Strona Główna OgródChwasty Szczaw alpejski – występowanie i zastosowanie

Szczaw alpejski – występowanie i zastosowanie

autor Ogarnij Ogród

Szczaw alpejski (Rumex alpinus) jest gatunkiem rośliny należącej do rodziny rdestowatych. Szczaw ten początkowo występował na terenie Europy i Azji, ale z latami rozprzestrzenił się na niemal całym świecie. U nas występuje przede wszystkim na terenach górzystych, w Sudetach oraz Karpatach.

Jak wygląda szczaw alpejski

Szczaw alpejski jest obecnie zdziczałą, uprawianą dawniej byliną. Spotkać go można na górskich pastwiskach, na brzegach rzek, rowów melioracyjnych i stawów, porasta okolice torów kolejowych oraz przydroża.

Szczaw alpejski

Szczaw alpejski, autor: Henry Brisse, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Jej podłużne, odziomkowe liście koloru ciemnozielonego tworzą przyziemną rozetę. Rozeta rozrasta się na rozpiętość około 30 cm i liście tej wysokości sięgają. Osadzone są na długich ogonkach. Natomiast gruba łodyga dorasta do metra a nawet dwóch. Częściowo porastają ją drobne, łodygowe liście, faliste na brzegach. Na jej szczycie pojawiają się gęste kwiatostany. Szczaw ten kwitnie od czerwca do sierpnia.

Ma korzeń w postaci poziomego kłącza i liczne korzenie boczne. Jest rośliną wiatropylną, a nasionami są jasnobrązowe niełupki. Bez problemu rozmnaża się również poprzez odrosty korzeniowy.

Szczaw alpejski

Szczaw alpejski, autor: Henry Brisse, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Znaczenie i zastosowanie szczawiu alpejskiego

Szczaw alpejski jest niezwykle uciążliwym pastwiskowym chwastem. A to dlatego, że lubi mocno zaazotowane podłoża, a dzięki zwierzęcym odchodom azotu na pastwiskach nie brakuje.

Bywa również wykorzystywany w medycynie ludowej. 

Fot. główna: I, Selso, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz