Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie

autor Ogarnij Ogród

Soda oczyszczona kojarzy się w zasadzie tylko jako dodatek do spulchnienia ciasta czy chleba. A tu taka niespodzianka, nie tylko spulchnia, ale jest niezastąpiona w ogrodzie.

Soda oczyszczona to nieorganiczny związek chemiczny należący do grupy wodorowęglanów. Jest to wodorosól kwasu węglowego i sodu (w skrócie wodorowęglan sodu). Jest to związek alkaliczny, szybki i łatwo wchodzi zatem w reakcję z kwasami pieniąc się i jednocześnie parując oraz wydzielając dwutlenek węgla. Dodany do ciasta przyspiesza proces fermentacji, co powoduje, że ciasto pięknie rośnie.

Tyle kuchnia. W soda oczyszczona w ogrodzie ma również wiele do zrobienia, o czym poniżej.

Walka ze szkodnikami

Najczęściej jest tak, że zauważamy szkodniki w ogrodzie i zaraz bierzemy się za kupowanie chemicznych środków ochrony roślin. A często nie ma takiej konieczności. W uprawach ekologicznych w ogóle nie ma mowy o stosowaniu chemii. I tu z pomocą przychodzi soda oczyszczona. Mikstura z udziałem sody świetnie radzi sobie w walce z mszycami, przędziorkami, misecznikami oraz mączlikami.

Przepis:

  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżka oliwy lub ta sama objętość mydła potasowego w płynie
  • 1 szklanka (250 ml) wody

Wszystko to wlewamy do butelki z spryskiwaczem, zakręcamy, intensywnie potrząsamy i mikstura jest gotowa do użycia w walce ze szkodnikami. Można ją stosować zapobiegawczo a trzeba zaraz po zauważeniu szkodników. Jeśli po zabiegu będzie padać, znów go powtarzamy.

Wiedzieć należy, że taki oprysk może uszkodzić czasami najmłodsze, czyli te najdelikatniejsze listki. Jednak roślina na pewno zaraz wypuści kolejne, więc nie trzeba się tym martwić.

Soda oczyszczona w ogrodzie

Soda oczyszczona w ogrodzie

fot. pxfuel.com

Soda oczyszczona na mrówki i ślimaki

Zarówno mrówki jak i ślimaki potrafią w swej masie unicestwić niejedną uprawę. Sieją spustoszenie zarówno wśród roślin ozdobnych jak i w warzywniku. Mrówki, budując gniazda wśród korzeni uszkadzają je a roślina więdnie. Natomiast ślimaki pożerają wszystko co stanie im na drodze.

Sodę oczyszczoną trzeba rozsypywać wokół roślin, będzie stanowiła dla ślimaków barierę. Nie rozsypujemy jej zbyt blisko, żeby nie zaszkodziła roślinom. Natomiast gdy przedostanie się do organizmu ślimaka, wysusza go.

Jeśli soda ma być skuteczną bronią na mrówki, trzeba ją pół na pół wymieszać z cukrem pudrem, wówczas mrówki bardzo chętnie będą ją spożywać. Rozsypujemy niewielką ilość takiej mieszanki wkoło gniazda i w po niedługim czasie powinniśmy mieć spokój z mrówkami.

Soda oczyszczona jako środek grzybobójczy

Soda oczyszczona sprawdza się również świetnie w roli domowej roboty fungicydu. I naprawdę działa w walce z chorobami grzybowymi roślin. Możemy ją stosować do zwalczania: mączniaków rzekomego i prawdziwego oraz plamistość liści. Choroby te bardzo często atakują róże, winogrona oraz pomidory i ogórki.

Przepis:

  • 1 łyżeczka sody
  • 2 l wody destylowanej
  • 5 ml szarego lub ogrodniczego mydła (nie mogą to być mydła zapachowe, ze względu na swój często chemiczny skład)

Wszystko wlewamy do butelki ze spryskiwaczem, zakręcamy i energicznie potrząsamy. Opryski można stosować zapobiegawczo a trzeba zaraz po zauważeniu zmian chorobowych na roślinach. Muszą być wykonywane co kilka dni.

