Strona Główna Dom i Balkon Co to jest hydrożel? Jak i kiedy go stosować?

Hydrożel, to najprościej rzecz ujmując substancja, która dzięki swym specyficznym zdolnościom pochłaniania wody, zatrzymuje przez długi czas wilgoć w podłożu i na dodatek potrafi tę wilgoć uwalniać, oddając ją roślinom. Jest to forma żelu, który ma zdolności ciągłego zmieniania swojej postaci i proces ten jest odwracalny i ciągły. Taka jedna cząstka hydrożelu, która jest polimerem może być tworem naturalnym, sztucznym bądź mieszanym i jest w stanie pochłaniając wodę zwiększyć swą objętość nawet kilkaset razy. Dla przykładu hydrożelem jest galaretka owocowa z żelatyną.

Nic dziwnego, że w dobie zmian klimatycznych, gdy systematycznie nawiedzają nas susze, substancja ta staje się coraz częściej stosowana w ogrodnictwie. Gdy pada lub podlewamy ogród hydrożel chłonie nadmiar wody lepiej niż gąbka, zatrzymując ją pod powierzchnią. Dzięki temu duża jej część nie przenika w głąb a zostaje zmagazynowana i będzie sobie czekać aż zrobi się sucho. Wtedy woda z polimeru uwalnia się a on sam znów zmniejszy swą objętość. I tak w kółko. Ale to nie jedyna zaleta hydrożelu. On sam może być dodatkowo wzbogacony substancjami odżywczymi już na etapie produkcji, ale niekoniecznie, bo wraz z wodą z podłoża również te substancje wchłania i magazynuje, oddając je później roślinom.

I jeszcze jedna zaleta: wciąż „puchnąc” i się kurcząc spulchnia glebę, co ma dla podłoża duże znaczenie, gdyż przy okazji je napowietrza.  

Zastosowanie i właściwości hydrożelu

Hydrożel można stosować w każdej uprawie. Choć trudno jeszcze oczekiwać, by był stosowany na skalę masową – przeszkodą jest tu cena. Ale oczywistym jest, że gdy pobyt na ten produkt będzie rósł, to i jego cena będzie spadała. Tym niemniej na naszą skalę doniczkową czy też ogródkową można sobie pozwolić na jego zastosowanie. Jako magazyn wody w doniczkach sprawdza się idealnie. Jeśli będzie wymieszany z podłożem w odpowiedniej ilości, to rośliny doniczkowe przetrwają nawet nasz dwutygodniowy urlop.

Zastosowanie hydrożelu na rabatach kwiatowych również pozwoli na duże oszczędności, zarówno wody jak i czasu, który trzeba poświęcić na podlewanie kwiatów i wszystkich innych roślin. Jeśli do tego podłoże jest lekkie i przepuszczalne a powierzchnia rabat pokryta np. korą sosnową to zastosowanie hydrożelu sprawi, że zaoszczędzimy naprawdę duże ilości wody i czasu. Polimer bowiem wodę będzie magazynował a ściółkowanie znacząco ograniczy jej parowanie. Okres jego żywotności w zależności od rodzaju podłoża to 6 – 8 lat, po tym czasie ulega biodegradacji.

Co to jest hydrożel? Jak i kiedy go stosować?fot. pikist.com

Zalety hydrożelu

  • jest doskonałym magazynem na wodę
  • znacząco ogranicza parowanie wody z podłoża
  • pozwala na oszczędzanie wody
  • pozwala na dużo rzadsze podlewanie
  • magazynuje substancje odżywcze i zapobiega ich wymywaniu z podłoża
  • napowietrza i spulchnia glebę co znacząco poprawia jej strukturę
  • można go stosować w uprawie wszystkich roślin
  • jest nietoksyczny i jego stosowanie nie szkodzi roślinom i środowisku
  • po kilku latach ulega biodegradacji

Jak używać hydrożel?

Coraz więcej firm zaczyna produkować tę substancję, oferta tych dostępnych na rynku jest więc coraz bogatsza. Rodzaje też najróżniejsze. Dostępne są te zupełnie sztuczne, ale również w 100% naturalne a nowością na rynku są hydrożele zaopatrzone dodatkowo we wszelkie substancje odżywcze, które wraz z wodą przez długi czas uwalniają się do podłoża i zasilają rośliny. Dlatego nie ma jednej recepty na sposób ich zastosowania. By maksymalnie wykorzystać jego właściwości, trzeba się dokładnie zastosować do zaleceń producenta i do nich zastosować.

Przeważnie kilka gram hydrożelu wystarczy jeden litr podłoża i najlepiej sprawdza się umieszczony 20 cm pod powierzchnią. Nie dotyczy to oczywiście doniczek i skrzyneczek, gdzie po prostu miesza się go z ziemią. Preparat umieszcza się w podłożu w momencie sadzenia roślin lub przed ich wysianiem. Jeśli ma wspomagać trawnik, lepiej jest go jednak umieścić w glebie już w trakcie przygotowywania podłoża.  Początkowo podlewamy powierzchnie częściej, by kulki  miały szansę na maksymalne zaabsorbowanie wody.

Uwaga! Hydrożelu nie stosuje się na powierzchni ziemi.

fot. główne fotolia.pl

Przeczytaj także

Dodaj komentarz