Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego, a my będziemy regularnie informować Cię o najważniejszych pracach do wykonania w ogrodzie oraz o nowościach, ciekawych rozwiązaniach i aktualnościach.
Kapusta jest zdecydowanie z jednym z najpowszechniejszych warzyw w polskiej kuchni. Króluje w surówkach, zupach…
Kapusta właściwa chińska vel Kapusta chińska (Brassica chinensis) znana jest również pod nazwą Pak-Choi vel…
Kalafior Romanesco (Brassica oleracea convar) to odmiana ceniona nie tylko z powodu delikatnego smaku, całkowicie…
Kalafior (Brassica oleracea var.botrytis) to jednoroczna roślina należąca do rodziny kapustowatych. Jest on częstym gościem…
Kapusta Kamienna Głowa (Brassica oleracea Convar. Capitata var. Alba) to jedna z odmian kapusty głowiastej, należąca…
Kapusta głowiasta (Brassica oleracea var. capitata) to warzywo kapustne, jedno z najczęściej uprawianych w Polsce…
Warzywa w ogrodzie wzbudzają wiele emocji. Właściwie to nie one same ale ich uprawa. Stale poszukujemy nowych, doskonałych odmian ulubionych pomidorów, ogórków, papryki czy cukinii. Ciągle staramy się udoskonalać metody uprawy, techniki pielęgnacji i wykorzystujemy coraz to nowe rozwiązania jeśli chodzi o ściółkowanie, podlewanie, odchwaszczanie czy nawożenie. Dobrym ogrodnikiem staje się po wielu latach upraw różnych gatunków i odmian. Wiedza o uprawie i pielęgnacji to jedno, ale doświadczenie jest czymś co pozwala nam się przekonać na własne oczy jak funkcjonuje cały ogrodowy ekosystem.
Warzywa można uprawiać na wiele sposobów. Najczęściej to konkretny gatunek narzuca nam warunki w jakich należy go uprawiać ale mamy wybór na przykład czy posadzimy go w gruncie, w doniczce, a może zdecydujemy się na podwyższone grządki. Jeszcze inne, zwłaszcza warzywa ciepłolubne, koniecznie należy uprawiać pod osłonami. To niezwykłe jak bardzo różnorodny jest świat warzyw, jak wiele możemy zyskać uprawiając własne warzywa, troszcząc się o nie w najlepszy sposób. To nie tylko oszczędność pieniędzy ale także warzywa z własnego ogródka to inwestycja we własne zdrowie.
Jak ogrodnik warto wiedzieć o elementarnych zasadach uprawy warzyw. A są nimi: uprawa współrzędna warzyw, dobre i złe sąsiedztwo warzyw, płodozmian warzyw, jak siać i sadzić warzywa czy o tym jak naturalnie nawozić warzywa. Wiele wskazówek na ten temat znajduje się na naszym portalu ogrodniczym i warto czerpać wiedzę w tym temacie aby uniknąć podstawowych błędów podczas uprawiania warzyw. Pewnie niuanse i tak się pojawią. O tym jak warzywa będą rosły i jakie wydadzą plony zdecyduje bardzo dużo czynników. Między innymi to jaką glebę mamy w ogrodzie, jak bardzo jest żyzna gleba i zasobna w składniki odżywcze, jakie pH powinna mieć gleba pod warzywa, jak nawozimy warzywa, jak je podlewamy. W międzyczasie może zdarzyć się jakaś choroba warzyw, mogą pojawić się szkodniki roślin. Nasze obserwacje i reakcje będą kluczowe.
W kontekście uprawy warzyw ważnym aspektem jest również odpowiednie przechowywanie warzyw. Dzięki tej wiedzy będziemy w stanie konsumować plony w miesiącach jesienno-ziomwych i na przedwiośniu. A jest o czym pamiętać aby wielomiesięczna praca pielęgnacyjna nie poszła na marne.
Oprócz praktycznej wiedzy i wskazówek jakie publikujemy na naszym portalu, w kategorii warzywnik znajduje się również wiele inspiracji i pomysłów, które można z powodzeniem wykorzystać na swojej działce. Podpowiadamy jak wykonać skrzynie do uprawy warzyw za gorsze, opisujemy zasady parmakultury – bardzo popularnej metody uprawy warzyw, podobnie jak metoda no dig, czyli warzywnik przez przekopywania. Z ciekawostek o roślinach to rozwiewamy wątpliwości czy pomidor to warzywo czy owoc.
Zachęcamy do zapoznania się z treściami opublikowanymi w kategorii WARZYWNIK na naszym ogrodniczym portalu internetowym.