Szeregowce rosną w naszym kraju jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi wyrastają maleńkie ogródki. Bywa, że ich powierzchnia nie przekracza 30 m2, choć szczęściarzom trafiają się i stumetrowe. Urządzenie takiego ogrodu jest prawdziwym wyzwaniem. Trzeba bardzo starannie zaplanować przestrzeń i dobrać odpowiednie rośliny do małego ogrodu. W takim ogrodzie nic nie może się zbyt mocno rozrosnąć by nie przytłoczyć w przyszłości innych roślin.
Zaplanuj swój mini ogródek
Najlepiej wziąć kartkę, ołówek i dokładnie wszystko rozrysować. Na pewno na tej niewielkiej powierzchni ma się znaleźć część rekreacyjna, gdzie stanie stolik i foteliki. Miejsce na grilla też powinno się znaleźć – wszak grillowanie stało się naszym narodowym sportem. Nie można zapomnieć o piaskownicy, jeśli ma się dzieci. No i huśtawka by się przydała. Bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie. Maleńkie oczko wodne? Jeśli się zmieści…
Są i pozytywy posiadania mini ogródka. Można sobie choćby pozwolić na montaż na całej powierzchni systemu nawadniającego, który w tym wypadku nie będzie zbyt kosztowny.
Gdy już te niezbędne atrybuty małego (każdego) ogródka mamy rozplanowane, pora na wybór roślin.
Poniżej garść propozycji, które idealnie wpasują się w mały ogródek.
Drzewa liściaste do małego ogrodu
Szumnie brzmi – drzewa, ale tak naprawdę wybrać należy drzewka, które albo nie będą się rozrastać z racji swojego charakteru, albo rosną tak wolno, że przez kilkadziesiąt lat nie grozi, że przysłonią cały świat.
W małym ogrodzie znajdzie się miejsce na jedno, może dwa drzewa, ale znaleźć się po prostu musi. Jeśli jest więcej miejsca, można pokusić się o zasadzenie drzewa z koroną o kulistym pokroju, można wybrać choćby klon jesionolistny 'Flamingo’, wierzbę 'Hakuro-Nishiki’ czy tulipanowiec 'Edward Gursztyn’. Gdy miejsca jest naprawdę niewiele, można wybrać drzewo o pokroju kolumnowym jak: grab pospolity 'Frans Fontaine’, Wiśnia piłkowana 'Amanogawa’ czy Klon pospolity 'Crimson Sentry’.
Należy starannie wybrać miejsce, w którym drzewo posadzimy. Trzeba wziąć pod uwagę jak będzie wyglądało za kilkadziesiąt lat i mieć na uwadze, że wycięcie drzewa w pewnym momencie będzie już wymagało pozwolenia. Dobrze jest również wybrać drzewko, które bezproblemowo znosi przycinanie, wówczas można przez długie lata panować nad jego wielkością i kształtem.
Drzewa iglaste do małego ogrodu
Niektóre drzewa iglaste świetnie sprawdzą się w małym ogrodzie. Są nie tylko mało wymagające, przez co potrzebują niewiele uwagi, ale zdobią ogród przez cały rok. Są również niezwykle wdzięcznym materiałem do przycinania i formowania.
W małym ogrodzie można zasadzić np. jodłę koreańską, która jest drzewem wolno rosnącym. W małym ogródku nie będzie wyższa niż 5 metrów i to po wielu, wielu latach. Po dziesięciu wysokość jej nie przekracza z reguły 2m. Korona jodły koreańskiej jest stożkowata i regularna. Ma krótkie igły, które na wierzchu są intensywnie zielone a pod spodem niemal białe. Ozdobą jodły są szyszki niezwykle atrakcyjnie ubarwione, bo niebiesko-fioletowe, sterczące do góry po kilka w grupie.
W małym ogródku można również zasadzić niektóre odmiany sosny. Niezwykle odporne na wszelkie kaprysy aury, świetnie znoszące przycinanie, rosnące nawet na piaskach. Można zasadzić sosnę pospolitą, najlepiej odmiany Fastigiata, która ma pokrój kolumnowy i atrakcyjne niebiesko-zielone igły. Po 10 latach ich obwód nie przekracza metra a wysokość metrów czterech.
Dziesięciu lat do osiągnięcia metra wysokości potrzebuje Kluis Pyramid – inna odmiana sosny pospolitej albo Japanese White Pine, która również nie szaleje, jeśli chodzi o przyrosty. Jeszcze zbyt wysokie? To poleca się sosna bośniacka Schmidtii, która dorośnie do góra 70-80 cm. Jak widać jest w czym wybierać, a to tylko wybrane propozycje.
Krzewy do małego ogrodu
Gdy już wybierzmy drzewo, warto też zasadzić krzewy, choćby jeden. Te również powinny albo z natury być krzewami niewielkimi, albo wolno rosnąć, albo dawać się bez problemu przycinać, nawet dość restrykcyjnie. I w tym wypadku wybór krzewów do nawet małego ogrodu jest naprawdę imponujący.
