Strona Główna Pielęgnacja Rozmnażanie Roślin
Kategoria:

Rozmnażanie Roślin

Ogrodnictwo to fascynujący obszar, który skrywa dla nas wiele tajemnic. Jednym z aspektów, który warto opanować jest rozmnażanie roślin – daje to wiele możliwości ich powielania i uprawy. Sposobów rozmnażania roślin jest wiele, opowiadamy o nich w jednym z naszych poradników. Warto pamiętać, że nie każda metoda będzie pasowała do każdej rośliny. Niektóre rodzaje, a nawet gatunki roślin, żądzą się swoimi, nienaruszalnymi zasadami. Jeśli tylko włożymy nieco pracy, poznamy w jaki sposób rozmnażać daną roślinę będziemy mieli okazję stworzyć niezwykle zróżnicowany ogród, pełen pięknych roślin. W przypadku rozmnażania roślin konieczna jest cierpliwość. Wiemy dobrze w jakim tempie rosną rośliny i jak długo trzeba czekać aby uzyskać pełnowymiarowy, dorosły egzemplarz, wyhodowany z nasiona czy małej sadzonki.

Podstawy rozmnażania roślin – o czym należy pamiętać?

Prawidłowe przygotowanie merytoryczne i techniczne do rozmnażania roślin to już połowa sukcesu. Jest kilka istotnych kwestii, których należy się dowiedzieć, lub które należy wykonać aby cały proces przebiegł pomyślnie. Na początek trzeba dowiedzieć się szczegółów o konkretnej roślinie, o jej specyfice odnośnie rozmnażania. Niektóre z roślin mogą być rozmnożone wyłącznie przez nasiona, inne zaś mogą na przykład tworzyć korzenie z sadzonek pędowych czy liściowej, a jeszcze inne wyłącznie przez podział. To ważna informacja aby nie wykonywać rozmnażania dla ślepo.

Inną, ważną sprawą jest znajomość okresu, w którym daną roślinę można lub warto rozmnażać. Ma to wpływ na jej wegetację, zdolność lub możliwość wytwarzania korzeni, jej potrzeb odnośnie ilości światła czy długości dnia. Niektóre rośliny można rozmnażać przez cały rok, inne warto dopiero wiosną latem czy jesienią. Istotne w tej kwestii jest zrozumienie cyklu rozwojowego konkretnego gatunku i wybranie optymalnego momentu aby przeprowadzić proces rozmnażania i powielenia rośliny. Z odpowiednią porą na przeprowadzenie rozmnażania wiąże się także stabilność warunków środowiskowych, tj. temperatury, światła, wilgotności. To ważne parametry dla odpowiedniego ukorzenienia się roślin i rozwoju systemu korzeniowego. Wahania w tych obszarach mogą kompletnie zniweczyć starania.

To tylko niektóre ważne czynniki, mające wpływ na odpowiednie rozmnażanie roślin. W naszych poradnikach znajdziesz informacja odnośnie konkretnych roślin. Opisujemy między innymi jak działa ukorzeniacz, opowiadamy o rozmnażaniu borówki amerykańskiej,  podpowiadamy kiedy i jak rozmnożyć hortensje, a także poruszamy temat rozmnażania róż. Na portalu Ogarnij Ogród znajdziesz wiele więcej poradników o wymaganiach roślin odnośnie uprawy i rozmnażania. Pamiętaj, żeby najpierw dowiedzieć się więcej o konkretnej roślinie, a potem przystępować do działania. Nie odwrotnie.

Eksperymentuj z rozmnażaniem roślin – doświadczenia drogą do sukcesu

Wiedza dostępna powszechnie to wspaniałość obecnego świata. Warto jednak poddawać ją w wątpliwość i weryfikować na własnych doświadczeniach. Ogrodnictwo to nauka, która wyrosła na praktyce, nie na teorii i tylko ciągłe doświadczanie może tak naprawdę pokazać jak ma się cała wiedza teoretyczna do tej praktycznej. Tak samo jest z rozmnażaniem roślin. Dopiero kiedy zaczniemy sprawdzać – wówczas może się okazać, że idzie książkowo albo nie. Czasem jeden czynnik może wpłynąć na pogorszenie lub polepszenie całego procesu rozmnażania roślin. Jeden stopień Celsjusza więcej, a może jeden stopień Celsjusza mniej? A może poeksperymentować z wilgotnością podłoża? Pomysłów jest mnóstwo! Życzymy powodzenia!