Strona Główna Ogród Zakładanie Ogrodu
Kategoria:

Zakładanie Ogrodu

Zakładanie ogrodu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy kontakt z roślinami jaki mamy do czynienia. Na naszym portalu ogrodniczym w tej kategorii znajdziesz wiele cennych wskazówek, praktycznych porad i ciekawych inspiracji aby dobrze rozpocząć swoją przygodę z ogrodem. Śledzimy najnowsze trendy związane z ogrodnictwem, z projektowaniem ogrodów i architekturą krajobrazu. Więc jeśli jesteś osobą początkującą możesz brać garściami z wiedzy tu zawartej. Ale także osoby doświadczone również znajdą dla siebie cenne informacje, którymi się dzielimy. Dzięki temu stworzysz wyjątkowe miejsce, które będzie napawać Cię dumą, a czas spędzony w swoim własnym ogrodzie będzie jednym z najcenniejszych w Twoim życiu.

Porady dotyczące zakładania ogrodu dla początkujących

Osoby, które dopiero zaczynają interesować się ogrodem szukają szybkich i praktycznych porad związanych z wyzwaniami przed jakimi właśnie stoją. W tej kategorii znajdziesz wiele poradników dla osób początkujących. Przygotowaliśmy wskazówki dotyczące między innymi gleby – opowiadamy co to w ogóle znaczy, że gleba jest żyzna, tłumaczymy jakie pH powinna mieć gleba pod uprawę warzyw, podsuwamy informacje o trencie jakim jest zrównoważony ogród i dlaczego warto kierować się tą zasadą. Oprócz wyżej wymienionych spraw warto w ogóle poznać zasady projektowania i aranżacji ogrodów.  Bo choć może się wydawać, że w ogrodnictwie nie ma jakiś konkretnych założeń, to podążanie, za znanymi od wielu lat, może okazać się bardzo dobrym sposobem na piękną przestrzeń.

W naszych poradnikach nie zabranie różnego rodzaju zestawień roślin. Bo przecież skąd mamy wiedzieć jakie gatunki sprawdzą się w naszych ogrodach. I tak możesz przeczytać na przykład o 10 najpopularniejszych roślinach na żywopłot, roślinach do oczka wodnego, roślinach idealnych do małego ogrodu czy cyklicznie kwitnących roślinach, które sadzimy tylko jeden raz. Dzięki tym artykułom odkryjesz jak harmonijnie zestawiać ze sobą rośliny aby tworzyły piękne kompozycje. Będziesz wiedzieć kiedy kierować się kształtami roślin, kiedy kolorami, a kiedy możesz pozwolić sobie na dowolność w wyborze i zwyczajnie podążać za swoim gustem.

Jeśli już wybierzesz rośliny idealne do swojego ogrodu i stworzysz ogród marzeń to czeka Cię również wiele pracy związanej z pielęgnacją roślin. Ogród to praca na cały etat, ale przynosi ogrom radości i satysfakcji. Prace w ogrodzie jakie Cię czekają to na przykład cięcie roślin, nawożenie roślin, ochrona przed szkodnikami, zwalczanie chorób i wiele innych. Jak wiadomo apetyt rosnę w miarę jedzenia i niewykluczone, że zdecydujesz się również na uprawę warzyw. Wówczas będziesz zastanawiać się nad tym jak ułatwiać sobie wszelkie prace w warzywniku. Z pewnością założysz kompostownik, pokusisz się o stworzenie planu na płodozmian warzyw. W tym czasie popełnisz wiele błędów, ale to nic nie szkodzi – każdego roku Twój ogród będzie coraz lepszy.

O czym trzeba pamiętać zakładając ogród?

Wyobraźnia dotyczące zakładaniu ogrodu są jak remont – w takcie wychodzi dużo nieprzemyślanych spraw, przeszkód i kosztów. Trzeba się na to przygotować aby cały proces nie był gehenną. Na końcu przecież ogród ma być naszą oazą spokoju, nie chcemy aby kojarzył się z negatywnymi emocjami. Zanim pierwszy raz wbijesz szpadel lub przyjedzie koparka zastanów się nad systemem nawadniania ogrodu, przemyśl jak duży będzie trawnik, jakie rośliny ozdobne chcesz mieć w swoim ogrodzie, albo jakie w ogóle możesz w nim bez większych problemów uprawiać. Czy gdzieś warto posadzić pnącza, czy wygospodarujesz kawałek na sad, a także pomyśl o zwierzętach w ogrodzie.

Jak widzisz jest wiele spraw, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakładania ogrodu. Niektóre będą wiadome i klarowne od początku, nad innymi trzeba się głębiej zastanowić. Na szczęście obecnie wiedza w internecie jest duża, można czytać, oglądać, pytać i dyskutować. Pamiętaj też, że zawsze możesz wprowadzić jakieś modyfikacje.