Strona Główna Pielęgnacja Cięcie Roślin
Kategoria:

Cięcie Roślin

Przycinanie roślin to niezwykle ważny zabieg pielęgnacyjny, który dla wielu roślin będzie warunkował ich prawidłową wegetację, kwitnienie czy plonowanie. Oczywiście, można zostawiać rośliny „samym sobie” ale nie zawsze będzie to dla nas i dla nich korzystne. Przykładem mogą być drzewa i krzewy owocowe, które bez odpowiedniego przycinania będą dziczeć, gorzej kwitnąć, marniej plonować. A po to je uprawiamy aby mieć obfity zbiór i cieszyć się smacznymi owocami w jak największej ilości. Jak mówią doświadczeni ogrodnicy „lepiej przyciąć za dużo, niż za mało”, choć i do tej zasady lepiej podchodzić z dystansem. W razie jakichkolwiek wątpliwości skorzystać z porad w na naszym portalu ogrodniczym lub zapytaj specjalisty.

Podstawy cięcia roślin – o czym musisz pamiętać?

Przycinanie samo w sobie musi być przeprowadzane w jakimś celu. Może to być kwestia stymulowania roślin do wzrostu, formowanie ich w piękne topiary czy na przykład zabieg cięcia sanitarnego, czyli usuwania chorych czy połamanych pędów. O tym jakie są rodzaje cięcia opisujemy w jednym z naszych poradników, warto tam zajrzeć. Równie istotna jest kwestia terminu, czyli kiedy przycinać rośliny. To ściśle wiąże się z pierwszym zagadnieniem, a wręcz idzie z nim w parze. Zanim więc sięgniemy po piłę czy sekator, musimy wiedzieć po co po niego sięgamy i czy jest to właśnie ten moment aby wykonać przycinanie.

A jeśli już o narzędziach mowa, to te również muszą spełniać odpowiednie wymagania aby nadawały się do cięcia roślin. Przede wszystkim ostrość. Sekator, piła, nożyce czy cokolwiek innego, czym macie zamiar ciąć Wasze rośliny, muszą być naostrzone. Jeśli będą tępe lub ich krawędzie tnące będą poszarpane może dość do miażdżenia tkanek roślin. A to wyjątkowo groźne zjawisko, które sprzyja infekcjom chorobowym i bakteryjnym, z którymi potem trzeba walczyć. Druga sprawa to czystość narzędzi. Po każdym cięciu i przed każdym cięciem warto zdezynfekować narzędzia. Dzięki temu zapobiegniemy ewentualnemu przenoszeniu się chorób z rośliny na roślinę. Miejsca cięć warto również zabezpieczyć maścią ogrodniczą, która chroni przed infekcjami patogenów i wspomaga gojenie się ran.

Technika cięcia, termin cięcia i narzędzia do cięcia – to podstawowe sprawy, o które należy zadbać zanim wyruszymy do ogrodu. Podstawowe i najprostsze. Sprawa komplikuje się gdy już jesteśmy przy konkretnej roślinie. No bo od czego w ogóle zacząć, gdzie uciąć, jak wysoko, co zostawić, a co usunąć? Wiele pytań i wątpliwości. Wszystko wyjaśniamy!

Przycinanie konkretnych roślin – gdzie szukać informacji?

W kategorii „Cięcie roślin” na naszym portalu znajdziesz wiele cennych porad odnośnie przycinania konkretnych rodzajów i gatunków roślin. Opisaliśmy wiele popularnych zagadnień w zakresie przycinania drzew i krzewów owocowych czy ozdobnych. W pierwszej kolejności warto przeczytać jak i kiedy przycinać jabłonie, jak ciąć winogrona oraz dokładne przycinanie czereśni. Z roślin ozdobnych napisaliśmy poradnik o tym jak i kiedy przycinać hortensje, kiedy i jak przycinać róże, znajdziesz także obszerny poradnik o przycinaniu tui oraz nieoczywisty o przycinaniu sosen.

W sprzedaży dostępnych wiele książek-podręczników odnośnie przycinania roślin, a także wiele filmów instruktażowych, w których krok po kroku tłumaczą zagadnienia cięcia roślin. Pamiętajcie jednak, że każda roślina jest inna i zawsze warto wszystko dopasowywać do własnych warunków w ogrodzie.