Można wybrać np. jeden rodzaj krzewu, ale za to na tyle wszechstronnego, że da się go obsadzić w różnych rolach. Takim krzewem jest choćby laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Może pełnić rolę żywopłotu, można ją posadzić jako solitera, ale doskonale sprawdzi się również posadzona w dużej donicy. Laurowiśnia zachwyca skórzastymi liśćmi, które zdobią krzew przez cały rok. Pięknie kwitnie białymi, niezwykle intensywnie pachnącymi kwiatami w maju.
W ich miejsce jesienią pojawiają się czarne, ozdobne jagody, choć w naszym klimacie niezbyt często się zawiązują. Laurowiśnia nie jest tak do końca mrozoodporna, dlatego ta posadzona w donicy powinna przed zimą zostać przeniesiona do jasnego pomieszczenia, a ta zasadzona w podłożu, okryta przed zimą. Krzew doskonale znosi nawet radykalne cięcia i wdzięcznie poddaje się formowaniu.
Ale świat krzewów do małych ogrodów nie kończy się na laurowiśni. Polecają się również berberysy, których jest całe mnóstwo odmian i wiele z nich jest idealnych do małego ogrodu. Do wyboru te o pokroju kolumnowym, kulistym albo karłowym. Z dekoracyjnych odmian berberysu Thunberga polecić można odmianę 'Powwow’ o pokroju kolumnowym, dorastający do 1 m wysokości i średnicy 50 cm. Barwa liści zmienia się na przestrzeni sezonu od żółtawej, po zieloną, by jesienią stać się żółto lub pomarańczowo-czerwoną. Inną ciekawą odmianą jest 'Admiration’ – karłowa odmiana o pokroju kulistym, która dorasta zaledwie do ok. pół metra wysokości. Liście tej odmiany są owalne, błyszczące, purpurowo-czerwone z żółtym obrzeżeniem.
Wśród krzewów, które świetnie sprawdzą się w małym ogrodzie są również: lilak Meyera 'Palibin’, tawuła japońska 'Goldflame’ i 'Goldmound’, krzewuszka cudowna 'Verweig’ i 'Nana Variegata’, forsycja 'Maluch’, pięciornik krzewiasty 'Kobold’, 'Daydawn’, 'Goldstar’ i wiele innych.
Rośliny do małego ogrodu – kwiaty
W małym ogrodzie kwiaty powinny być jasne, żeby nie wydawał się jeszcze mniejszy. Ale mam dobrą widomość, to Twój ogródek i jeśli kochasz intensywne barwy, to niech właśnie taki będzie – kolorowy.
Gdy powierzchnia ogrodu jest niewielka, to na kwiaty przeważnie brakuje miejsca. Wówczas można postawić na rośliny doniczkowe. Czy to skrzynki czy donice można powiesić choćby na ogrodzeniu, postawić na parapecie okna, na podeście. Modne stały się ostatnio stojaki, na których wiesza się doniczki, z których swobodnie zwisają rośliny. Zajmuje taki wieszak na kwiaty niewiele miejsca a efekt jest urzekający.
Wybór roślin kwitnących na mały jest naprawdę spory, nawet jeśli tego miejsca jest naprawdę niewiele. Wystarczą nawet małe doniczki a w nich pojedyncze egzemplarze choćby różnobarwnych aksamitek. Mogą to być również stokrotki i bratki albo fiołki alpejskie. Rośliny do małego ogrodu można dobrać w taki sposób, że kolorowe kwiaty będą cieszyły oczy przez cały sezon. Tyle maleństwa.
Stawiasz na bujność kwiatostanów i feerię barw? Klasyka nie zawiedzie. Oczywiście nieśmiertelne pelargonie. Kwitną pięknie cały sezon począwszy od maja aż do przymrozków i dostępne są w wielu kolorach. Można wybrać te o pokroju wzniesionym albo te zwisające.
Gdy trafiły do Polski w latach 90tych stały się od razu hitem. Różnorodność barw przyprawia o zawrót głowy. Mowa o petuniach. Kwitną całe lato do późnej jesieni. Duża grupa ich zwisających odmian otrzymała nazwę surfinie. Pamiętajcie! By jak najdłużej zachować urodę petunii, przekwitłe kwiaty należy systematycznie usuwać!
Hitem ostatnich lat natomiast stała się petunia kaskadowa. Nowo stworzona grupa pod nazwą Supertunia Vista robi oszałamiające wrażenie. To są naprawdę wielkie kaskady różnobarwnych kwiatów, których morze może wręcz zalać ogród. Paleta barw również robi wrażenie. Jeden taki kwiat zasadzony w skrzynce i zawieszony na ogrodzeniu, stojaku czy też postawiony na parapecie będzie budził zachwyt każdego. Supertunia Vista ilością kwiatów znacznie przewyższa swoje siostry, wcześniej również rozpoczyna kwitnienie. Są to również rośliny do małego ogrodu bardziej odporne na warunki atmosferyczne, natomiast sama pielęgnacja, czyli zasilanie nawozami (systematyczne), częstotliwość podlewania (częste) czy konieczność obrywania przekwitniętych kwiatostanów jak taka sama jak u całej tej grupy roślin.
Jak widać nawet z niewielkiego skrawka można zrobić swój roślinny raj na Ziemi. I za naprawdę nieduże pieniądze, co jest niewątpliwą zaletą posiadania mini ogródka.
Fot. główna: depositphotos.com