Strona Główna Ogród Aeracja trawnika – kiedy wykonać aerację?

Aeracja trawnika – kiedy wykonać aerację?

autor Ogarnij Ogród

Wypielęgnowany trawnik to zasługa wielu zabiegów, w tym aeracji. Ta prosta operacja pozwala lepiej napowietrzyć dań i pobudzić trawę do wzrostu, dlatego jest ważnym obok nawożenia, koszenia i podlewania sposobem na piękny trawnik. Na czym polega aeracja trawnika? Kiedy należy ją wykonać?

Czym jest aeracja trawnika?

Aeracja trawnika to zabieg polegający na nakłuwaniu, a tym samym napowietrzaniu i rozluźnianiu podłoża trawnika. Wykonywanie otworów w ziemi pozwala rozbić nawierzchnię i zbitą darń, aby ta z roku na rok stawała się gęsta, zapewniając piękny, soczyście zielony trawnik.

Aeracja trawnika

Aeracja trawnika, źródło: depositphotos.com

Nakłuwanie trawnika w zabiegu aeracji  pobudza system korzeniowy traw, a przy tym usprawnia wymianę powietrza. Poddane aeracji trawniki szybciej rosną, są bardziej elastyczne i odporniejsze na deptanie, a wszystko za sprawą uzyskanego z pomocą aeracji lepszego wchłaniania wody i nawozów. 

Kiedy należy wykonać aerację trawnika?

Podobnie jak w koszeniu, również i w aeracji trawnika ważna jest systematyczność. O ile w przypadku młodej trawy, aeracja nie jest niezbędna, to już w przypadku starszych muraw, należy wykonywać nakłuwanie z roku na rok coraz głębiej, aby pobudzić zbitą darń do intensywniejszego wzrostu.

Aeracja trawnika

Aeracja trawnika, autor: forestfolks/flickr.com

Zabieg aeracji najlepiej przeprowadzać w miesiącach wiosennych lub jesienią. Napowietrzanie gleby przed zimą, w październiku lub listopadzie, pozwala trawie lepiej wzrastać na wiosnę. W przydomowych ogródkach najlepiej jest przeprowadzać aerację jeden do trzech razy w roku, gdyż trawa tutaj nie jest poddawana aż tak wysokim obciążeniom jak ta na murawach boisk sportowych. 

Przygotowanie trawnika do aeracji

Przygotowanie trawnika do aeracji wymaga sprawdzenia stanu gleby, która nie może być sucha, ale i nie powinna być nazbyt mokra. Najlepszym momentem na zabieg aeracji jest okres, w którym trawa jest delikatnie wilgotna np. świeżo zroszona wodą lub po deszczu. Przed zabiegiem warto zatem trawnik podlać, a następnie chwilę odczekać, aż woda spokojnie wsiąknie. Równie ważne jest wcześniejsze skoszenie trawnika na wysokość 3-4 cm oraz zebranie ściętych pozostałości. 

Aeracja trawnika

Aeracja trawnika, autor Christian Guthier/flickr.com

Aeracja trawnika – jak wykonać?

Gdy podłoże jest odpowiednio przygotowane, przystępujemy do aeracji trawnika, czyli nakłuwania podłoża na odpowiednią głębokość, przy zachowaniu określonych odstępów. Co do zasady należy równomiernie nakłuwać trawę wykonując 120-200 otworów ma m2, w odstępach ok. 10-15 cm. Rozmieszczenie otworów zależne jest od typu gleby – im cięższa, tym otworów należy wykonać więcej, aby podłoże mogło zostać odpowiednio napowietrzone. 

Aeracja trawnika – trawnik po aeracji

Aeracja trawnika – trawnik po aeracji, autor: Herry Lawford/flickr.com

Kondycja trawnika oraz rodzaj gleby podłoża wymaga różnej głębokości nakłuć. Możemy zatem wyróżnić aerację wgłębną i płytką. Ta pierwsza dotyczy bardzo gęstych trawników, na których pojawiają się widoczne zmiany typu żółknięcie czy problemy z absorbcją wody. W tym wypadku konieczne jest wykonywanie nawet 8 cm otworów w darni. Aerację wgłębną najlepiej wykonywać wczesną jesienią. Jeżeli chodzi o aerację płytką, to warto zastosować ją raz do roku na wiosnę. Jest to zabieg mniej inwazyjny, bowiem nakłuciu podlega wyłącznie górna warstwa gleby – otwory sięgają wówczas do 3 cm. Operacja taka sprawdzi się zarówno na ozdobnych trawnikach, ale i tam, gdzie podłoże jest lekkie i luźne. Aeracja płytka dopuszczalna jest również na młodych trawnikach. 

Czym wykonujemy zabieg aeracji trawnika?

Napowietrzanie trawnika, czyli aerację wykonać możemy z pomocą różnorodnych narzędzi. W zależności od rodzaju aeracji, jak również powierzchni, na której rośnie trawnik możemy zastosować np. widły. To najlepszy wybór na niewielkie powierzchnie. Podczas napowietrzania nakłuwać należy tylko wierzchnią warstwę gleby. Do większych powierzchni można wykorzystać specjalne nakładki na buty tzw. podeszwy z kolcami, które nabyć można w sklepach ogrodniczych itp. 

Aeracja trawnika

Aeracja trawnika, autor: Yun Huang Yong/flickr.com

W przypadku konieczności wykonania aeracji wgłębnej, szczególnie na dużym terenie, warto sięgnąć po bardziej zaawansowane narzędzia jak aerator ręczny lub modele z własnym napędem. Urządzenia do zastosowania ręcznego mają formę specjalnych wałów z kolcami, którymi jeździmy po trawniku. Niezwykle wygodnym rozwiązaniem są jednak urządzenia z napędem elektrycznym lub spalinowym, którymi możemy wykonać zarówno zabieg aeracji trawnika, jak i wertykulację (usuwanie mchów, tzw. filcu czy pleśni).

Aeracja trawnika

Aeracja trawnika, autor: Stephen Ritchie/flickr.com

Urządzenia te posiadają wymienne wałki, które możemy stosować wedle potrzeb. Elektryczne i spalinowe aeratory sprawdzają się zarówno do płytkiej jak i wgłębnej aeracji, która napowietrza trawnik sprawnie i szybko. 

Fot główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz