Strona Główna Materiał zewnętrzny Zielony kącik w Twoim mieszkaniu

Zielony kącik w Twoim mieszkaniu

autor Ogarnij Ogród

Kącik z roślinami w mieszkaniu to świetny pomysł nie tylko na aranżację mieszkania. Dzięki roślinom zadbasz także o swoje samopoczucie i jakość powietrza w Twoim mieszkaniu. Kolor zielony bardzo uspokaja. Wpływa także na poprawę nastroju i dodaje pozytywnej energii. Rośliny w mieszkaniu to prosty sposób na zadbanie o swoje zdrowie. Większość z nich ma działania prozdrowotne.

Które rośliny wybrać do mieszkania?

Jest wiele roślin, które są niewymagające i świetnie sprawdzą się w mieszkaniu, nawet w zacienionym pomieszczeniu. Nie będą wymagały Twojej dużej ingerencji. Planując aranżację zielonego kącika w domu, nie trzeba być specjalistą. Czasami wystarczy tylko regularne podlewanie.

Te kwiaty świetnie sprawdzą się w mieszkaniu:

  • dracena – charakteryzuje się egzotycznym wyglądem i małymi wymaganiami. Temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi powinna wynosić minimalnie 15 stopni Celsjusza. Draceny lubią ciepło i regularne podlewanie. Ziemia w doniczce powinna być zawsze wilgotna (nie mylić z mokrą!).
  • paproć – to, jak wymagająca jest paproć, zależy od jej rodzaju. Niektóre gatunki bywają wyjątkowo wybredne. Z reguły paprocie nie lubią bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Lepiej rosną w zacienionym miejscu. Nie lubią suchego powietrza.
  • kalatea – to kwiat, który świetnie sprawdzi się w kuchni lub na parapecie. Kwiat ten lubi światło słoneczne, lecz nie bezpośrednie. Najlepiej rośnie w jasnych miejscach. Wielokolorowe liście kalatei układają się względem pozycji słońca – rano są oklapłe, prawie leżące. Wieczorem całkowicie zmieniają swoje położenie i układają się w pozycji pionowej.
  • storczyk – to kwiat lubiący łagodne nasłonecznienie. Większość odmian toleruje wysoką temperaturę pokojową. Najpopularniejsza odmiana – Phalaenopsis, dobrze czuje się w przezroczystych osłonkach lub doniczkach.
  • kaktus – idealny kwiat dla początkujących. Nie wymaga częstego podlewania. Podlewa się go rzadko, ale obficie. Kaktusy lubią słońce. Gdy będzie im go brakować, zaczną żółknąć. Cieszą się sporym zainteresowaniem ze względu na małe wymagania oraz różnorodność gatunków i kształtów.

Ciekawe pomysły na aranżacje

Jak eksponować dużą ilość kwiatów w mieszkaniu? Czasami te najprostsze pomysły są tymi najbardziej trafionymi. Duże kwiaty świetnie będą wyglądać na podłodze, te małe mogą stać na półce, parapecie, a nawet wisieć. Gdy posiadasz dużą ilość małych kwiatów doniczkowych, postaw je na białym, prostym biurku. To świetny sposób na umieszczenie dużej ilości kwiatów w jednym miejscu i stworzenie zielonego kącika w Twoim mieszkaniu. Coraz więcej osób decyduje się na kupno biurka zamiast regału, ze względu na jego bezkonkurencyjną pojemność – mówi nam ekspert z Domowanie.pl.

Dobrym pomysłem jest również kwiatowa aranżacja pustej ściany. Coraz częściej na ścianach, zamiast obrazów, pojawiają się kwiaty. To doskonałe wykorzystanie wolnej przestrzeni w pokoju, zwłaszcza gdy metraż nie pozwala na zbyt wiele. W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem może okazać się także zawieszenie doniczek z kwiatami na suficie.

Kwiaty to świetny pomysł na aranżację mieszkania. Nie zapominajmy jednak o ich prozdrowotnych działaniach. Nie każdy wie, że kwiaty pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Zwiększają one wilgotność powietrza i poprawiają jego jakość. Zwalczają zarodniki grzybów oraz bakterie. Oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Wybierając kwiat do swojego mieszkania, warto najpierw zapoznać się z jego zdrowotnymi właściwościami. Niektóre kwiaty świetnie sprawdzą się w sypialni, inne w kuchni, a jeszcze inne w salonie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content