Strona Główna Ogród Wapnowanie gleby. Co to jest, kiedy, jak i czym wapnujemy glebę?

Wapnowanie gleby. Co to jest, kiedy, jak i czym wapnujemy glebę?

autor Ogarnij Ogród

Wapnowanie gleby to jeden z ważniejszych zabiegów agrotechnicznych, pozwalający nie tylko odkwasić zbyt zakwaszoną glebę, ale również uzupełnić niedobory łatwo przyswajalnego wapna w glebie. Przy okazji wapnowanie poprawia strukturę gleby oraz jakość próchnicy. Warunkiem jest jednak prawidłowe przeprowadzanie tego zabiegu.

Skutki zbyt kwaśnej gleby

Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest zbyt kwaśna, dla roślin, które w większości preferują odczyn lekko kwaśny lub obojętny zaczynają się problemy. Takie uprawy mają problem z pobraniem i przyswojeniem składników odżywczych, głownie magnezu i fosforu. Rośliny zwyczajnie zaczynają głodować. Ich system korzeniowy przestaje się prawidłowo rozwijać a wzrost części naziemnych zostaje zahamowany. Problemy uwidaczniają się również na liściach, gdzie zaczynają być widoczne przebarwienia. Miejsca, gdzie zakwaszona ziemia znajduje się w cieniu i jest wilgotna zaczyna dodatkowo porastać mech. Taka gleba sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, jednocześnie giną w niej organizmy pożyteczne.

Zbyt kwaśna gleba powoduje np., że bardzo słabo wygląda nasz trawnik. Dlatego wapnowanie trawnika należy do kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych.

By zapobiegać skutkom nadmiernego zakwaszenia podłoża należy przystosować je do potrzeb uprawianych w danym miejscu roślin, służy temu m.in. wapnowanie gleby.

Jak sprawdzić odczyn pH gleby?

Pierwszym sygnałem, że gleba w naszym ogrodzie ma coraz bardziej kwaśny odczyn jest pojawienie się znacznych ilości chwastów, które preferują niskie pH podłoża. Będą to polne koniczyny, rumianek pospolity, skrzyp polny, polne fiołki oraz szczaw.

Gdy w dużej ilości pojawia się polny mak, cykoria podróżnik, podbiał pospolity czy polna gorczyca, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że wapnowanie gleby nie jest potrzebne, gdyż podłoże ma odczyn zasadowy.

Tyle powiedzą nam tzw. rośliny wskaźnikowe. Jeśli chcemy mieć konkretną informację, ile dokładnie wynosi pH gleby w ogrodzie, trzeba się posłużyć np. kwasomierzem glebowym Helliga, który można kupić choćby w sklepach internetowych, za naprawdę nieduże pieniądze. Będzie tam pojemnik, płyn i kolorowa skala, do której porównać należy barwę płynu, która ustali się po dodaniu do niego próbki ziemi.

I jeszcze jedna możliwość – zakup kwasomierza elektronicznego, który dodatkowo wskaże nam jeszcze poziom wilgotności podłoża oraz jego temperatury w ogrodzie. Koszt takiego przyzwoitej jakości urządzenia nie przekracza 100 zł. A sam pomiar trwa sekundę i można w szybkim czasie ustalić jakie parametry ma gleba w każdym miejscu ogrodu.

miernik ph wapnowanie gleby

Wapnowanie gleby – miernik pH, źródło: shutterstock.com

Które rośliny nie wymagają wapnowania podłoża?

Gdy mamy pewność, że podłoże w naszym ogrodzie jest kwaśne, to zanim przystąpimy do jego wapnowania sprawdźmy, które rośliny w nim rosnące tego zabiegu nie potrzebują, a wręcz przeciwnie, na pewno im zaszkodzi. Jest wiele gatunków, które preferują niskie pH podłoża, zaliczają się do nich m.in. różne krzewy iglaste, rośliny wrzosowate, klony palmowe, wiele paproci, mahonia pośrednia, hortensja ogrodowa, konwalie, szachownica cesarska, niektóre krzewy owocowe jak malina, aronia, borówka amerykańska i agrest, wiele warzyw jak pietruszka, koper, papryka. Także tym roślinom zapewniamy podłoże kwaśne i nie wapnujemy go, chyba, że jego pH wynosi mniej niż 4,5, to powinno się jednak ten współczynnik podwyższyć, bo tak kwaśną ziemię tolerują jedynie rośliny wrzosowate.

Kiedy wapnować ziemię w ogrodzie?

Wapnowanie gleby konieczne jest wówczas, gdy zamierzamy uprawiać rośliny, które preferują podłoże o odczynie lekko kwaśnym, obojętnym lub zasadowym, a gleba w naszym ogrodzie jest zbyt zakwaszona. Najlepszym terminem przeprowadzenia tego zabiegu jest jesień (wrzesień/październik), gdyż wapno dobrze się wiąże z podłożem wówczas, gdy panują umiarkowane temperatury a dodatkowo jest sporo wilgoci w glebie.

Jeśli nam się nie udało jesienią, pozostaje ostatecznie bardzo wczesna wiosna (luty/marzec), choć termin jesienny jest dużo lepszy. Pamiętać należy, że wapnowanie gleby nie powinno być łączone z nawożeniem, z tym trzeba zaczekać ze 3-4 tygodnie.

Wapnowanie gleby

Wapnowanie gleby, autor – Catkin / pixabay.com

Czym wapnować ziemię w ogrodzie?

Wapnowanie gleby można przeprowadzić zastosowawszy któryś z nawozów wapniowych-węglowych albo tlenkowych. Mniejsze ryzyko przenawożenia stwarzają nawozy wapniowe węglowe, gdyż działają wolniej i stąd są bezpieczniejsze. Zaliczają się do nich: kreda posodowa, wapniak rolniczy mielony, granulowane wapno kredowe czy mączka wapienna. Możemy stosować je w przydomowych ogródkach bez ryzyka przenawożenia i stosując nawet większe dawki.

Jeszcze bezpieczniejsze w stosowaniu jest wapno dolomitowe, bardzo chętnie przez ogrodników stosowane. Nic dziwnego, trudno jest nim przenawozić glebę a do tego jest również bogate w magnez. Co prawda dość długo trzeba czekać aż odkwasi podłoże, bo aż 2-3 lata, ale gdy to już się stanie, to na wiele lat jest spokój z odkwaszaniem. By przyspieszyć jego działanie dobrze jest stosować nie dolomit kruszony, a ten mielony.

Są jeszcze nawozy wapniowe tlenowe, np. wapno rolnicze palone. Działają bardzo szybko i skutecznie, ale nieprecyzyjne ich zastosowanie wpłynie bardzo niekorzystnie na podłoże. Dlatego w uprawach amatorskich tego rodzaju wapna lepiej nie stosować.

fot. główne shutterstock.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz