Strona Główna Materiał zewnętrzny Zaoszczędź czas i wysiłek! Postaw na wygodną, szybką i łatwą w obsłudze glebogryzarkę spalinową

Zaoszczędź czas i wysiłek! Postaw na wygodną, szybką i łatwą w obsłudze glebogryzarkę spalinową

autor Ogarnij Ogród

Glebogryzarka to urządzenie spulchniające, napowietrzające, oczyszczające i wyrównujące glebę. Najczęściej wybieranymi maszynami są glebogryzarki elektryczne i spalinowe. Urządzenia zasilane silnikiem spalinowym to doskonały wybór przy większych ogrodach i trudnych warunkach glebowych. Różnią się one parametrami technicznymi, głównie mocą silnika oraz szerokością i głębokością roboczą. Dlatego użytkownik musi wybrać narzędzie optymalne do zakresu i rodzaju prac.

Glebogryzarka spalinowa – co to jest i jak działa?

Glebogryzarka spalinowa to maszyna zbudowana z dwóch długich uchwytów o regulowanej wysokości do sterowania sprzętem i obrotem ostrzy, a także z umieszczonym hamulcem. Silnik jest napędzany wałem z zamontowanymi łopatkami, ewentualnie również kołami ułatwiającymi ruch. Na końcu ostrzy mogą znajdować się dwie tarcze zabezpieczające, a z przodu koło dla łatwiejszego prowadzenia.

Glebogryzarki spalinowe to maszyny wydajne i efektywne. Wyglądem urządzenie może przypominać kosiarkę, natomiast to maszyna o zupełnie innym przeznaczeniu. Głównym elementem roboczym są ostrza nacinające glebę. Korzystanie z glebogryzarek to gwarancja gleby spulchnionej, napowietrzonej i oczyszczonej z chwastów czy szkodników. Podłoże jest również wyrównywane.

W przeciwieństwie do glebogryzarek elektrycznych, akumulatorowych i ręcznych, urządzenie zasilane paliwem to maszyna doskonała do pracy na areale o większej powierzchni. Glebogryzarka spalinowa lepiej sprawdza się również w trudnych warunkach, jeżeli ziemia na parceli jest twarda i zbita. Atutem glebogryzarek spalinowych jest wyposażenie narzędzia w przekładnię redukcyjną oraz sprzęgło. Duże maszyny mogą być dodatkowo wyposażone w bieg wsteczny, przydatny, jeżeli glebogryzarka zakleszczy się w korzeniach. Bieg wsteczny pozwala wycofać maszynę, co jest łatwiejsze, szybsze i bardziej komfortowe od ręcznego wyciągania zablokowanego sprzętu.

Postaw na wygodną, szybką i łatwą w obsłudze glebogryzarkę spalinową

Postaw na wygodną, szybką i łatwą w obsłudze glebogryzarkę spalinową

Zastosowanie glebogryzarek spalinowych

Do podstawowego zastosowania glebogryzarek napędzanych silnikiem spalinowym należą:

  • przygotowywanie gleby pod wysiew;
  • poprawa jakości podłoża;
  • spulchnianie i napowietrzanie gleby;
  • oczyszczanie podłoża z chwastów i szkodników;
  • wyrównywanie ziemi.

Dlatego glebogryzarka spalinowa przyda się podczas zakładania trawnika oraz przygotowania grządek i rabat. Natomiast zakres zastosowania maszyny spalinowej jest dużo szerszy. Spalinowych glebogryzarek można używać w zastępstwie aeratora, wertykulatora czy kultywatora. Po wyposażeniu w dodatkowy osprzęt maszyna sprawdzi się również do mieszania nawozów, a nawet do odśnieżania i kopania ziemniaków.

Oznacza to, że maszyny można używać praktycznie przez cały sezon, od wiosny do jesieni, a przy odśnieżaniu także zimą. To możliwe głównie dlatego, że to glebogryzarki o dużej mocy. Jednak nie zaleca się rozbijania zbitej i zmarzniętej ziemi skutej lodem.

Jak wybrać glebogryzarkę spalinową – specyfikacja techniczna

Wybrana glebogryzarka spalinowa powinna odpowiadać wymaganiom i potrzebom użytkownika. Może okazać się, że do planowanych prac na wskazanej parceli wystarczy urządzenie elektryczne. Kluczowe znaczenie mają parametry techniczne narzędzia, zwłaszcza moc silnika spalinowego oraz głębokość i szerokość robocza.

  • Moc silnika – glebogryzarka z silnikiem o dużej mocy to narzędzie wydajniejsze, lepiej radzące sobie z pracą w trudnych warunkach glebowych. Jednostka napędowa maszyny powinna mieć moc przynajmniej 4 KM. W większym ogrodzie, zwłaszcza z twardą i zbitą glebą (np. glina), lepiej sprawdzi się sprzęt z silnikiem o mocy 6 KM.
  • Szerokość robocza – szerszy obszar roboczy z ostrzami pozwala szybciej wykonać planowaną pracę. Ma to znaczenie szczególnie przy większych parcelach. Jednak zalety mają także maszyny o węższych obszarach roboczych, dobre do pracy na terenie porośniętym przez drzewa czy krzewy. Szerokość robocza glebogryzarek spalinowych mieści się w zakresie od 35 do 95 cm. Do dużych areałów zaleca się maszyny z szerokością roboczą powyżej 45 cm. Dobrym i uniwersalnym rozwiązaniem jest możliwość regulacji szerokości roboczej.
  • Głębokość robocza – dotarcie ostrzy narzędzia do głębszych warstw gleby to większa efektywność narzędzia. Naruszenie i spulchnienie gleby na dużej głębokości zapewnia lepsze warunki do wzrostu, zwłaszcza roślinom o głębszym systemie korzeniowym. Uniwersalne maszyny wbijają się na głębokość nawet 35 cm. Dobrze, jeżeli sprzęt daje możliwość regulacji głębokości roboczej.
  • Napęd – dobre glebogryzarki spalinowe są wyposażone w napęd przenoszony na koła i noże. Praca z glebogryzarką z posuwem jest lżejsza i szybsza.
  • Koła – zasada jest prosta: koła o większej średnicy ułatwiają operowanie sprzętem.
  • Bieg wsteczny – lepsze modele są wyposażone w bieg wsteczny, przydatny, jeżeli maszynę trzeba cofnąć lub zawrócić. Bieg wsteczny przydaje się zwłaszcza przy obsłudze ciężkiego i dużego sprzętu.
  • Waga i rozmiar – lekki i kompaktowy sprzęt o wadze do 25 kg jest wygodniejszy w obsłudze, przechowywaniu i transporcie. Mocniejsze maszyny mogą ważyć nawet 50 kg – są ciężkie i większe, dlatego trudniejsze w manewrowaniu, mniej mobilne i zajmujące więcej miejsca przy przechowywaniu. Najcięższe ważą nawet powyżej 75 kg.
  • Dodatkowe funkcje – przydatną funkcją jest zmiana prędkości obrotowej ostrzy, dająca możliwość dopasowania prędkości do rodzaju gleby. Natomiast komfort obsługi poprawia regulacja uchwytu. Funkcjonalność narzędzia podnosi regulacja szerokości i głębokości roboczej.
  • Akcesoria – dodatkowe akcesoria zwiększają funkcjonalność glebogryzarki. Do maszyny można dokupić m.in. koła transportowe, koła metalowe, pług, kopaczkę do ziemniaków czy obsypnik.
Zaoszczędź czas i wysiłek! Postaw na wygodną, szybką i łatwą w obsłudze glebogryzarkę spalinową

Zaoszczędź czas i wysiłek! Postaw na wygodną, szybką i łatwą w obsłudze glebogryzarkę spalinową

Konserwacja glebogryzarki spalinowej

Maszyny z silnikiem spalinowym są bardziej skomplikowane w budowie od elektronicznych odpowiedników. Sprzęt pracuje także w ciężkich warunkach, dlatego wymaga regularnej konserwacji, co wydłuży żywotność maszyny. Konserwację zawsze należy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się w instrukcji.

Podstawą konserwacji jest dokładne wyczyszczenie narzędzia po zakończonej pracy, jednak dopiero po ostygnięciu silnika, aby nie zamoczyć rozgrzanej jednostki napędowej, co może doprowadzić do uszkodzenia. Ostrza najlepiej umyć myjką ciśnieniową, resztę – detergentem samochodowym.

Dla lepszego zabezpieczenia warto wyjąć i nasmarować ostrza. Szczególnie istotne jest nasmarowanie osi łopatek w długim rowku w wałach napędowych. Łopatki można także sprawdzić pod kątem odkształceń powstałych po uderzeniach kamieni. Po stwierdzeniu uszkodzeń ostrza można zdemontować i wygładzić szlifierką. Nasmarować warto też pozostałe elementy (m.in. system hamowania i regulacji, przeguby do regulacji wysokości, przegub dźwigni zmiany biegów, linki).

Najważniejszym elementem glebogryzarki spalinowej jest silnik. Konserwacja jednostki napędowej sprowadza się do oczyszczenia z kurzu, wyczyszczenia świecy zapłonowej i filtra powietrza. Filtr należy przedmuchać sprężonym powietrzem lub przemyć, jeżeli znajduje się w kąpieli olejowej. Dla prawidłowej pracy istotne znaczenie ma też środek smarny. Olej trzeba wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta – zwykle co 50 roboczogodzin. Przed przechowywaniem sprzętu przez zimę, najlepiej w suchym i delikatnie wentylowanym miejscu, trzeba zamknąć zawór paliwa i pozostawić włączony silnik do czasu zużycia benzyny.

Właściwa konserwacja glebogryzarek spalinowych to także regularne usuwanie rdzy i monitorowanie ciśnienia w oponach. W przypadku uszkodzenia – pęknięcia lub postrzępienia – trzeba wymienić także pasek transmisyjny.

Wybór właściwej glebogryzarki spalinowej, optymalnej wedle przeznaczenia i parametrów technicznych, to gwarancja komfortowego przygotowania podłoża pod uprawy czy trawnik. To maszyny łatwe w obsłudze oraz wydajne i efektywne, doskonałe do większych ogrodów i działek, szczególnie z twardym i zbitym podłożem.

Zdjęcia: materiał Partnera

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content