Strona Główna Materiał zewnętrzny Zima w ogrodzie – jak się do niej przygotować?

Zima w ogrodzie – jak się do niej przygotować?

autor Ogarnij Ogród

Zima to czas, w którym każdy ogród zapada w kilkumiesięczny sen. Aby był on jak najspokojniejszy, warto odpowiednio go do nadejścia chłodów przygotować. Właściwa pielęgnacja przeprowadzona późną jesienią sprawi, że wraz z nadejściem wiosny wszystkie rośliny rozpoczną silny, niczym nieskrępowany wzrost, a my będziemy cieszyć się pięknym ogrodem do samego końca sezonu. Co zrobić, by nasz ogród przetrwał w jak najlepszym stanie zimowe ochłodzenie?

Najważniejsze są prace porządkowe

Jesień to czas, w którym większość roślin liściastych traci swoją zieloną barwę i systematycznie gubi liście. Te spadając na trawę, pięknie wyglądają tylko przez kilka tygodni. Jeśli w odpowiednim czasie ich nie posprzątamy, zaczną gnić i będą doskonałym inkubatorem dla chorobotwórczych grzybów i popularnych szkodników. Liście powinny być więc sprzątane na bieżąco. Do tego celu można wykorzystać grabie ogrodowe lub specjalne dmuchawy i odkurzacze, które zdecydowanie ułatwią prace porządkowe w ogrodzie.

Pamiętajmy, by pozbyć się nie tylko liści, ale wszelkich resztek organicznych. Jest ich bardzo dużo, szczególnie jeśli w naszym ogrodzie rosną drzewa lub krzewy owocowe. Bardzo ważne jest, by starannie wyzbierać wszelkie pozostałości i pozbyć się w ten sposób grzybów i bakterii mogących przetrwać w nich zimę i wczesną wiosną ponownie zaatakować nasze rośliny.

Warto wiedzieć, że jesień nie jest dobrym okresem na mocniejsze przycinanie roślin. Pomimo że sporo osób wybiera przedzimie jako idealny moment na skrócenie żywopłotu, to takie rozwiązanie może spowodować jego mocniejsze przemarzanie. Prace polegające na przycinaniu roślin powinniśmy wykonywać najpóźniej na przełomie sierpnia i września.

Prac porządkowych w ogrodzie jest jesienią dość dużo, ale większość osób bardzo je lubi. Dla tych, którym sprawiają one większy problem, pozostaje wynajęcie firmy ogrodniczej lub nowe mieszkania na Górnym Śląsku, które pozbawione będą konieczności uciążliwego sprzątania w ogrodzie.

Opryski i nawozy, o których nie warto zapomnieć

Wczesna jesień to ostatni moment, by zdecydować się na zastosowanie popularnych herbicydów, których zadaniem jest eliminacja chwastów z naszego trawnika. Warto jednak pamiętać też o innych roślinach. Jesień jest czasem, by szczególnie zadbać o wszelkie rośliny owocowe. Warto w tym okresie wykonać opryski przeciwko chorobom grzybowym. Umożliwi to lepsze zimowanie roślin i szybszy start wegetacji w przyszłym sezonie.

Pamiętajmy również o nawozach. Nie warto jednak stosować tych, zawierających duże ilości azotu. Wybierajmy wyłącznie produkty typowo jesienne, które bazują na fosforze, potasie i innych potrzebnych pierwiastkach niepobudzających roślin do intensywnego wzrostu tuż przed nadejściem zimy.

Prace wykonywane późną jesienią są mało efektowne, tak naprawdę pozornie nic nie dają i ogród po nich wygląda praktycznie tak samo, ale w dużej mierze umożliwiają roślinom łatwiejsze przetrwanie okresu zimowego. Pomimo że w ostatnich latach zimy nie są zbyt mroźne, to i tak mocno dają się w kość roślinom owocowym i ozdobnym. Warto wiec poświęcić trochę czasu, by zapewnić im jak najlepsze warunki do odpoczynku zimowego. Jeśli zrobimy wszystko, jak trzeba, wiosną zobaczymy piękny efekt.

Zdj. główne: materiał partnera

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content