Strona Główna Pielęgnacja
Kategoria:

Pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie to bardzo ważny temat, do którego warto się przygotować już na etapie pomysłu uprawy konkretnej rośliny. Niektóre gatunki roślin będą wymagały znacznej ilości czynności podczas całego cyklu upraw, a inne będą praktycznie bezobsługowe. Zanim więc zakupimy nasiona czy sadzonki warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi pielęgnacji i zastanowić się czy będziemy w stanie im sprostać. Wszak uprawa roślin, w niektórych przypadkach, może okazać się niezwykle praco- i czasochłonna.

Pielęgnacja roślin w ogrodzie – jakie zabiegi pielęgnacyjne musimy wykonywać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele gatunków roślin ma specyficzne wymagania dotyczące pielęgnacji. Jednak wiele z zabiegów pielęgnacyjnych jest zbieżnych. To chyba wiosenne prace w ogrodzie będą wymagały od nas największego zaangażowania. I tak, możemy wymienić takie czynności jak podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie, przycinanie, opryski prewencyjne czy  okrywanie roślin na zimę. To bardzo podstawowe sprawy, o które, chcąc nie chcąc, będziemy musieli zabrać decydując się na uprawę roślin w ogrodzie ale również tych na tarasie lub uprawy balkonowe.

Pielęgnacja trawnika – ważne zabiegi aby mieć piękną murawę

Dużym obszarem w ogrodzie jest trawnik, który dodatkowo wymaga swoich specyficznych zabiegów. Aby utrzymać doskonałą murawę w dobrej kondycji wymagana jest pielęgnacja trawnika przez cały rok. Z pewnością regularnie będzie trzeba przeprowadzać koszenie, monitorować aby nie pojawił się mech na trawniku, przeprowadzać wertykulację trawnika, a także aerację trawnika. Dla pasjonatów trawnika będzie to z pewnością duża dawka satysfakcji i spełnienia, ale nie każdy chce aż tyle czasu mu poświęcać. Wiele ogrodników decyduje się obecnie na trawnik z mikrokoniczyną, który sam się nawozi, jest miękki i odporny na intensywne użytkowanie.

Pielęgnacja warzyw w warzywniku. Nie wolno zapomnieć o ważnych zabiegach

Również warzywnik rządzi się swoimi prawami. Są grupy warzyw, które uprawia się podobnie, mimo to każdą roślinę należy traktować zupełnie indywidualnie. Już na etapie produkcji rozsady należy wiedzieć, które rośliny wymagają pikowania i przesadzania, a które można w spokoju zostawić od nasionka, aż do gruntu. Niektóre nasiona wymają zaprawienia – to też ważna czynność w całym procesie uprawy. Niezwykle ważne jest aby nie zapomnieć na przykład o usuwaniu wilków z pomidorów, bieleniu endywii, wiązaniu czosnku zimowego czy zasotosawnit poplonu między uprawami.

Zabiegi pielęgnacyjne w sadzie. Jak pielęgnować drzewa i krzewy owocowe?

Nie można zapomnieć o roślinach sadowniczych. Sad dla wielu ogrodników jest szczególnym miejscem. Często rośliny w nim rosnące są spuścizną po przodkach i jak najlepsza dbałość o uprawę należy do tradycji rodzinnych. Pierwszym zabiegiem jaki przychodzi na myśl myśląc o sadzie jest bielenie pni drzewek owocowych – to znak szczególny, że gospodarz pamięta o swoich roślinach. Ale zabiegów tych jest znacznie więcej i są równie ważne. Przycinanie drzew i krzewów owocowych – zarówno to wiosenne jak i zimowe jest bardzo ważne aby zachować ich zdrowie. Sadownikom bardzo zależy aby zebrane owoce były zdrowe i najwyższej jakości, dlatego prowadzą kalendarz oprysków drzew i krzewów owocowych aby zniwelować ryzyko ataków szkodników czy infekcji chorobowych.