Soda oczyszczona w ogrodzie

Soda oczyszczona w ogrodzie

fot. pixabay.com

Soda oczyszczona na mączniaka

Mączniak, czy to prawdziwy czy mączniak rzekomy jest wyjątkowo uciążliwym grzybem atakującym zarówno rośliny uprawne jak i te ozdobne. Na liściach tworzy biały nalot sprawiając, że wyglądają niczym oprószone mąką. Alternatywą dla chemicznych środków ochrony roślin jest właśnie soda oczyszczona w ogrodzie.  Szybko poradzi sobie z mączniakiem na krzewach owocowych: agrestu, maliny, porzeczki czy jeżyny. Można nią zwalczać również mączniaka na liściach ogórków, dyni, kabaczków, patisonów. Wystarczy 10g sody oczyszczonej dodać do 1 l letniej wody, dobrze rozmieszać i takim roztworem opryskiwać rośliny co 10 dni.

Jest to metoda nie tylko skuteczne, ale w pełni bezpieczna dla człowieka i środowiska. pamiętać jedynie należy oprysk taki nie może być wykonywany roztworem zimnej wody i nigdy w pełnym słońcu. Najlepiej jest wykonać go pod wieczór.

Soda oczyszczona w walce z chwastami

Soda oczyszczona radzi sobie również zupełnie nieźle z chwastami. Trzeba oczywiście uważać, by przy okazji nie zniszczyć innych roślin. Ale już kostka brukowa czy podjazd z kamyczków mogą bez obaw zostać potraktowane sodą.

Chwasty zresztą wyrastają w różnych dziwnych miejscach, spękaniach tarasu, na ścianie budynku, bo akurat tam ziarnko pod tynk wleciało.

By się pozbyć chwastów wystarczy miejsca te zmoczyć wodą a następnie mokre posypać sodą. Tam, gdzie to nie zadziała można kolejnym razem polać miejsce wrzątkiem i wówczas użyć sody do posypania.

Soda oczyszczona jako naturalny nawóz

Czysta soda oczyszczona oczywiście rośliny uszkadza a wiele z nich zwyczajnie unicestwi. Jednak stosowana w odpowiednich proporcjach może stać się cennym nawozem. Będzie wspomagała rośliny w krzewieniu się, rozrastaniu i zagęszczaniu oraz tworzenia nowych pędów, liści i kwiatów. Podsypanie sodą pomidorowych krzaczków a następnie ich podlanie sprawi, że owoce staną się słodsze. Soda bowiem zmniejszy kwasowość podłoża.  I oczywiście na wszystkich spryskanych roślinach stworzy przy okazji naturalną barierę dla grzybów.

Przepis:

  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka soli epsom (siarczan magnezu)
  • ½ łyżeczki amoniaku spożywczego (wodorowęglan amonu)
  • 4-5 l wody

Wszystko to wsypujemy i wlewamy do konewki i dobrze mieszamy. Takim roztworem możemy podlewać rośliny raz w tygodniu, nie częściej.

Badanie odczynu gleby za pomocą sody oczyszczonej

Dzięki sodzie oczyszczonej możemy dowiedzieć się czy gleba w naszym ogrodzie ma odczyn zasadowy czy też kwaśny. Oczywiście soda nie wskaże nam dokładnego współczynnika pH, ale będziemy już mieli pojęcie czy ziemia jest czy nie jest kwaśna.

Wystarczy pobrać ze dwie garści ziemi, wsypać do wiaderka, dolać tyle wody by powstało dość gęste błoto i posypać je sodą. Jeśli zacznie się pienić, oznacza to, że podłoże w naszym ogrodzie ma odczyn kwaśny.

soda oczyszczona badanie glebyfot. freepik.com

Soda oczyszczona w ogrodzie – czyszczenie doniczek i narzędzi ogrodniczych przy pomocy sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest doskonałym środkiem odkażającym oraz czyszczącym. Można przy jej pomocy dokładnie wyczyścić wszelkie narzędzia oraz urządzenia ogrodnicze a przy okazji odkazić, co jest niezwykle istotne. Zawsze bowiem używając narzędzi do cięcia, grabienia, kopania czy koszenia mogą one mieć kontakt z roślinami porażonymi patogenami. Także ostra gąbka lub szczotka i na to soda oczyszczona. Szczególnie nożyce, sekatory, szpadle i piły, czy kosiarkę należy sodą oczyszczoną wyszorować a następnie dokładnie opłukać wodą, dobrze by było gorącą. Dokładnie tak samo robimy z doniczkami. Wilgotna gąbka, na którą sypiemy sodę i dokładnie szorujemy a następnie płuczemy wodą, również może być gorąca.

Jest jeszcze jedno miejsce, gdzie soda oczyszczona jest niezastąpiona. To niezbyt ciekawie pachnący kompostownik. Posypany, na pewno będzie wydzielał mniej przykre zapachy.

fot. główne fotolia.pl

Przeczytaj także

Dodaj komentarz