Strona Główna Ogród Ciekawostki o roślinach
Kategoria:

Ciekawostki o roślinach

Kategoria „Ciekawostki o roślinach” to dział, który nasi czytelnicy odwiedzają bardzo chętnie i czytają nieoczywiste fakty o swoich ulubionych roślinach. To prawdziwa kopalnia wiedzy dla pasjonatów uprawy warzyw czy roślin ozdobnych. Znajdują się tutaj artykuły rozrywkowe, które jednocześnie wzbogacą wiedzę o roślinach i być może sprawią, że dotychczasowa uprawa roślin zmieni się na lepsze.

Jakie ciekawostki o roślinach warto wiedzieć?

O roślinach warto wiedzieć wiele, pomoże nam to lepiej zrozumieć funkcjonujący świat i zależności miedzy człowiekiem i naturą. Wszyscy wiemy, że rośliny produkują tlen, ale fascynujące jest to, że aż 70% tlenu jest produkowane przez fitoplankton morski. To dzięki nim mamy czym oddychać na tej planecie. Ten wytwarzany jest przez rośliny w procesie fotosyntezy, a rośliny (dzięki posiadaniu chlorofilu) to jedyne organizmy na świecie, które mogą go wytwarzać.

O tym, że rośliny potrafią się komunikować miedzy sobą powstało wiele książek. Komunikacja ta przebiega za pomocą wydzielania różnego rodzaju substancji chemicznych. Najlepszym przykładem jest sytuacja, w której roślina zostanie zaatakowana przez szkodniki. Wówczas generuje specjalne substancje, które ostrzegają inne rośliny w pobliżu o zagrożeniu szkodnikiem. Dzięki temu inne rośliny mogą się lepiej przygotować do nadchodzącego ataku.

W naszych artykułach znajdziesz między innymi ciekawostki z życia truskawek,

ciekawostki o jabłkach, a także ciekawostki o ogórkach. Niezwykle popularne rośliny, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Z użytkowych spraw – warto wiedzieć czym jest hydroponika i jak rośliny zachowują się uprawiane bez podłoża.  To cenne i praktyczna wiedza, którą można z powodzeniem w prowadzić do codziennego życia i eksperymentować.

Wiedza o roślinach do wykorzystania na co dzień

O tym jak rośliny wpływają na nasze życie uczymy się już od przedszkola. Wiemy, że są pożywieniem czy produkują tlen. Rośliny są również schronieniem dla wielu zwierząt, np. drzewa dla ptaków, liście dla jeży, szczątki roślin dla wielu owadów. Rośliny lecznicze to również źródło substancji prozdrowotnych i leczniczych, które towarzyszą nam od wieków. Medycyna to dość nowoczesny wytwór, dawniej ludzie leczyli się głównie za pomocą roślin. Wiedza ta, przekazywana z pokolenia na pokolenie została spisana i jest dalej praktykowana przez wiele ludzi.

Rośliny biją różnego rodzaju rekordy, o które pytani są ludzie w quizach, konkursach czy teleturniejach. Na przykład największe drzewo na świecie ma swoją nazwę „Generał Sherman” i rośnie w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Parku Narowodym Sequoia w Kalifornii. Natomiast na Sumatrze rośnie największy kwiat na świecie. Może on osiągać średnicę 1 metra i tworzy go roślina o nazwie Bukietnica Arnolda lub inaczej Raflezja Arnolda.

Roślinne motywy towarzyszą nam również w designie jako wzory i struktury. Rośliny są inspiracją dla wielu artystów, projektantów czy inżynierów. Świat roślin jest ściśle związany ze światem ludzi. Przenikamy się i uzupełniamy. Istniejemy wyłącznie dzięki roślinom, bo one mogą istnieć bez nas.