Strona Główna Dom i Balkon Uprawa storczyków – jak prawidłowo dbać o storczyki w domu?

Uprawa storczyków – jak prawidłowo dbać o storczyki w domu?

autor Ogarnij Ogród

Storczyki (inaczej orchidee) to niezwykle złożone i piękne kwiaty, które bardzo chętnie są uprawiane przez cały rok w warunkach domowych. Rodzina storczykowatych składa się z około 30 tysięcy różnych gatunków, co oznacza, że jest największą tego typu rodziną na świecie. Wszystko to dzięki niesamowitej możliwości dostosowywania się do warunków. Storczyki różnego rodzaju spotkamy w każdym rejonie świata, w tym nawet na Arktyce! Zanim jednak przystąpimy do ich uprawy, to warto dowiedzieć się nieco więcej nie tylko o odpowiedniej ziemi i nawozach, ale także o podlewaniu storczyków i grożących im chorobach. Kwestie te poruszamy w poniższym artykule. Zapraszamy!

Ziemia do storczyków – jaką wybrać?

Uprawa storczyków mimo ich niezwykłej możliwości przystosowywania się do różnych warunków nie jest jednak taka oczywista. Okazuje się bowiem, że specjalna ziemia do storczyków nie istnieje, ponieważ zamiast niej używa się podłoża z kory różnych drzew. Jest to spowodowane tym, że kwiaty te w naturze rosną na drzewach i oplatają je korzeniami. Oznacza to, że przysłowiowa „ziemia do storczyków” powinna nie tylko przepuszczać wodę, ale także światło! Storczyki należy więc sadzić w przezroczystych i niewielkich doniczkach (orchidee lubią ciasnotę), a jako podłoża używa się kory drzew, keramzytu w odpowiedniej ilości, a także łupin orzecha kokosowego, kokosowych włókien, a nawet mchu i węgla drzewnego. Trudno taką mieszankę przygotować samemu, dlatego zdecydowanie lepiej kupić gotowe tzw. „podłoże do storczyków”.

Nawozy do storczyków – kiedy i czym nawozić?

W przypadku orchidei stosujemy specjalne nawozy do storczyków. Z racji braku ziemi nie mogą to być suplementy dla zwykłych kwiatów, jednak jest dla tego także inny powód. Storczyki mają bowiem nieco inne potrzeby związane z ilością składników pokarmowych. Nie potrzebują ich wielu, co znacznie ułatwia sprawę. Do tego mamy do wyboru kilka rodzajów nawozów do storczyków, w tym między innymi mgiełki i pałeczki nawozowe. Pamiętajmy, że uprawa storczyków będzie nam szła najlepiej wtedy, gdy zapewnimy roślinom warunki podobne do tych występujących w naturze.

Podlewanie storczyków – jak często?

Podobnie jak w przypadku nawozów, przy podlewaniu warto pamiętać o zapewnieniu roślinie warunków zbliżonych do naturalnych. W tym przypadku wykonujemy nieregularnego podlewania w zależności od stanu korzeni. Zielonych nie podlewamy, a gdy zaczynają być białe i przesuszone, to jest najwyższy czas. Zwykle podlewanie storczyków powinno odbywać się raz na dziesięć dni i najważniejsze jest przy tym, by nie zmoczyć za bardzo korzeni i liści rośliny. Dlatego symulując prawdziwe warunki obfitych i krótkich deszczów tropikalnych, dobrze jest moczyć korzenie wraz z korą przez 15 minut, a potem zostawić je do wyschnięcia. Cały proces sprawia, że uprawa storczyków nie jest tak oczywista, jak innych roślin doniczkowych. W tym przypadku zdecydowanie lepiej dostarczyć mniej wody niż za dużo.

Choroby storczyków – na co uważać?

Choroby storczyków to mógłby być temat na osobny artykuł. Jest ich wiele, jednak większość jest efektem złej pielęgnacji rośliny. Gnijące liście lub korzenie oznaczają zwykle niepoprawny proces podlewania rośliny. Uprawa storczyków powinna się odbywać w miejscach nieprzewiewnych, ciepłych, dobrze oświetlonych i dość wilgotnych. Najczęstsze choroby storczyków to jednak infekcje grzybowe lub bakteryjne i przed tym ciężko się bronić. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych wymagana jest natychmiastowa interwencja z pomocą specjalnego środka lub też odcięcia chorobowo zmienionych liści, by zapobiec rozprzestrzenianiu.

Artykuł powstał we współpracy z hemp.pl

Fot. główna: zdjęcie partnera

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!