W ostatnich latach znacznie zmniejszyła się ilość opadów, a w związku ze zwiększeniem średniej temperatury powietrza wzrosło zapotrzebowanie na wodę. Konieczne stało się, więc oszczędzanie dostępnych zasobów wody i gromadzenie jej zapasów. Bycie eko należy wprowadzić nie tylko do codziennego życia, ale również dbania o ogród. Poza względami dotyczącymi ochrony środowiska pozwoli to na zmniejszenie ciągle rosnących rachunków za zużycie wody.
Gromadzenie wody deszczowej
Jednym z podstawowych sposobów oszczędzania zasobów wody pitnej oraz zmniejszania zużycia wody z wodociągów jest gromadzenie wody deszczowej. Deszczówka może być zbierana z dachu przez rynny bezpośrednio do podziemnego systemu gromadzenia wody, lub do zbiorników znajdujących się na zewnątrz. To drugie rozwiązanie wymaga zakupienia zbiorników na deszczówkę, chociaż nie wszystkie wyróżniają się estetyką to zawsze mamy możliwość doboru takiego modelu, który będzie pasował do estetyki naszego budynku. Dostępne są zarówno modele w kształcie antycznej wazy, jak i nowoczesne konstrukcje pasujące do domów typu stodoły.
Jeśli dysponujemy dużą działką możemy zdecydować się na zbiornik podziemny lub ustawienie zbiornika typu „mauser” na części gospodarczej działki. Warto jednak pamiętać, że powinien on być zaciemniony, tak by woda w środku nie zieleniała pod wpływem słońca. Dodatkowo można zamaskować zbiornik roślinnością typu winobluszcz.
Zgromadzona woda może być używana do podlewania warzyw i trawników oraz drzewek owocowych. Dużą zaletą deszczówki jest to, że jest ona pozbawiona chloru, miękka, lekko kwaśna i bogata w substancje odżywcze, dzięki czemu jest bardzo przyjazna dla roślin.
Wybór konkretnego rozwiązania do gromadzenia deszczówki warto rozważyć już na etapie, gdy przeglądamy projekty domów. Dzięki temu można lepiej dopasować jego lokalizację.
Roślinność – odpowiedni dobór i pielęgnacja
Wybierając rośliny ozdobne do ogrodu warto postawić na takie, które do życia wymagają małej ilości wody. Świetnym rozwiązaniem będą gatunki, które pochodzą z kierunków południowych. Brak wody zdecydowanie lepiej znoszą rośliny, których liście są pokryte włoskami, magazynują wodę i mają dobrze rozwinięty system korzeniowy. Gatunki, na które warto zwrócić uwagę to rozchodniki, rojniki, mikołajki, krwawniki, astry, liliowce oraz juki.
Rośliny, które wymagają większej ilości wody warto posadzić w miejscach częściowo zacienionych i osłoniętych od wiatru, dzięki temu ziemia wokół nich nie będzie tak szybko ulegać przesuszeniu. Ziemię u podstawy roślin można wysypać korą lub kamieniami dzięki czemu nie będzie narażona na bezpośrednie działanie promieni słońca.
Wybierając trawnik również warto postawić na mieszanki traw, które dobrze radzą sobie w przypadku suszy. Korzenie traw niewymagających dużego dostępu wody sięgają dużo głębiej, niż tradycyjne. Trawy nie powinny być również zbyt nisko ścinane, ponieważ w ich liściach gromadzi się woda.
Podlewanie roślin warto wyznaczyć na godziny poranne, gdy ziemia jest jeszcze nienagrzana i woda, którą wlejemy pod rośliny wchłonie się do gleby, a nie wyparuje z jej powierzchni. Podlewanie mocno przesuszonej ziemi warto wykonywać na co najmniej dwa etapy, tak, by wodzie łatwiej było się wchłonąć na większą głębokość.
Jeśli do podlewania używamy zraszaczy należy dokładnie sprawdzić, gdzie sięga ich zasięg, by nie podlewać budynku lub podjazdu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na szczelność węży i zraszaczy tak, by woda nie wydostawała się z nich w sposób niekontrolowany. Uruchamianie zraszacza warto dopasować w taki sposób, by działał on rzadziej ale przez dłuższy czas, dzięki temu woda wniknie głębiej w glebę i więcej wilgoci dostanie się do wnętrza roślin.
Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło
Artykuł sponsorowany: MURATOR – https://projekty.muratordom.pl