Piękny, zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Jednak aby utrzymać jego należyty wygląd, konieczne jest wykonywanie różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co należy zrobić, aby utrzymać murawę w idealnym stanie? W poniższym artykule znajdziesz kilka praktycznych rad.
Koszenie — podstawa w pielęgnacji trawnika
Regularne koszenie trawnika jest niezwykle kluczowe dla zachowania jego odpowiedniej kondycji. Szczególną uwagę należy zwrócić na pierwsze koszenie po okresie zimowym — można je wykonać dopiero w momencie, kiedy darń wyschnie. Koszenie mokrego trawnika może spowodować jego żółknięcie. Przed rozpoczęciem koszenia konieczne jest również wykonanie przeglądu naszej kosiarki i jej noży. Ich odpowiednie naostrzenie zapewni równe ścinanie i pozwoli uniknąć wyrywania źdźbeł. W dalszym ciągu należy pamiętać o systematyczności i koszeniu trawnika co tydzień na wysokości około 4 cm.
W zależności od indywidualnych potrzeb, na rynku można znaleźć różnorodne modele kosiarek, które sprawdzą się zarówno w mniejszych, jak i w większych ogrodach. Klienci mogą wybierać spośród urządzeń o zasilaniu spalinowym i elektrycznym. Właściciele mniejszych trawników często decydują się na zakup kosiarki akumulatorowej, która zapewnia idealne rezultaty przy jednoczesnym ograniczeniu emisji spalin. Jeśli szukasz atrakcyjnej oferty kosiarek akumulatorowych, koniecznie sprawdź tę stronę: https://centrum-centrum.pl/7132-kosiarki-akumulatorowe-stihl.
Jak pielęgnować trawnik latem?
Coraz dłuższe okresy gorących temperatur sprawiają, że trawnik może wymagać innych zabiegów pielęgnacyjnych. Co należy zrobić, aby trawa zachowała piękny wygląd pomimo fal upałów? Jak jeszcze należy zadbać o trawnik, poza jego koszeniem?
- Nawadnianie — warto wiedzieć, że nawadnianie uzależnione jest nie tylko od pory roku, ale również temperatury oraz pogody. W ciągu suchych, upalnych dni należy wykonywać je nawet codziennie. Ponadto lepiej unikać powierzchownego zraszania, ponieważ woda może wyparować jeszcze przed dotarciem do korzeni trawy.
- Wertykulację — regularne usuwanie mchu i filcu oraz pionowe cięcie darni sprawia, że nawozy, tlen oraz woda mogą z łatwością dostać się do głębszych warstw murawy. Należy pamiętać jednak, że wertykulacja nie powinna być przeprowadzana w pierwszym roku wzrostu trawnika — potrzebuje on więcej czasu na rozwinięcie systemu korzeni.
- Wałowanie — proces ten jest bardzo ważny zarówno przy zakładaniu, jak i pielęgnacji kilkuletniej murawy. Wyrównanie i pobudzenie krzewienia sprawia, że trawa stanie się bardziej gęsta.
- Nawożenie — nawożenie trawnika warto przeprowadzać przez cały sezon, jednak szczególnie należy zadbać o nie na początku sierpnia. To właśnie wtedy konieczne jest zastosowanie nawozów z potasem, które wzmacniają rośliny w trakcie upałów. Aby zapobiec ich wysuszeniu, można wykonać też zabieg mulczowania — wiele nowoczesnych kosiarek rozrzuca rozdrobniony pokos już w trakcie ścinania trawy.
Pielęgnacja trawnika — co jeszcze warto wiedzieć?
Wyrywanie źdźbeł podczas koszenia czy gwałtowne zmiany pogody sprawiają, że struktura gleby może zostać osłabiona. W konsekwencji tego na trawniku mogą powstać ubytki. Dlatego podczas pielęgnacji murawy konieczne jest uzupełnienie pustych miejsc siewkami. W tym celu należy usunąć martwą trawę oraz użyć pasującej mieszanki. Można również zainwestować w trawę samozagęszczającą, która wykazuje większą odporność na trudne warunki atmosferyczne i jest łatwiejsza w utrzymaniu.
W pielęgnacji trawnika nie można zapomnieć również o regularnym odchwaszczaniu oraz grabieniu. Zbyt długie pozostawianie pokosu na murawie może doprowadzać do powstawania chorób grzybowych, a rozrost chwastów blokuje dostęp do słońca, wody oraz składników odżywczych. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie środki chemiczne, które nastawione są na niszczenie gatunków dwuliściennych i nie zaszkodzą trawie.
Zdjęcia: materiał Partnera