Przycinanie czereśni

autor Ogarnij Ogród

Przycinanie czereśni to niezwykle ważny zabieg pielęgnacyjny tych wspaniałych drzew owocowych. Dzięki niemu można utrzymać zdrowy wzrost rośliny, a przy tym zyskać obfitsze plonowanie. Nadmiernie zagęszczone korony czereśni narażone są na choroby i kiepsko owocują, dlatego staranne i prawidłowe przycinanie jest dla nich kluczowe. Jak należy wykonać przycinanie czereśni? Kiedy je zaplanować?

Przycinanie czereśni – czym różni się od przycinania wiśni

Czereśnie jako silnie rosnące drzewka (niższe okazy uzyskujemy z pomocą podkładek), oferują długie i sztywne pędy, jednak z natury nie są one nazbyt gęste, dlatego w przeciwieństwie do wiśni, nie są aż tak wymagające w kwestii przycinania. Rośliny te szczególnie dobrze owocują na pędach rocznych, co odróżnia je od wiśni.  Wyjątkowo obfite plony można z kolei uzyskać na pędach 2 i 3-letnich. Podczas prowadzenia zabiegu przycinania, warto zatem skupić się na uzyskaniu jak największej liczby gałęzi o 1 do 3-letnich, co pozwoli co roku zyskać zadowalające plony. 

Przycinanie czereśni

Przycinanie czereśni, źródło: depositphotos.com

Przycinanie czereśni – kiedy

Najlepszym terminem przycinania czereśni jest lato, tuż po zbiorze owoców. Najczęściej wypada to na przełomie lipca i sierpnia. Jest to okres, w którym rośliny te doskonale goją się po zabiegu, co dodatkowo ogranicza narażenie drzewek na choroby drewna i kory. Należy przy tym pamiętać, że bezpośrednio po przycięciu pędów czereśni, rany powstałe w jego wyniku należy zabezpieczać maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środkach grzybobójczego. Sam zabieg warto zaplanować na dzień suchy i słoneczny – w okresie opadów zwiększamy bowiem ryzyko zainfekowania drzewek chorobami grzybowymi. 

Pierwsze cięcie czereśni

Po posadzeniu, czereśnia powinna zostać od razu przycięta. Jest to moment, w którym wybieramy sposób prowadzenia korony naszego drzewa. Cięcie młodych czereśni można wykonać poprzez formowanie korony wrzecionowej, gdzie pozostawiamy wyraźnie silny przewodnik, z którego wrastają na boki cieńsze i wiotkie gałązki. Przypomina to przycinanie karłowych jabłoni. Zabieg ten jest pracochłonny, a przy tym należy drzewko na bieżąco kontrolować, gdyż gałązki czereśni silnie rosną ku górze i mogą konkurować z przewodnikiem. Boczne pędy drzewka należy przy tym przyginać, aby łącznie z głównym przewodnikiem nie zaczęły tworzyć ostrych kątów. Jeżeli to możliwe należy pomóc im wzrastać poziomo na boki. O ile utworzenie takiej korony wymaga wytrwałości i sporego nakładu pracy, można z jego pomocą uzyskać niewielkie, smukłe drzewka, które nie zajmują zbyt dużo przestrzeni w ogrodzie. 

Inną metodą przycinania i formowania młodych czereśni jest tworzenie tzw. hiszpańskiego krzaka. Drzewko po posadzeniu należy w tym wypadku przyciąć na wysokości 80-100 cm, a przy okazach rozgałęzionych przycinając wszystkie pędy wyrastające powyżej 50 cm nad ziemią – te położone poniżej skracamy o 1/3 długości. Główny przewodnik skracamy w tym formowaniu o połowę. Tym sposobem nasza młoda roślina wytworzy kilka silnych pędów, które z czasem uformują silne konary. Z biegiem lat (po 3-4 latach) można je systematycznie skracać, co pozwoli uzyskać nowe przyrosty, które pozostawione na 2-3 lata zapewnią obfite owocowanie. 

kalendarz oprysków

Przycinanie starszych czereśni

Starsze czereśnie, które uformowaliśmy za młodu nie wymagają zbyt drastycznych zabiegów przycinania. Najczęściej ogranicza się ono do usuwania gałęzi rosnących zbyt blisko ziemi, jak również wykonywania cięć prześwietlających wnętrze korony. Należy wycinać gałązki, które się krzyżują i rosną wewnątrz korony. Drobniejsze pędy i gałęzie najlepiej ciąć ukośnie, nie więcej niż 0,5-1 cm powyżej pąka lub rozgałęzienia, a grubsze konary tak, aby nie pozostawiać zbyt długich kikutów, które mogą zamierać stając się miejscem rozwoju chorób grzybowych. 

Przyciąć warto również czubek czereśni, co pozwoli zatrzymać jej nadmierny wzrost ku górze. Formowanie czereśni dobrze jest prowadzić tak, aby docelowo korony nie przekraczały wysokości i szerokości 3-4 metrów – to pozwoli na łatwiejszą pielęgnację i wygodniejszy zbiór owoców.

Szczególnie stare okazy drzewek czereśni osiągać mogą nawet 10 metrów wysokości, dlatego uniemożliwiają przeprowadzanie zabiegów przycinania jak należy. Aby tego uniknąć, zbyt wysokie drzewka można jednorazowo skrócić nawet o 2-4 metry. Usuwając boczne konary czereśni z kolei, dobrze jest pozostawić kawałek ok. 30-40 cm tzw. czop, z którego docelowo wyrosną nowe pędy owocujące. Drzewa czereśni warto solidnie przycinać raz na kilka lat usuwając średnio 20% gałęzi – to odmładza koronę i pozwala cieszyć się owocami. 

Fot główna: David Wright/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz