Informator ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego, a my będziemy regularnie informować Cię o najważniejszych pracach do wykonania w ogrodzie oraz o nowościach, ciekawych rozwiązaniach i aktualnościach.

Dołącz do naszej grupy na Facebooku „Zapytaj Ogrodnika i ogarnij swój ogród”. Tutaj ➡️

Najnowsze wpisy w kategorii Zioła i Przyprawy

Mięta meksykańska (oregano kubańskie) – właściwości, uprawa i zastosowanie

Mięta meksykańska vel oregano kubańskie (Coleus amboinicus, Plectranthus amboinicus) to roślina wieloletnia, którą możemy spotkać…

Przez Ogarnij Ogród 5 minut czytania

Cząber ogrodowy – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Cząber (Satureja) jest to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Z świecie znanych jest jej około…

Przez Ogarnij Ogród 7 minut czytania

Lubczyk ogrodowy – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) jest byliną należącą do rodziny selerowatych. Lubczyk ma również inne nazwy,…

Przez Ogarnij Ogród 8 minut czytania

Biedrzeniec anyż – uprawa i właściwości

Biedrzeniec anyż vel anyż vel anyżek (Pimpinella anisum) Wysokość 50 cm Kwitnienie VI, VII Stanowisko…

Przez Ogarnij Ogród 2 minut czytania

Babka lancetowata – roślina lecznicza

Babka lancetowata (Plantago lanceolata) Wysokość do 40 cm Kwitnienie V, VI, VII, VIII, IX Stanowisko…

Przez Ogarnij Ogród 2 minut czytania

Bazylia grecka – uprawa i pielęgnacja

Bazylia grecka (Ocimum basilicum var. minimum) Wysokość  30-50 cm Kwitnienie VII, VIII Stanowisko słoneczne Wilgotność…

Przez Ogarnij Ogród 2 minut czytania

Zioła i Przyprawy

Rośliny uważane za zioła, a także te, z których robimy przyprawy to istne królewsko aromatów, smaków i zapachów. Dzięki nim nasze potrawy łechcą nasze kubki smakowe, a nasze ogrody stają się miejscem pełnym życia i zdrowia. Zioła to grupa roślin, która łączy smaki i zapachy z korzyściami dla zdrowia i poprawą naszej witalności. W kategorii zioła i przyprawy na naszym portalu ogrodniczym znajdziesz pełen wachlarz poradników, z których możesz czerpać garściami wzbogacając swoją wiedzę o ich uprawie i pielęgnacji.

Zioła i przyprawy uprawiane w polskich ogrodach

Jeśli pragniesz w swoim ogrodzie różnorodności to nie może zabraknąć w nim ziół i przypraw. Oddziałują one na wszystkie zmysły, dają pełnię doznań, a przy tym doskonale wzbogacają smak potraw i posiadają liczne właściwości prozdrowotne. W swoim ogrodzie możesz uprawiać wiele ziół kuchennych, takich jak bazylia, oregano, szałwia czy cząber. W ostatnich latach ogromną popularność zyskał czosnek niedźwiedzi, z którego przygotować można przepyszną zupę krem. Znajdzie swoje miejsce również w innych przepisach. O wspaniałych właściwościach lubczyku wiedzą już chyba wszyscy mężczyźni, wiec i ta roślina jest bardzo pożądana w ogrodach ziołowych.

To tylko kilka ziół i przypraw, które można bez większych trudności uprawiać we własnym ogrodzie lub na parapecie. Każda z tych roślin jest unikalna i posiada wiele zastosowań kulinarnych. Dodatkowo zioła dają wiele korzyści zdrowotnych, mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne – to kolejny powód aby uprawiać i stosować świeże zioła. Z naszych poradników dowiesz się więcej o roślinach leczniczych czy ziołach leczniczych takich jak rumianek, melisa czy mięta.

Codziennie warto korzystać z dobroci jakie dają nam zioła i przyprawy, jak pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, jak poprawiają smak napojów i potraw. Wiele z przypraw jest cennych dla domowych przetworów, które spożywamy zimą, kiedy brakuje świeżych plonów z ogrodu.

Uprawa i pielęgnacja ziół i przypraw – czy jest taka trudna?

Oprócz omówienia ziół i przypraw, na naszym poradniku ogrodniczym znajdziesz również zasady i wskazówki dotyczące ich uprawy u pielęgnacji. Wiele z tych roślin możesz uprawiać na parapecie w kuchni, inne na balkonie, a niektóre będą rosły wyłącznie w gruncie w ogrodzie. Istotną kwestią jest to jakie zioła można sadzić obok siebie, a jakie nie tolerują swojego towarzystwa. Podobnie jak u warzyw – to kluczowa kwestia aby mieć dobre plony. Warto więc zasiągnąć wiedzy i nie popełnić błędów podczas planowania ogródka ziołowego.

Zioła i przyprawy, podobnie jak inne grupy roślin, są również narażone na ataki szkodników i porażenia chorobami. Niezbędne jest zatem zapoznanie się metodami ochrony roślin przed patogenami i kluczowymi terminami jeśli chodzi o sadzenie, nawożenie, przycinanie i inną pielęgnację. Aby zioła dobrze rosły wymagają słonecznego miejsca, dobrej gleby, regularnego podlewania i bacznej obserwacji, aby móc szybko zareagować ewentualnym opryskiem. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj, a nawet gatunek będzie wymagał nieco innej pielęgnacji i trzeba dostosować się do wymagań konkretnej rośliny.

Systematyczna opieka nad ziołami przyniesie ogrom satysfakcji, a dodatkowo można wykorzystać je w kuchni.