doboru właściwych sadzonek. Ważne jest zakupienie sadzonek zdrowych, bez objawów chorobowych, a optymalnym terminem sadzenia roślin będzie ten dopasowany do ich formy. Krzewy o odkrytych korzeniach najlepiej sadzić jesienią, na przełomie października i listopada. Można sadzić je również wczesną wiosną w okolicach kwietnia. Rośliny z pojemników są bardziej wytrzymałe, stąd termin ich sadzenia może przypadać na dowolny moment okresu wegetacyjnego – od wiosny po jesień. Najkorzystniejszym momentem na sadzenie porzeczek jest jednak jesień, gdyż rośliny posadzone wiosną, mogą dawać w pierwszym roku słaby plon – posadzone na jesień, zaczną wegetację wcześniej, a tym samym zdążą dać więcej owoców. 

Sadzenie porzeczki – Jak i kiedy sadzić porzeczki

Sadzenie porzeczki – Jak i kiedy sadzić porzeczki. autor: kie-ker/pixabay.com

Wymagania i pielęgnacja sadzonek porzeczki

Porzeczki należą do roślin o małych wymaganiach, dlatego przyjmują się niemal w każdych warunkach. Jeżeli jednak zależy nam na obfitym plonowaniu, warto znaleźć dla nich słoneczne, osłonięte od wiatru i ciepłe stanowiska. Najlepsza będzie dla nich ziemia żyzna, przepuszczalna i o obojętnym pH. Zbyt ciężkie i gliniaste podłoża nie należą do ich ulubionych, dlatego warto znaleźć dla porzeczek lepsze warunki. 

W pielęgnacji porzeczek ważne jest podlewanie, które powinno być szczególnie obfite w okresach upałów i suszy. Porzeczki w większości odmian są mrozoodporne, dlatego nie wymagają okrycia na zimę, jednak młodsze okazy dobrze zabezpieczyć np. ściółkowaniem. Wykorzystanie tego zabiegu pozwala uchronić korzenie przed chłodem, zmniejsza liczebność chwastów, a przy tym pozwala utrzymać lepszą wilgotność podłoża. 

Nawożenie krzewów porzeczkowym nie jest zbyt skomplikowane. Dobrze zasilić je co 2-3 lata nawozem organicznym, a odmiany czarne, wesprzeć nawozami azotowymi na wiosnę. Porzeczki białe i czerwone wymagają większych zasobów potasu. Praktycznym rozwiązaniem jest ściółkowanie przekompostowanym obornikiem. W pielęgnacji porzeczek ważne jest również przycinanie w okresie od stycznia do marca oraz latem po rozpoczęciu owocowania. Podczas cięcia warto pamiętać, że porzeczki czarne owocują na pędach 1-2 letnich, a pozostałe – 3-4 letnich (należy przyciąć je przy tym dopiero po 3 roku od posadzenia).

Jak sadzić porzeczki?

Aby zasadzić sadzonki porzeczki należy przygotować podłoże. Stanowisko pod uprawę powinniśmy dobrze odchwaścić, a następnie przekopać i rozpulchnić. Młode sadzonki przed przeniesieniem do podłoża warto zanurzyć w wodzie na minimum 2 godziny. Dołki pod porzeczki powinny mieć co najmniej 30 cm, a do środka należy dodać ziemię wymieszaną z kompostem lub obornikiem. Najlepszy rozstaw porzeczek sadzonych w większej ilości powinien wynosić co najmniej 150 cm, w rzędach co 180 cm, gdyż ich krzaczki mocno się rozrastają. Po umieszczeniu roślin w dołku zasypujemy je ziemią z nawozem organicznym, uklepujemy podłoże i obficie podlewamy. Warto wykonać wspomniane wcześniej ściółkowanie z pomocą kory, kompostu lub trocin. Po posadzeniu roślin, przycinamy je na wysokości ok. 30 cm. 

Przesadzanie porzeczek

Przesadzanie porzeczek najlepiej zaplanować na jesień, po zrzuceniu liście przez roślinę. Zabieg ten można wykonać również wczesną wiosną, jednak warunki jesienne są korzystniejsze dla krzewów – są one wówczas mocniejsze i lepiej znoszą później letnie upały susze, a ich system korzeniowy skuteczniej się regeneruje po zakończeniu wegetacji. Przesadzanie najefektywniej przeprowadzimy w okresie wiosennym, gdy pąki są jeszcze w stanie uśpienia, bądź późną jesienią, gdy rośliny nie mają już liści. Przenoszenie roślin na nowe miejsce latem będzie dla nich trudne, przez co może nawet uśmiercić porzeczkę.

Najłatwiej jest przesadzić młode krzewy – 2-3 letnie. Stare rośliny, które mają już więcej niż 10-12 lat lepiej pozostawić na starym miejscu, oddzielając od nich sadzonki, które można posadzić na nowym stanowisku. W przeciwnym wypadku, przyjęcie się starszej rośliny może być bardzo trudne i wymagające, gdyż przesadzanie jest niezwykle stresujące dla leciwych krzewów. 

Rośliny, które planujemy przesadzić powinny znaleźć stanowisko o przyjaznym podłożu i dobrym nasłonecznieniu. Podłoże pod przesadzaną roślinę powinno być średnio gliniaste lub piaszczyste, żyzne i starannie zasilone nawozem organicznym. Odczyn pH najlepszy dla porzeczki to ten zbliżony do obojętnego. Rośliny wykopujemy ze starego miejsce najczęściej z większą bryłą ziemi, co pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzenia korzeni.

Dołek pod porzeczkę przygotowany na nowym stanowisku, powinien mieć przy tym co najmniej 60 cm (dla roślin 2-3 letnich) a dla okazów starszych – 6-8 letnich jeszcze większy. Przesadzaną roślinę należy przyciąć, usuwając chore i stare gałęzie (starsze niż 5-letnie) – rośliny przesadzane na jesienią przycinamy na wiosnę i odwrotnie. Skrócone gałęzie pozwolą porzeczkom lepiej się przyjąć na nowym miejscu, szczególnie wówczas, gdy jest ono ubogie w składniki pokarmowe. Jeżeli korzenie przesadzanej rośliny uległy uszkodzeniu, są chore lub gniją, również wymagają przycinania. Po zabiegu należy je zdezynfekować w pojemniku z roztworem nadmanganianu potasu. 

Po przesadzeniu należy zadbać o regularne podlewanie roślin, spulchnianie podłoża, a także zwalczanie chwastów. Jeżeli przeniesienie rośliny na nowe miejsce odbyło się wiosną, przez pierwsze dwa tygodnie należy powstrzymać się z podlewaniem, z kolei jesienią nie musimy podlewać porzeczek, bądź wykonywać je rzadko. Warto również pamiętać, że w przypadku przesadzenia starszych roślin, nie ma również konieczności wykonania ściółkowania. Profilaktycznie można wykonać oprysk przeciw szkodnikom i patogenom. 

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz