Strona Główna Ogród Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw

autor Ogarnij Ogród

Niezwykle popularna gnojówka z pokrzyw to wspaniały nawóz dla większości uprawianych w ogrodzie roślin. Jest bardzo łatwa w przygotowaniu, a jej skuteczność jest wyższa niż wielu innych nawozów. Jej w pełni naturalny skład sprawia, że jest ona przy tym w zupełności bezpieczna dla środowiska. Jakim uprawom służy, a w jakich lepiej jej unikać? Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw, bo przyniesie to więcej szkody niż pożytku? O tym wszystkim poniżej.

Gnojówka z pokrzyw – walory

Pokrzywy zdają się być dla wielu uciążliwym chwastem, który wywołuje nieprzyjemne poparzenia. W rzeczywistości należy ona jednak do wyjątkowych roślin, bowiem obfituje w liczne witaminy i składniki odżywcze, dzięki czemu oferuje właściwości lecznicze oraz ochronne – zarówno dla człowieka, jak i dla roślin. 

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw, źródło: depositphotos.com

Gnojówka z pokrzyw stanowi naturalny nawóz dla wielu różnych upraw. Obfituje w cały wachlarz składników mineralnych jak azot, potas, magnez, żelazo, wapń oraz krzem, ale i liczne witaminy – A, B, C oraz K, czy też naturalne przeciwutleniacze. Doskonale sprawdza się ona jako nawóz stosowany do podlewania uprawy większości warzyw czy ozdobnych roślin ogrodowych – jednorocznych i wieloletnich. Stosowana regularnie wzmacnia rośliny, wzbogaca je w składniki odżywcze, wspomaga produkcję chlorofilu w liściach, a dodatkowo przyciąga dżdżownice, wspaniale spulchniające podłoże. Doskonały jest np. nawóz z pokrzywy do pomidorów.

Co podlewać gnojówką z pokrzyw

Nawóz z pokrzyw to wspaniałe wparcie dla niemal każdej rośliny. Jest idealnym rozwiązaniem do pomidorów, które wspiera we wzroście, a przy tym chroni je przed chorobami – w tym także czyni je odpornymi na zarazę ziemniaczaną. Gnojówka z pokrzyw doskonale wspomaga uprawę większości warzyw, jak ogórki, papryki, dynie, cukinie, bakłażan, kalafior czy seler. Idealnie nadaje się także do malin, truskawek, ogrodowych krzewów ozdobnych, w tym róż, kwiatów na rabatach, jak i iglaków. Wielu ogrodników stosuje nawozy pokrzywowe podczas podlewania do zasilenia trawników. 

Może być ona doskonała do podlewania roślin, do wykonania oprysków, jako nawóz dolistny, który świetnie odżywia rośliny i dostarcza im dobroczynnych składników. Zwalcza także mszyce, przędziorki, miseczniki oraz tarczniki. Może być nieoceniona w zwalczaniu chorób grzybowych jak mączniak czy szara pleśń. Gnojówka z pokrzyw, jak również wyciąg z pokrzyw oraz wywar mają wiele walorów, a stosowane właściwie pozwalają cieszyć się pięknem i zdrowiem roślin. Nieocenione walory mają również liście pokrzywy z gnojówki, którymi warto zasilić kompost. 

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw

Niestety gnojówka z pokrzyw nie jest nawozem uniwersalnym do każdej uprawy. Zawiera ona wiele cennych składników, w tym duże ilości azotu, dlatego nie powinna być stosowana w przypadku odmian, które są wrażliwe na nadmiar tego pierwiastka. Nie zaleca się jej stosowania również do zasilania warzyw korzeniowych, jak i tych, o stosunkowo krótkim okresie wegetacji. Stosowanie w ich uprawie nawożenia z pokrzyw może powodować nagromadzenie się w nich azotanów, czyli pochodnych kwasu azotowego, które w nadmiarze mogą być szkodliwe dla zdrowia. 

Wśród roślin, w których uprawie nie należy stosować gnojówki z pokrzyw wymienić możemy cebule, czosnek, groch, fasolę, ale i azalie, rododendrony czy wrzosy. Dlatego dobrze jest wiedzieć czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw, żeby nie pozbawić się plonów i nie zniszczyć roślin kwitnących.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

4 komentarze

darek 18 maja, 2022 - 10:04 am

jak często podlewać pomidory i ogorki pokrzywą i kiedy zacząć podlewać

Odpowiedz
Ogarnij Ogród 18 maja, 2022 - 11:01 am

Pomidory podlewa się gnojówką (rozcieńczoną) z pokrzywy co 2 tygodnie. Przyspiesza ona m.in. przyrost masy zielonej, co jest kluczowe na początku uprawy, więc najlepiej podlać już kilka ni po posadzeniu.

Odpowiedz
darek 18 maja, 2022 - 10:06 am

jak często podlewać pomidory i ogorki pokrzywą i kiedy zacząć podlewać . MI zdaje to nie jest poruszone

Odpowiedz
Ogarnij Ogród 18 maja, 2022 - 11:01 am

Pomidory podlewa się gnojówką (rozcieńczoną) z pokrzywy co 2 tygodnie. Przyspiesza ona m.in. przyrost masy zielonej, co jest kluczowe na początku uprawy, więc najlepiej podlać już kilka ni po posadzeniu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!