Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego, a my będziemy regularnie informować Cię o najważniejszych pracach do wykonania w ogrodzie oraz o nowościach, ciekawych rozwiązaniach i aktualnościach.
Mięta meksykańska vel oregano kubańskie (Coleus amboinicus, Plectranthus amboinicus) to roślina wieloletnia, którą możemy spotkać…
Cząber (Satureja) jest to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Z świecie znanych jest jej około…
Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) jest byliną należącą do rodziny selerowatych. Lubczyk ma również inne nazwy,…
Biedrzeniec anyż vel anyż vel anyżek (Pimpinella anisum) Wysokość 50 cm Kwitnienie VI, VII Stanowisko…
Babka lancetowata (Plantago lanceolata) Wysokość do 40 cm Kwitnienie V, VI, VII, VIII, IX Stanowisko…
Bazylia grecka (Ocimum basilicum var. minimum) Wysokość 30-50 cm Kwitnienie VII, VIII Stanowisko słoneczne Wilgotność…
Rośliny uważane za zioła, a także te, z których robimy przyprawy to istne królewsko aromatów, smaków i zapachów. Dzięki nim nasze potrawy łechcą nasze kubki smakowe, a nasze ogrody stają się miejscem pełnym życia i zdrowia. Zioła to grupa roślin, która łączy smaki i zapachy z korzyściami dla zdrowia i poprawą naszej witalności. W kategorii zioła i przyprawy na naszym portalu ogrodniczym znajdziesz pełen wachlarz poradników, z których możesz czerpać garściami wzbogacając swoją wiedzę o ich uprawie i pielęgnacji.
Jeśli pragniesz w swoim ogrodzie różnorodności to nie może zabraknąć w nim ziół i przypraw. Oddziałują one na wszystkie zmysły, dają pełnię doznań, a przy tym doskonale wzbogacają smak potraw i posiadają liczne właściwości prozdrowotne. W swoim ogrodzie możesz uprawiać wiele ziół kuchennych, takich jak bazylia, oregano, szałwia czy cząber. W ostatnich latach ogromną popularność zyskał czosnek niedźwiedzi, z którego przygotować można przepyszną zupę krem. Znajdzie swoje miejsce również w innych przepisach. O wspaniałych właściwościach lubczyku wiedzą już chyba wszyscy mężczyźni, wiec i ta roślina jest bardzo pożądana w ogrodach ziołowych.
To tylko kilka ziół i przypraw, które można bez większych trudności uprawiać we własnym ogrodzie lub na parapecie. Każda z tych roślin jest unikalna i posiada wiele zastosowań kulinarnych. Dodatkowo zioła dają wiele korzyści zdrowotnych, mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne – to kolejny powód aby uprawiać i stosować świeże zioła. Z naszych poradników dowiesz się więcej o roślinach leczniczych czy ziołach leczniczych takich jak rumianek, melisa czy mięta.
Codziennie warto korzystać z dobroci jakie dają nam zioła i przyprawy, jak pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, jak poprawiają smak napojów i potraw. Wiele z przypraw jest cennych dla domowych przetworów, które spożywamy zimą, kiedy brakuje świeżych plonów z ogrodu.
Oprócz omówienia ziół i przypraw, na naszym poradniku ogrodniczym znajdziesz również zasady i wskazówki dotyczące ich uprawy u pielęgnacji. Wiele z tych roślin możesz uprawiać na parapecie w kuchni, inne na balkonie, a niektóre będą rosły wyłącznie w gruncie w ogrodzie. Istotną kwestią jest to jakie zioła można sadzić obok siebie, a jakie nie tolerują swojego towarzystwa. Podobnie jak u warzyw – to kluczowa kwestia aby mieć dobre plony. Warto więc zasiągnąć wiedzy i nie popełnić błędów podczas planowania ogródka ziołowego.
Zioła i przyprawy, podobnie jak inne grupy roślin, są również narażone na ataki szkodników i porażenia chorobami. Niezbędne jest zatem zapoznanie się metodami ochrony roślin przed patogenami i kluczowymi terminami jeśli chodzi o sadzenie, nawożenie, przycinanie i inną pielęgnację. Aby zioła dobrze rosły wymagają słonecznego miejsca, dobrej gleby, regularnego podlewania i bacznej obserwacji, aby móc szybko zareagować ewentualnym opryskiem. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj, a nawet gatunek będzie wymagał nieco innej pielęgnacji i trzeba dostosować się do wymagań konkretnej rośliny.
Systematyczna opieka nad ziołami przyniesie ogrom satysfakcji, a dodatkowo można wykorzystać je w kuchni.