Kiedy nawozić trawnik?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
9 minut czytania
Kiedy nawozić trawnik, autor: Christina VanMeter/flickr.com

Soczyście zielona murawa to marzenie każdego posiadacza ogrodu, jednak samo posadzenie i koszenie trawy nie wystarczy, aby utrzymać piękno trawnika na długo. Jeżeli zależy nam na tym aby był zdrowy, odżywiony i cieszył oczy wymaga on regularnego nawożenia, dzięki któremu będzie zdobił ogród przez wiele lat. Kiedy nawozić trawnik? Dlaczego to tak ważny zabieg?

Dlaczego nawożenie trawnika to ważny element jego pielęgnacji?

Każdy zabieg pielęgnacyjny przeprowadzany na trawniku ma za zadanie zwiększyć urodę źdźbeł i zapewnić ich zdrowy wygląd. Dzięki nawożeniu możemy uczynić trawnik bujniejszym, zyskać jego lepsze wybarwienie, ale i wzmocnić darń przed chorobami i mchem. Szczególnie ważne jest zastosowanie nawozów gdy trawnik traci piękny wygląd, słabo rośnie, jego źdźbła zaczynają przysychać, ale i gdy zaczynają rozwijać się na nim grzyby lub chwasty.

 

Kiedy nawozić trawnik
Kiedy nawozić trawnik, źródło: depositphotos.com

Wszelkie tego rodzaju zjawiska najczęściej powodowane są niedoborami makro i mikroelementów, które dzięki nawozom możemy w prosty sposób uzupełnić. Aby zyskać pewność, że dostarczamy wszystkiego co niezbędne dla naszego trawnika, warto przeprowadzić badanie podłoża, które określi dokładny skład i ewentualne braki substancji odżywczych. 

Kiedy nawozić trawnik?

Nawożenie trawnika wymaga systematyczności, dlatego warto zadbać o nie trzy razy do roku na wiosnę, na przełomie wiosny i lata oraz na przełomie lata i jesieni. Najlepsze warunki do przeprowadzenia nawożenia to pochmurny, niezbyt gorący dzień, najlepiej o temperaturze 15 °C. Podłoże powinno być przy tym lekko wilgotne, jednak sama trawa nie powinna być mokra. Nawóz bardzo dobrze przyjmuje się również przed opadami, które pomagają rozprowadzić składniki odżywcze w podłożu, bez konieczności wykonywania dodatkowego podlewania.  

Nawożenie trawnika wczesną wiosną

Wczesną wiosną nawożenie należy przeprowadzić najwcześniej w okolicach połowy marca, a najlepiej na przełomie marca oraz kwietnia. Ważne jest aby gleba zdążyła odmarznąć, gdyż przemarznięta nie przyjmie składników nawozu. Zanim przejdziemy do nawożenia, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie podłoża, w tym uprzątnięcie trawnika. Grabienie liści, pierwsze koszenie, a w razie pojawienia się tzw. filcu (zgrubiałej warstwy obumarłych liści, mchu i źdźbeł trawy) także zabieg wertykulacji trawnika będą nieodzowne do zapewnienia trawnikowi odpowiedniego zasobu składników odżywczych z nawozów.

Kiedy nawozić trawnik – wiosenna wertykulacja
Kiedy nawozić trawnik – wiosenna wertykulacja trawnika, źródło: depositphotos.com

Warto również ocenić darń, która powinna być uzupełniona w razie ubytków (możemy wykonać w tym celu uzupełniający wysiew nasion). Możemy w tym wypadku skorzystać między innymi z nasion traw samozagęszczających, mieszanek regeneracyjnych lub nasion gatunku, który wcześniej wysialiśmy na danym podłożu. 

Zastosowanie nawozu na wiosnę najlepiej przeprowadzić co najmniej po 7 dniach od pierwszego koszenia i wertykulacji. W zależności od wyników badań składu podłoża, możemy zastosować nawozy mineralne jedno- i wieloskładnikowe uzupełniające glebę o azot. Dzięki niemu trawa przyspieszy swój wzrost i wybarwienie listków. Preparaty mineralne powinny zawierać również optymalną dawkę fosforu, dzięki któremu trawa lepiej się ukorzenia. Jeżeli podłoże nie odznacza się zbytnią jałowością, wystarczy zastosować nawóz naturalny np. kompost, gdyż stosowanie w tym wypadku nawozów mineralnych może spowodować przenawożenie, a wraz z nim nadmierne zasolenie podłoża, przypalenie traw, ale i silniejszy rozwój chwastów w kolejnym sezonie. 

Nawożenie przy zakładaniu trawnika

Wraz z nadejściem wiosny wielu z nas zakłada trawniki, a co za tym idzie, po odpowiednim przygotowaniu podłoża poprzez odchwaszczenie, przekopanie i drenaż, konieczne jest również należyte jego zasilenie. Piaszczyste gleby można w tym wypadku połączyć z kompostem, gliną bądź próchnicą, z kolei te bardziej ciężkie, można rozluźnić z pomocą mieszanki piasku i torfu. Jeżeli planujemy na wiosnę założyć trawnik, warto nawożenie rozpocząć już z nadejściem jesieni wykorzystując w tym celu obornik bydlęcy, kompost lub substrat torfowy.

