Co sadzić koło borówek amerykańskich

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Co sadzić koło borówek amerykańskich, autor: Andrew Malone/flickr.com

Borówka należy do szczególnie cenionych i niezwykle popularnych krzewów owocowych w naszym kraju. Można ją z powodzeniem uprawiać zarówno w naszych ogródkach, jak i na działkach. Ich walory to coś więcej niż smakowite owoce, bowiem krzewy borówki tworzą również niezwykłą dekorację ogrodu. Piękne liście borówki wiosną i latem zachwycają soczystością zieleni, a na jesień przebarwiają się na czerwono tworząc spektakularny efekt. Co więcej mogą stanowić one wdzięczne tło dla innych roślin, bądź tworzyć z nimi efektowne kompozycje. 

Stanowisko dla borówki

Podstawowym krokiem podczas planowania sadzenia borówek jest znalezienie dla nich idealnego stanowiska, jak również przygotowanie zdatnego dla jej potrzeb podłoża. Najlepszym miejscem dla tej pięknej rośliny jest to słoneczne, ciepłe, ale jednocześnie osłonięte od wiatru. Nie zaleca się sadzenia jej w pobliży ulicy – optymalna będzie część z warzywniakiem, ta opodal części rekreacyjnej ogródka, ale i ta w otoczeniu tarasu. Idealne podłoże dla borówek powinno być kwaśne, ale jednocześnie lekkie, przepuszczalne, stale wilgotne i obfite w składniki pokarmowe. 

Co sadzić koło borówek amerykańskich
Co sadzić koło borówek amerykańskich, autor: Josh/flickr.com

Dla uzyskania regularnych zbiorów przez cały okres letni warto posadzić krzewy różnych odmian borówek, najlepiej łącząc rośliny wczesnych i późnych gatunków – owocujących w innych terminach. Tym sposobem można zyskać owoce od lipca aż po koniec września. Sadzenie roślin powinno zakładać 1,5 do 2,5 metra odległości pomiędzy krzaczkami (w zależności od odmiany). Ich sąsiedztwo powinno ponadto obfitować w towarzystwo, z którym połączą je zarówno wymagania glebowe, jak i estetyka. Świetnym wyborem w tym wypadku będą mniejsze drzewka, krzewy, ale i liczne byliny. 

Idealne sąsiedztwo dla borówek – byliny

Byliny w towarzystwie borówek nie powinny być zbyt wysokie, a przy tym, warto wybierać te mniej ekspansywne, aby nie zasłoniły one owocujących krzewów borówki, a przy tym nie konkurowały z nimi o wodę i składniki pokarmowe. Warto zachować odstęp 1,5 metra, dzięki czemu łatwiejszy będzie zarówno zbiór owoców, jak i pielęgnacja krzewów. Duże borówki można otoczyć niższymi bylinami jak np. golteria rozesłana, a zacienione miejsca rabaty warto dopełnić paprocią lub funkią. Dzięki dużym liściom stworzą one intrygujące połączenie z borówką. Świetnie w towarzystwie borówek sprawdzą się również nisko rosnące modrzewnice pospolite, które charakteryzują piękne srebrzyste liście, nerecznice smocze, czy też borówki brusznice czy żurawiny wielkoowocowe, z którymi zyskamy więcej smakowitych zbiorów na przetwory. 

Ciekawe towarzystwo dla borówek – krzewy

Wśród różnorodności krzewów, wspaniałym kompanem będą dla borówek odmiany iglaste i liściaste. Pomogą one ochronić rośliny te przed wiatrem, a przy tym świetnie będą się ze sobą komponowały tworząc gęstą kępę. Bardzo ciekawym wyborem stać się mogą w tym wypadku ligustry, ale i brzozy brodawkowate, niskie odmiany berberysów  czy mahonia pospolita kwitnąca wiosną na żółto. Słoneczne stanowiska z borówką dopełnią także jałowce czy mikrobioty syberyjskie, które tworzą efektowne kompozycje. Wśród kwitnących krzewów, świetnie skomponują się z borówkami azalie (np. odmiany ‘Anneke’) czy hortensje bukietowe (np. wiehowata) bądź zimozielone pierisy japońskie. 

Drzewa w sąsiedztwie borówek

Podstawowym warunkiem sadzenia drzew w towarzystwie borówek jest to, aby nie zaciemniały one zbytnio krzewów, gdyż w przeciwnym wypadku owocowanie roślin będzie znacząco ograniczone. Wyższe drzewka powinny znajdować się zatem w odległości minimum kilkunastu metrów, najlepiej od strony północnej bądź zachodnio-północnej. Będą one stanowiły barierę ochronną przed wiatrem, a także zapewnią zaciszne stanowisko. Bliżej borówek można posadzić gatunki niezbyt wysokich drzew, jak niskie sosny, małe świerki odmian karłowych (np. ‘Inversa’), czy brzozy (odmiany jak ‘Youngii’, ‘Golden Cloud). Przepięknym towarzystwem będzie również magnolia (np. odmian ‘George Henry Kern’ czy ‘Betty’), która wiosną urzeknie obfitością kwiatów. 

kalendarz oprysków

Co sadzić koło borówek dla lepszych zbiorów

Tworząc rabaty z borówkami warto w ich sąsiedztwie posadzić również rośliny, które korzystnie wpłyną na ich owocowanie i wzrost. Warto pamiętać przy tym, że krzewy borówek najlepiej rosną w grupach, dlatego najkorzystniej jest sadzić je w kompozycji kilku krzaczków, a nie pojedynczo. Świetnym pomysłem będzie także wykorzystanie krwawnika, który zwiększa owocowanie. Rośliny te dobrze rosną także w miejscach, w którym w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się warzywa. Idealnym towarzystwem borówek (o którym wspomniano powyżej) są lubiące podobne podłoże borówki czerwone i żurawiny, które pokrywając ziemię, skutecznie chronią ją przed przesuszeniem, które nie służy borówkom. Nie zaleca się natomiast sadzenia borówek w towarzystwie jabłoni, gdyż te owocowe drzewka sadownicze osłabiają wzrost krzewów. 

Fot. główna: Andrew Malone/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
4 Comments