Strona Główna Ogród Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw

autor Ogarnij Ogród

Niezwykle popularna gnojówka z pokrzyw to wspaniały nawóz dla większości uprawianych w ogrodzie roślin. Jest bardzo łatwa w przygotowaniu, a jej skuteczność jest wyższa niż wielu innych nawozów. Jej w pełni naturalny skład sprawia, że jest ona przy tym w zupełności bezpieczna dla środowiska. Jakim uprawom służy, a w jakich lepiej jej unikać? Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw, bo przyniesie to więcej szkody niż pożytku? O tym wszystkim poniżej.

Gnojówka z pokrzyw – walory

Pokrzywy zdają się być dla wielu uciążliwym chwastem, który wywołuje nieprzyjemne poparzenia. W rzeczywistości należy ona jednak do wyjątkowych roślin, bowiem obfituje w liczne witaminy i składniki odżywcze, dzięki czemu oferuje właściwości lecznicze oraz ochronne – zarówno dla człowieka, jak i dla roślin. 

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw, źródło: depositphotos.com

Gnojówka z pokrzyw stanowi naturalny nawóz dla wielu różnych upraw. Obfituje w cały wachlarz składników mineralnych jak azot, potas, magnez, żelazo, wapń oraz krzem, ale i liczne witaminy – A, B, C oraz K, czy też naturalne przeciwutleniacze. Doskonale sprawdza się ona jako nawóz stosowany do podlewania uprawy większości warzyw czy ozdobnych roślin ogrodowych – jednorocznych i wieloletnich. Stosowana regularnie wzmacnia rośliny, wzbogaca je w składniki odżywcze, wspomaga produkcję chlorofilu w liściach, a dodatkowo przyciąga dżdżownice, wspaniale spulchniające podłoże. Doskonały jest np. nawóz z pokrzywy do pomidorów.

Co podlewać gnojówką z pokrzyw

Nawóz z pokrzyw to wspaniałe wparcie dla niemal każdej rośliny. Jest idealnym rozwiązaniem do pomidorów, które wspiera we wzroście, a przy tym chroni je przed chorobami – w tym także czyni je odpornymi na zarazę ziemniaczaną. Gnojówka z pokrzyw doskonale wspomaga uprawę większości warzyw, jak ogórki, papryki, dynie, cukinie, bakłażan, kalafior czy seler. Idealnie nadaje się także do malin, truskawek, ogrodowych krzewów ozdobnych, w tym róż, kwiatów na rabatach, jak i iglaków. Wielu ogrodników stosuje nawozy pokrzywowe podczas podlewania do zasilenia trawników. 

Może być ona doskonała do podlewania roślin, do wykonania oprysków, jako nawóz dolistny, który świetnie odżywia rośliny i dostarcza im dobroczynnych składników. Zwalcza także mszyce, przędziorki, miseczniki oraz tarczniki. Może być nieoceniona w zwalczaniu chorób grzybowych jak mączniak czy szara pleśń. Gnojówka z pokrzyw, jak również wyciąg z pokrzyw oraz wywar mają wiele walorów, a stosowane właściwie pozwalają cieszyć się pięknem i zdrowiem roślin. Nieocenione walory mają również liście pokrzywy z gnojówki, którymi warto zasilić kompost. 

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw

Niestety gnojówka z pokrzyw nie jest nawozem uniwersalnym do każdej uprawy. Zawiera ona wiele cennych składników, w tym duże ilości azotu, dlatego nie powinna być stosowana w przypadku odmian, które są wrażliwe na nadmiar tego pierwiastka. Nie zaleca się jej stosowania również do zasilania warzyw korzeniowych, jak i tych, o stosunkowo krótkim okresie wegetacji. Stosowanie w ich uprawie nawożenia z pokrzyw może powodować nagromadzenie się w nich azotanów, czyli pochodnych kwasu azotowego, które w nadmiarze mogą być szkodliwe dla zdrowia. 

Wśród roślin, w których uprawie nie należy stosować gnojówki z pokrzyw wymienić możemy cebule, czosnek, groch, fasolę, ale i azalie, rododendrony czy wrzosy. Dlatego dobrze jest wiedzieć czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw, żeby nie pozbawić się plonów i nie zniszczyć roślin kwitnących.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

6 komentarzy

komentarz
darek 18 maja, 2022 - 10:04 am

jak często podlewać pomidory i ogorki pokrzywą i kiedy zacząć podlewać

Odpowiedz
komentarz
Ogarnij Ogród 18 maja, 2022 - 11:01 am

Pomidory podlewa się gnojówką (rozcieńczoną) z pokrzywy co 2 tygodnie. Przyspiesza ona m.in. przyrost masy zielonej, co jest kluczowe na początku uprawy, więc najlepiej podlać już kilka ni po posadzeniu.

Odpowiedz
komentarz
darek 18 maja, 2022 - 10:06 am

jak często podlewać pomidory i ogorki pokrzywą i kiedy zacząć podlewać . MI zdaje to nie jest poruszone

Odpowiedz
komentarz
Ogarnij Ogród 18 maja, 2022 - 11:01 am

Pomidory podlewa się gnojówką (rozcieńczoną) z pokrzywy co 2 tygodnie. Przyspiesza ona m.in. przyrost masy zielonej, co jest kluczowe na początku uprawy, więc najlepiej podlać już kilka ni po posadzeniu.

Odpowiedz
komentarz
Krystyna 29 maja, 2022 - 10:31 am

Nie jest dostatecznie napisane jak dobrze sporządzić gnojówkę z pokrzywy i w jakiej proporcji nią podlewać, poszczególne rośliny

Odpowiedz
komentarz
Ogarnij Ogród 3 czerwca, 2022 - 5:18 am

Pani Krysiu 🙂 Wszystko o gnojówce do podlewania znajdzie Pani tutaj: https://www.ogarnijogrod.pl/gnojowka-z-pokrzywy-jak-zrobic-zastosowanie-jak-czesto-podlewac/
Pozdrawiamy serdecznie 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Skip to content