Kiedy nawozić trawnik – kompost
Kiedy nawozić trawnik – kompost, źródło: depositphotos.com

W sytuacji, gdy nie zadbaliśmy o to we wcześniejszym sezonie, dobrze jest nawieźć glebę na kilka (2-3) tygodni przed wysiewem nasion. Zanim przystąpimy jednak do nawożenia, dobrze jest podłoże przeanalizować pod kątem odczynu pH – gleby zbyt kwaśne wymagały będą wcześniejszego wapnowania, a obojętne lub zasadowe zastosowania nawozów siarczanowych lub z torfem wysokim. Dla nowych trawników warto również poszukać nawozu startowego do trawy, który pozytywnie wpłynie na jej ukorzenianie się. 

Nawożenie trawnika na przełomie wiosny i lata

Kiedy nawozić trawnik latem? Najlepszym okresem jest czerwiec. Nawożenie to pozwala przeciwdziałać skutkom zbyt wysokich temperatur i słońca, ale i zapobiega rozwojowi chwastów. Wraz z wiosenno-letnim nawożeniem możemy poprawić estetykę, jak i zdrowie trawnika, który min. zyskuje większą odporność na wakacyjną suszę. 

Nawożenie to należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach pogodowych, dlatego niewskazane jest przeprowadzanie zabiegów w okresie upałów, przy palącym słońcu lub bezpośrednio po opadach deszczu. Trawnik na przełomie wiosny i lata warto nawozić kompostem, ale i zasilać go nawozem uniwersalnym o niskiej zawartości azotu. W tym okresie jego nadmiar może bowiem zaburzyć wzrost roślin, które będą rosły zbyt szybko i nie zdążą przygotować się na zimową porę odpoczynku. 

Kiedy nawozić trawnik jesienią

Wraz z nadejściem końcówki lata i pierwszych jesiennych dni przychodzi pora na ostatnie nawożenie trawnika. Jesienią można przeprowadzić je dwukrotnie – w drugiej połowie sierpnia i końcem września. Dzięki temu zabiegowi trawa zyskuje wzmocnienie na zimę, przez co lepiej zniesie chłody i zregeneruje się po intensywnym wzroście. Najpóźniej nawożenie zaleca się początkiem października, aby trawnik zdołał przygotować się do zakończenia okresu wegetacyjnego. 

Kiedy nawozić trawnik
Kiedy nawozić trawnik, autor: flakholm/pixabay.com

Jesienne nawożenie należy przeprowadzać po koszeniu trawników, najlepiej gdy źdźbła są suche. Po zasileniu, warto je kolejno obficie podlać. W tym czasie dobrze jest stosować nawozy o niskiej zawartości azotu, gdyż w tym okresie trawnik nie potrzebuje dodatkowych bodźców do wzrostu. Jesienne nawozy zawierają z reguły więcej potasu i fosforu, ale i innych odżywczych składników w tym manganu, boru, miedzi i żelaza. 

Wapnowanie – nawożenie gleb zbyt kwaśnych

Wspomniane wcześniej wapnowanie trawnika to nawożenie niezbędne dla gleb nazbyt kwaśnych, które wykazują pH poniżej 5,5. Odczyn podłoża warto weryfikować co 2-3 lata, aby zadbać o odpowiednie warunki dla wzrostu trawy. Nadmiernie zakwaszona gleba nie wpływa dobrze na wzrost darni, a dodatkowo sprzyja rozwojowi chwastów i mchu. Wapno zastosować należy z wyprzedzeniem – przed sezonem wegetacyjnym czyli na przedwiośniu, najlepiej na przełomie lutego i marca, bądź późną jesienią na przełomie października i listopada.

Kiedy nawozić trawnik – Wapnowanie trawnika
Kiedy nawozić trawnik – Wapnowanie trawnika, źródło: depositphotos.com

Nie należy łączyć go ze stosowaniem nawozów i preparatów odżywczych, gdyż tworzą one mieszankę zabójczą dla trawnika. Pomiędzy wapnowaniem a nawożeniem najlepiej zachować odstęp minimum 2-3 tygodni. Zabieg wapnowania należy wykonać z pomocą specjalistycznych nawozów ogrodniczych np. dolomitu lub kredy nawozowej, które należy dozować zgodnie z instrukcjami producenta. 

Każdy trawnik dla pięknego wyglądu i zdrowia wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego w trosce o niego warto stosować środki dostosowane do potrzeb trawy dostępne w sklepach ogrodniczych. Wraz z nimi murawa szybciej się regeneruje, można pozbyć się chwastów i mchów, darń solidnie się zakorzenia i jest gęstsza, a co za tym idzie zyskuje niezwykłe walory estetyczne. Nawożenie nie należy do trudnych zabiegów pielęgnacyjnych, można je przeprowadzać szybko i efektywnie, niemniej wymaga ono planowania i regularności. Staranne nawożenie i wiedza o tym kiedy nawozić trawnik pomoże cieszyć się miękkim, bujnym i soczyście zielonym trawnikiem przez cały okres wegetacyjny.

Fot główna: Christina VanMeter/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz