Zorganizowany i czysty dom, jakich błędów unikać?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Zorganizowany i czysty dom, jakich błędów unikać

Sprzątasz, ale wciąż odnosisz wrażenie, że mimo wysiłków, twoje starania nie przynoszą takich efektów, jakich byś chciała? Możesz kupić mnóstwo popularnych pudełek i pojemników, ale to nie oznacza, że Twój dom dzięki nim stanie się czysty i zorganizowany. Przygotowaliśmy kilka porad jak sprawić, aby łatwiej zaprowadzić porządek w domu.

Podczas organizowania domu zwróć uwagę na trzy zasady, każda zmiana, która ma na celu pomóc Ci w organizacji, powinna opierać się na tych założeniach. Pamiętaj, że domy służą do mieszkania a wyidealizowane zdjęcia z sieci, często są pozowane i starannie przygotowane do takiej sesji. Perfekcyjny dom nie istnieje, więc nie biczuj się, jeśli nie wszystko uda się wprowadzić.

Po pierwsze, uporządkuj swój dom wizualnie

Czy na stoliku nocnym albo stoliku pomocniczym piętrzą się rzeczy? Najpierw dokonaj selekcji tego, co chcesz eksponować, a potem ułóż wszystko na tacy. Mimo tego, że nadal będzie to spora kolekcja, taki zabieg wizualnie daje wrażenie oczyszczonej przestrzeni. Jeśli nie masz tacy może to być książka, deska do krojenia, gruby magazyn lub inna powierzchnia, na której można ułożyć przedmioty. Jeśli porządkujesz rzeczy na półce lub na kominku spróbuj pogrupować je po trzy przedmioty obok siebie, zamiast równych odstępów.

Postaw na porządne aksamitne wieszaki na ubrania. Nie tylko polubisz zaglądać do swojej szafy, identyczne wieszaki robią naprawdę duże wrażenie, ale także ubranie nie będą tak łatwo spadać i się ześlizgiwać. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, ponieważ Twoje ubrania pozostaną tam, gdzie powinny, a same wieszaki dodadzą szafie elegancji i wyrafinowania.

Po drugie, zmiana powinna być łatwa i bezbolesna

Dobrze wiemy, że niełatwo wykreować własne nowe nawyki, a co dopiero stare, dobre przyzwyczajenia innych osób, domowników czy współlokatorów. Jeśli chcesz ułatwić to zadanie zastanów się, gdzie najczęściej lądują: klucze, okulary przeciwsłoneczne, torebki, czapki, buty. Przeanalizuj swoją przestrzeń i stwórz miejsca do odkładania rzeczy. Może się wydawać, że taka zmiana niewiele wniesie, ale pamiętaj w uporządkowanym domu, każda rzecz ma swoje miejsce. Stwórz miejsca do odkładania na drobniejsze rzeczy, postaw na komodzie, lub konsoli drewnianą czy ceramiczną miskę, kolumnę z misą, czy praktyczną szafkę na buty.

Zorganizowany i czysty dom, jakich błędów unikać
Zorganizowany i czysty dom, jakich błędów unikać

Rzeczy codziennego użytku powinny być zawsze pod ręką w miejscach łatwo dostępnych, nie utrudniaj sobie życia. Na półce w łazience, postaw wszystkie kosmetyki, których używasz jak najniżej, a wszystko to, czego używasz rzadziej, ułóż wyżej.

Po trzecie, łatwość utrzymania porządku

Otwarte regały wyglądają ładnie na Instagramie, ale jeśli chcesz utrzymać porządek postaw na zamknięte szafki, dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce do trzymania rzeczy. Możesz zostawić jedną półkę otwartą, ale pamiętaj przedmioty i cała półka to miejsce, gdzie zbiera się kurz i trzeba ją regularnie sprzątać.

Oczyść swoją przestrzeń, czy naprawdę wszystkich rzeczy potrzebujesz i używasz? Zabaw się w Marie Kondo i co tydzień porządkuj mały obszar, szuflada po szufladzie, nie musisz od razu przechodzić na minimalizm, który ta metoda wyznaje. Porządkuj w regularnych odstępach czasu kolejne partie i powoli, sukcesywnie oczyścisz swoje wnętrze.

Zorganizuj swoje szuflady, nie musisz kupować setek pojemników, jeśli zależy Ci na spójności, dobrym rozwiązaniem będą przegrody do szuflad  pozwalające oddzielić rzeczy i sprytnie je posegregować. Możesz także wykorzystać pudełka po butach (kto ich nie ma!) lub inne małe kartonowe pudełka do których pochowasz mniejsze rzeczy ładowarki, elektronikę czy inne małe rzeczy.

Zdjęcia: materiał Partnera

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz