Pionowa uprawa roślin

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Pionowa uprawa roślin, autor: Cherry Laithang, Unsplash

Pionowa uprawa roślin może być dużym urozmaiceniem w naszych ogrodach. Szczególnie w tych małych pozwoli na zasadzenie dużo większych ilości warzyw, owoców czy ziół. Trudno też nie wspomnieć o walorach estetycznych tego rozwiązania, gdy wszystko urośnie można odnieść wrażenie, że mieszka się w dżungli, wszędzie jest zielono. A możliwości uprawy pionowej jest wiele. Poniżej kilka z nich.

Rynny

Podłużne rynny uprawowe można w dużej ilości przymocować do mało eleganckich ścian budynków, do ogrodzeń czy pergoli. Wystarczy wypełnić je odpowiednim podłożem a bardzo szybko można zacząć cieszyć się świeżą sałatą, rzodkiewką, szpinakiem, koprem, pietruszką naciową i wszelkimi dostępnymi ziołami. Już bardzo wczesną wiosną można w nich sadzić czosnek, rokiettę siewną czy cebulę dymkę. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają miejsca na grządkach. 

Pionowa uprawa hydroponiczna
Pionowa uprawa hydroponiczna, autor: Piyachok, depositphotos

Podwieszane pojemniki

To sposób uprawy dla tych, którzy nie mają ogrodu w ogóle, a chcieliby mieć pod ręką choć nieco zieleninki. Widzące pojemniki świetnie sprawdzają się na balkonach typu loggia, gdzie do sufitu można je przymocować. Bez problemu wyrośnie w nich bazylia, tymianek czy mięta. Można wysiać cebulkę siedmiolatkę, koper oraz pietruszkę naciową. Mnóstwo witamin i aromatów na wyciągnięcie ręki. W takich wiszących pojemnikach świetnie udają się również pnące truskawki, które będą nie tylko ciekawą dekoracją, ale pysznym dodatkiem do deseru.

Podpory

Jeśli nasz balkon nie ma sufitu, do którego można przymocować pojemniki widzące, to świetnym rozwiązaniem jest postawienie kilku skrzyneczek na podłodze i zastosowanie szczebelków balustrady jako podpór. Takie podwiązywane warzywa, nawet pomidory, zajmą naprawdę niewiele miejsca. Tym sposobem można również uprawiać truskawki pnące. Najczęściej rosną w podwieszanych pojemnikach, ale nic nie stoi na przeszkodzie by stały na posadzce a ich pędy były podwiązywane do szczebelków. Podporami może być również ogrodzenie w ogrodzie, przy którym można siać groch, fasolę czy ogórki i sukcesywnie warzywa podwiązywać. Ten sposób uprawy zaoszczędzi mnóstwa miejsca w ogrodzie.

Półki

Można dla upraw w skrzyneczkach i doniczkach przeznaczyć regał, stelaż czy starą drabinę, na której wystarczy położyć kilka desek. Zmieści się na takich półkach naprawdę sporo upraw. Półki można również przymocować do ściany na balkonie albo ściany garażu. Świetnie sprawdza się uprawa piętrowa na drabinie, trzeba ją tylko postawić w odpowiednim kierunku, by wszystkie rośliny były dobrze doświetlone. Skrzyneczki postawione na drabinie czy stelażach warto jest zamocować

Drabina jako półka na rośliny
Drabina jako półka na rośliny, autor: ezhenaphoto, depositphotos

Topsy turvy

Jest to niezwykle oryginalny sposób uprawy roślin „do góry nogami” w podwieszanych doniczkach. Można go stosować np. w małych mieszkaniach albo wówczas, gdy zwierzęta domowe kochają grzebać w doniczkach. W takiej uprawie można wykorzystać rośliny o małych owocach, np. pomidorki koktajlowe czy małe papryczki, obciążenia dużych mogłaby nie przetrwać łodyga i się złamać. Ciekawe, że dzięki sile grawitacji roślina ma większe możliwości korzystania z zasobów zgromadzonych w podłożu, gdyż są łatwiej transportowane z gleby do pędów. Do tego rodzaju uprawy konieczne jest jednak zastosowanie odpowiednich pojemników. Nie może z nich przecież wylewać się woda albo wypadać podłoże. Można je bez problemu kupić np. w sklepach internetowych (ok. 25 zł/sztuka).

Kieszenie

Ten bardzo interesujący sposób uprawy może być zastosowany na ścianie budynku, na balkonie a nawet w mieszkaniu. Najlepiej jest wybrać ścianę południową lub zachodnią. Do ściany montuje się na listwach kieszenie wykonane z jakiegoś przepuszczalnego materiału, np. grubej agrotkaniny. Pojemniki mogą być również wykonane z doniczek lub innych materiałów. Gotowe można kupić za ok. 50 zł, mają one 12 kieszeni. W takich kieszeniach najlepiej jest uprawiać rośliny o niezbyt rozbudowanym systemie korzeniowym, które nie będą osiągały również dużych rozmiarów. Mogą to być wszelkiego rodzaju sałaty, rukola, zioła, szczypiorek, koperek czy pietruszka naciowa. W takich kieszeniach świetnie da sobie radę burak liściowy, idealny na botwinkę czy wszelkie inne mikroliście.

Fot. główna: Cherry Laithang, Unsplash

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz