Strona Główna Ogród Ziemia pod trawnik, czyli jak dobrze przygotować podłoże

Ziemia pod trawnik, czyli jak dobrze przygotować podłoże

autor Ogarnij Ogród

Przygotowanie podłoża pod trawnik to najważniejszy zabieg poprzedzający czy to wysiew nasion, czy zakładanie trawnika z rolki. Ziemia pod trawnik zapewniająca optymalne warunki nowo powstałej murawie sprawi, że ta będzie równomiernie wschodziła, a w przyszłości stworzy piękną darń. Bez względu na to czy planujemy zakładanie nowego trawnika czy chcemy poszerzyć obecną murawę, pierwszym krokiem powinno być przygotowanie ziemi, co pomoże osiągnąć sukces i pełną satysfakcję z pięknej murawy. 

Ziemia pod trawnik – jak ją dobrze przygotować?

Proces przygotowywania podłoża pod trawnik obejmuje kilka ważnych etapów, które należy przeprowadzić starannie i w odpowiednim czasie. W skrócie konieczne jest usunięcie chwastów, przekopanie i nawiezienie ziemi, osuszenie zbyt zawilgoconego podłoża, a finalnie dokładne wyrównanie podłoża. Wykonanie poszczególnych kroków przygotowawczych pozwala uzyskać idealną ziemię pod trawnik, który latami będzie cieszył zdrowym i zadbanym wyglądem. Co należy zrobić aby dobrze przygotować podłoże pod trawnik?

Ziemia pod trawnik

Ziemia pod trawnik, autor: New Home Landscapes/flickr.com

Po pierwsze – usuwanie chwastów 

Podstawowym krokiem w przygotowaniu ziemi pod trawnik jest usunięcie z niej chwastów. Jest to zabieg niezwykle ważny, gdyż w podłożu z reguły znajduje się wiele jedno i wieloletnich chwastów, które mogą wpływać niekorzystnie na wygląd i stan trawnika. O ile całkowite usunięcie wszystkich chwastów może być trudne, warto wykonać ten zabieg z wyjątkową starannością, aby maksymalnie ograniczyć ich obecność w podłożu pod murawę. 

Najprostszym sposobem jest zastosowanie herbicydu nieselektywnego, który pomoże skutecznie zniszczyć wszystkie niechciane rośliny na podłożu pod trawnik, jednak wymaga on przemyślanego stosowania – najlepiej w okresie gdy chwasty są w fazie wzrostu. Po użyciu herbicydu niezbędne jest jednak odczekanie, aż wniknie on w rośliny i rozłoży je w podłożu. Jeżeli teren jest szczególnie mocno zachwaszczony, niezbędne może okazać się powtórzenie zabiegu, gdy część chwastów zacznie odrastać. Z reguły pierwszą dawkę herbicydów stosujemy na jesień, a drugą na wiosnę przed założeniem trawnika. Kolejne prace związane z przygotowaniem podłoża pod trawnik, można po zastosowaniu herbicydu wykonać najwcześniej po około 3 tygodniach od ostatniej aplikacji. 

Ziemia pod trawnik

Ziemia pod trawnik, źródło: depositphotos.com

Niestety stosowanie środków chemicznych, jakimi są herbicydy, nie pozostaje bez wpływu na środowisko (chociaż dostępnych jest również wiele naturalnych rozwiązań tego typu), dlatego jeżeli chcemy być w 100% eko warto wykonać mechaniczne usuwanie chwastów. Jest to zabieg pracochłonny i nie zawsze w pełni skuteczny, ale jednocześnie najbardziej bezpieczny.  

Po drugie – drenaż i odwodnienie nazbyt wilgotnego podłoża

Drugim krokiem w przygotowaniu ziemi pod trawnik jest ocena wilgotności gleby. Jeżeli ta jest zbyt wilgotna, konieczne będzie przeprowadzenie odwodnienia lub zmeliorowania. Podmokłe podłoża w połączeniu np. z obfitymi opadami deszczu będą powodowały powstawanie kałuż, a to nie wpływa zarówno na zdrowie, jak i estetykę trawy. Odwodnienie jest zabiegiem, który pozwala pozbyć się nadmiaru wilgoci z wody. Najprościej możemy wykonać je poprzez wykonanie drenażu z wykorzystaniem gruboziarnistego piasku lub drobnego żwirku.

Ziemia pod trawnik

Ziemia pod trawnik, źródło: depositphotos.com

Proces ten wymaga zdjęcia około 30 cm wierzchniej warstwy gleby i rozłożenia pod nią ok. 5-10 cm warstwy drenażu. Podłoże pod trawnik należy kolejno dobrze ubić i wyłożyć na nim wcześniej zebraną ziemię. Co ważne – po wyłożeniu drenażu i pokryciu go żyzną ziemią, teren powinien pozostać na tym samym poziomie co wcześniej, stąd kluczowe jest dobre ubicie podłoża. 

W przypadku większych terenów, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie drenaży z zastosowaniem specjalistycznych systemów rur i odpływów odwadniających. Jest to rozwiązanie dosyć wymagające i skomplikowane, stąd warto w tym wypadku skorzystać z pomocy fachowców. 

Po trzecie – przekopanie, rozbijanie grud i użyźnianie gleby

W sytuacji, gdy wykonywaliśmy zabieg drenażu – siłą rzeczy glebę już przekopaliśmy, jeżeli jednak nie był on konieczny, niezbędne jest przekopanie ziemi do głębokości ok. 20-25 cm. Dobrze jest wykonać przekopanie gdy gleba jest lekko wilgotna, najlepiej z pomocą łopaty lub wideł. Można także skorzystać z glebogryzarki (kultywatora mechanicznego). W czasie przekopywania możemy także dokładniej oczyścić podłoże pod trawnik z kamieni, korzeni, wieloletnich chwastów głęboko zakorzenionych w podłożu itp.

Bardzo często konieczne jest także dokonanie wymiany wierzchniej warstwy ziemi na żyźniejszą. Gdy ziemia pod trawnik jest kiepskiej jakości, zbyt gliniaste i ciężkie, wierzchnią jego pokrywę powinniśmy zastąpić nową żyzną i przepuszczalną glebą. W niektórych przypadkach wystarczające będzie dołożenie warstwy piasku i wymieszanie go z glebą, co pomoże rozluźnić ziemię pod trawnik.

Ziemia pod trawnik

Ziemia pod trawnik, źródło: depositphotos.com

Przy zbyt lekkich i ubogich w składniki pokarmowe podłożach warto glebę nawieźć stosując kompost lub odkwaszony substrat torfowy (jeżeli gleba wymaga zakwaszenia, stosujemy torf ogrodniczy kwaśny), które mieszamy z ziemią. Przed zabiegiem przekopania podłoża dobrze zweryfikować pH gleby, aby podczas prac odpowiednio zasilić ją, uzupełnić w brakujące składniki i dopasować do potrzeb murawy. Idealną glebą pod trawnik jest lekko kwaśna o pH 5,5-6,5. Aby zwiększyć zasadowość gleby wykorzystać możemy wapnowanie, a aby ją zakwasić dodać siarczan amonu lub powyżej wspomniany torf nieodkwaszony. 

W pracach przygotowawczych dobrym pomysłem jest również pozbycie się zbitych kawałków ziemi. Podczas przekopywania, ziemia pod trawnik powinna zostać dobrze rozbita. Zniwelowane powinny zostać wszystkie większe grudki, gdyż jeżeli o tym zapomnimy, ziemia będzie nierównomiernie osiadała tworząc nieestetyczne krzywizny na trawniku. Każdą większą i mniejszą grudę można rozdeptać lub rozdzielić z pomocą wideł lub łopaty. W przypadku dużych terenów pomocny będzie kultywator ustawiony na odpowiednią (niezbyt dużą) głębokość. 

Po czwarte – ubijanie terenu i wyrównanie powierzchni

Właściwie przygotowane podłoże pod trawnik wymaga odpowiedniego ubicia, w czym pomocne będą nasze nogi – możemy udeptać teren pod trawnik samodzielnie, ale i wykorzystać specjalny walec ogrodowy. Wałowanie trawnika, szczególnie na dużych powierzchniach jest niezbędne, aby murawa prezentowała się estetycznie. Po ubiciu terenu warto zadbać o ewentualne wyrównanie powierzchni.

Ziemia pod trawnik

Ziemia pod trawnik, autor: Bentley Landscape/flickr.com

Ponieważ jest to finalny zabieg przed założeniem trawnika, dobrze jest wszelkie nierówności wygładzić np. z pomocą płaskiej deski. Wszelkie pagórki i nadmiar ziemi możemy niwelować wykorzystując grabie, którymi przeniesiemy glebę doF dołków lub ją usuniemy. Proces wyrównywania należy powtarzać do uzyskania możliwie idealnie płaskiej nawierzchni. 

Gdy ziemia pod trawnik jest już dobrze przygotowana, czas na wysiew nasion lub zastosowanie murawy z rolki. 

Fot. główna: Oregon State University/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz