Uprawa współrzędna marchwi

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Uprawa współrzędna marchwi – co sadzić obok marchwi, źródło: depositphotos.com

Marchew zwyczajna należy do wyjątkowo popularnych warzyw uprawianych w naszych ogródkach. Jej różnorodność, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i formy zaskakuje. Możemy uprawiać odmiany pomarańczowe, ale również fioletowe, białe czy żółte, bądź o kształcie okrągłym. Uprawa współrzędna marchwi z innymi roślinami, może uchronić ją przed wystąpieniem wielu chorób i szkodników, ale i zyskać jej obfitsze plony. Jakie warzywa i zioła sprawdzą się w sąsiedztwie marchwi? 

Uprawa marchwi

Marchew to roślina o niewygórowanych wymaganiach uprawnych, jednak najlepiej wzrasta na glebie żyznej i próchniczej, w tym głęboko uprawianej i spulchnionej, dzięki czemu jej korzenie mogą pięknie się rozwijać. Gleby ciężkie, podmokłe i kamieniste zdecydowanie jej nie służą, dlatego przed siewem należy zadbać o staranne przekopanie i odchwaszczenie grządek, a także dodatkowo wzbogacając je o nawóz np. dojrzały kompost lub inny ekologiczny nawóz. Marchwi nie należy przy tym uprawiać w pierwszym roku po oborniku, gdyż stworzyć może wówczas rozwidlone korzenie. Idealnym stanowiskiem pod marchew jest to słoneczne i dobrze zaopatrzone w wodę.

Dla równomiernego rozmieszczenia nasion marchwi na grządce możemy wraz z jej nasionami wymieszać nasiona rzodkiewki, które są większe. Ponieważ rzodkiewki wschodzą znacznie szybciej aniżeli marchew, mogą być doskonałym sposobem na wyznaczenie grządek. Tym sposobem możemy ułatwić sobie odchwaszczanie marchwi, która kiełkuje od 10 do 20 dni. 

Uprawa współrzędna marchwi – co sadzić obok marchwi
Uprawa współrzędna marchwi – co sadzić obok marchwi, źródło: depositphotos.com

Uprawa współrzędna marchwi – co sadzić obok marchwi

Jako roślina o stosunkowo niewysokich wymaganiach pokarmowych, w szczególności uwielbia ona sąsiedztwo cebuli. Jej obecność pozwala uchronić warzywo przed atakami połyśnicy marchwianki. Poza cebulą, marchew dobrze rośnie w sąsiedztwie pora, koperku (bez nasion), sałaty, rzodkiewki, brukwi, czosnku, fasoli karłowej, grochu, pomidorów, roszponki, rzepy, rzodkwi, sałaty, wężymorda, soi, szalotek, szpinaku, truskawek i szczypiorku. Dobrym towarzystwem dla marchwi będą również zioła. Współrzędnie uprawiane mogą być majeranek, mięta, rozmaryn, szałwia, ale i kwiaty – aksamitki. 

W uprawie marchwi niezwykle ważny jest również płodozmian, dlatego dobrze jest unikać grządek, na których warzywo wzrastało w roku poprzednim. Na to samo miejsce można wysiać ją ponownie po 3-4 latach. Warto przy tym pamiętać, aby nie uprawiać jej bezpośrednio po pietruszce, selerze czy buraku. 

Szkodniki marchwi i naturalna ochrona przed nimi

We współrzędnej uprawie marchwi zależy nam przede wszystkim na zapewnieniu jej ochrony przed szkodnikami, wśród których szczególnie uciążliwa jest wspomniana już połyśnica marchwianka, ale i mszyce. Naturalną ochronę przed nimi zapewni marchewce towarzystwo warzyw o intensywnym aromacie, takich jak cebula, szalotki, szczypiorek czy por, które skutecznie odstraszają niechcianych gości. 

Do skutecznych odstraszaczy należą także wymienione już zioła jak majeranek, rozmaryn czy mięta, jednak ze względu na ich silne kłącza dobrze jest wysiewać je obok zagonu z marchewką, a nie w rzędach między nią. W walce z chorobami grzybowymi pomocny będzie czosnek, który zapobiega ich pojawieniu się na uprawie marchwi.

Czego nie sadzić obok marchwi

Do grupy roślin, które zdecydowanie nie należą do sympatii marchewki należą między innymi buraki, brokuły, jarmuż, kalafior, kalarepa, kapusty (głowiasta biała i czerwona, brukselka, kapusta pekińska, kapusta włoska), koper wysoki z nasionami, seler i ziemniak. Ich obecność sprzyja zarażeniu wspólnymi chorobami lub niekorzystnie wpływa na wzrost.

Uprawa współrzędna marchwi – co sadzić obok marchwi
Uprawa współrzędna marchwi – co sadzić obok marchwi, źródło: depositphotos.com

Najczęściej zadawane pytania: 

Obok czego siać marchew

Marchew może rosnąć obok: cebuli, czosnku, brukwi, fasoli, kopru ogrodowego (niski bez nasion), grochu, mięty, nagietka, majeranku, rzodkiewki, rzodkwi, pora, roszponki, skorzonery, sałaty, szalotki, szałwii, nagietka, pomidora, rozmarynu, soi, szczypiorku, truskawki.

Czy marchew można siać obok pietruszki

Nie powinny rosnąć obok. Marchew wschodzi pierwsza i zacieni pietruszkę, będzie jej odbierać również wodę wraz ze składnikami pokarmowymi.

Czego nie siać obok marchwi

Marchew nie lubi towarzystwa: wszystkich gatunków kapusty, kalafiora, kalarepy, ziemniaków, selera, jarmużu, brokułu, kopru wysokiego z nasionami.

 

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz