Strona Główna Ogród Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie

autor Ogarnij Ogród

Ślimaki to plaga wielu ogrodów. Ich zwalczanie nie należy jednak do trudnych, a przy tym istnieją niezwykle skuteczne domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie. Dlaczego ślimaki szkodzą naszym ogródkom? Jakie są ich rodzaje? W jaki sposób możemy im zaradzić? Poniżej odpowiedź!

Ślimaki w ogrodzie i skutki ich obecności

W naszych przydomowych ogrodach znaleźć możemy zarówno ślimaki z muszlą, jak i tzw. nagie. O ile pierwsze z nich rzadko niosą szkody dla naszych roślin, w przypadku tych drugich bywają one naprawdę spore. Żyjątka te najlepiej odnajdują się w wilgotnym środowisku, dlatego najwięcej z nich zauważyć można podczas aktywności nocą, w deszczową pogodę oraz na wilgotnych i żyznych glebach – szczególnie w gęstych i cienistych zaroślach, gdzie znajdują schronienie przed promieniami słońca. Wśród głównych szkód jakie wyrządzają ślimaki wymienić możemy dziury wygryzane w liściach i owocach, poobgryzane płatki kwiatów, ale i uszkodzenia korzeni roślin. Niektóre rośliny mogą być przez nie zjadane aż do nasady korzenia. O ile niektóre z powyższych szkód mogą wyrządzać również inne szkodniki, te wykonane przez ślimaki charakteryzuje pozostałość śluzu, który wydzielają ślimaki. 

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie – winniczek

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie – winniczek, autor: jhenning/pixabay.com

Ślimaki najchętniej żerują bezpośrednio po opadach deszczu, ale i w nocy, stąd ich obecność odkrywamy najczęściej dopiero po zaobserwowaniu pierwszych zniszczeń. Szczególnie uciążliwe są ślimaki nagie, które na wiosnę skutecznie niszczą młode sadzonki, niemniej później – latem i jesienią, również nie szczędzą roślin. Poza negatywnymi skutkami ich bytności w naszych ogrodach, mają one również dobrą stronę – usuwają bowiem odpady zjadając resztki martwych zwierząt i roślin, aktywnie tworząc ziemię kompostową. Ich „rozsądna” populacja w ogrodzie jest zatem do zaakceptowania. 

Ślimaki, które możemy spotkać w naszym ogrodzie

Jak już wspomniano, w naszych ogródkach możemy spotkać ślimaki nagie oraz ślimaki z muszlami. Ślimaki nagie to najczęściej gatunki takie jak pomrowiki polne, śliniki ogrodowe, pomrowy ogrodowe oraz żółte. Składają one jaja przez cały okres wegetacyjny, a w ogródku możemy spotkać je później w różnych stadiach rozwojowych. Zimują one w glebie, a co ciekawe z powodzeniem udaje się to zarówno osobnikom młodym jak i starszym. Pierwsze osobniki wychodzą na powierzchnię już wczesną wiosną, szczególnie gdy znajdą glebę o średniej wilgotności. Ich wybarwienie jest brunatne, szaroczarne lub brązowo-czarne, a ciała pokryte są śluzem. Najgroźniejszą odmianą ślimaków nagich jest pomrów ogrodowy, który występuje masowo, przynosząc ogromne szkody

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie – bursztynka podłużna

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie – bursztynka podłużna, autor Gaby Schulemann-Maier/flickr.com

Ślimaki z muszlami spotkać możemy wśród krzewów i wysokich roślin, a najchętniej pożywiają się one młodymi częściami roślin. Są one zdecydowanie mniej uciążliwe niż odmiany nagie. Najczęściej spotkać możemy ślimaki ogrodowe np.: bursztynka podłużna, wstężyk gajowy (ślimak gajowy) oraz winniczek. Ostatnie z nich należą do ślimaków jadalnych. 

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie

Zwalczanie ślimaków warto przeprowadzić wyłącznie w sytuacji, gdy jest to nieodzowne. Najlepiej jest zacząć od zastosowania metod naturalnych, wśród których znaleźć można również domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie. Co możemy zrobić, aby ślimaki opuściły nasz ogród?

  • Działanie prewencyjne poprzez usuwanie naturalnych kryjówek ślimaków

Aby zapobiec pojawieniu się ślimaków w ogrodzie możemy przede wszystkim zadbać o porządek. Regularne koszenie trawy, odchwaszczanie grządek – głównie z pokrzyw, ale i sprzątanie gałęzi czy roślin będących naturalnym schronieniem dla ślimaków pozwala zapobiec ich osiedlaniu się. Dobrym sposobem jest również regularne przekopywanie motyczką ziemi, co pozwoli wydobyć na powierzchnię jaja ślimaków – po wyjęciu ich na słońce szybko wyschną, a co za tym idzie nie pozwolą na wyklucie się młodych okazów. 

  • Podlewanie roślin wyłącznie o poranku

Ponieważ ślimaki żerują głównie w nocy i po deszczu, nie należy ułatwiać im zadania np. poprzez podlewanie ogrodu wieczorem. Najlepiej robić to wczesnym rakiem, co pozwoli zasilić rośliny w odpowiednią ilość wody, a przy okazji zapobiegnie pojawieniu się ślimaków. 

  • Naturalne bariery – mączka bazaltowa, skorupki jaj, wapno palone itp.

Ślimaki bardzo często na cel obierają sobie ulubione odmiany roślin np. sałatę. Aby zapobiec zniszczeniu uprawy, warto zabezpieczyć ją stosując naturalną barierę przeciw ślimakom np. rozsypując wokół roślin pokruszone skorupki jaj, trociny, drobne kamyczki czy popiół drzewny. Dzięki temu szkodniki będą miały utrudnione zadanie, gdyż podłoże takie rani ich ciała. Warto jednak pamiętać o uzupełnianiu bariery np. po opadach deszczu. 

Dobrą alternatywą w przypadku naturalnych barier jest mączka bazaltowa, która oblepia ślimaki, utrudniając im poruszanie się. Podobnie zadziała wapno palone, które wykorzystywane jest do wapnowania ziemi. Ciała ślimaków pod wpływem wapna ulega uszkodzeniom, przez co ślimaki niechętnie wracają do naszych upraw. Niestety warto pamiętać, że ostatnia z opcji nie zawsze jest najlepszym wyborem dla podłoża, które ma pozostać kwaśne lub obojętne, gdyż zabieg ten podnosi odczyn pH gleby. 

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie – wstężyk gajowy

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie – wstężyk gajowy, autor: Alex O’Neal/flickr.com

Warto wiedzieć! Sól kuchenna jest kolejnym sposobem nierzadko stosowanym w walce ze ślimakami, jednak należy mieć na uwadze, że jest ona również szkodliwa dla roślin w naszym ogrodzie. Nadmierne zasolenie podłoża powoduje obumieranie roślin, dlatego lepiej skorzystać z którejś z powyższych opcji. 

  • Rośliny odstraszające ślimaki

Podobnie jak inne szkodniki, również i ślimaki mają pewne awersje w świecie roślin. Aby zapobiec ich pladze, warto zatem posadzić w ogrodzie odmiany roślin, których ślimaki nie tolerują jak majeranek, czosnek, gorczyca, szałwia lekarska, trybula ogrodowa czy cebula zwyczajna. Wydzielane przez nie substancje skutecznie zniechęcają ślimaki do zbliżania się do naszych ogródków.

Rośliną, która swoimi trującymi walorami odstrasza ślimaki jest nerecznica samcza. Jest ona jednak niebezpieczna również dla ludzi, dlatego jej zastosowanie warto przemyśleć – szczególnie gdy w ogrodzie bawią się małe dzieci. Pomocne mogą być przy tym już same jej liście rozłożone pomiędzy grządkami. 

  • Odstraszanie ślimaków kawą i cynamonem

Ślimaki poza zapachem roślin, wręcz nie znoszą aromatu kawy i cynamonu, dlatego warto rośliny narażone na nie spryskać naparem z kawy (wystudzoną kawę należy połączyć z wodą w stosunku 1:4). Do oprysku można dodać również cynamon, który dopełni efekt odstraszający. Podobnie zadziałać mogą fusy z parzenia kawy – wysypane w pobliżu uprawy będą świetną barierą zapachową dla ślimaków. 

  • Pułapki na ślimaki

Ciekawym sposobem na usunięcie ślimaków jest również ich łapanie w specjalne pułapki. Można tego dokonać poprzez stworzenie pułapki ze starych desek, w których stworzymy warunki sprzyjające ślimakom. Pod spód można umieścić przynętę, do której ślimaki chętnie przypełzną w poszukiwaniu schronienia, świetnie sprawdzą się liście sałaty itp. Tym prostym sposobem możemy każdego dnia zebrać sporą liczbę niechcianych gości. 

Inną ciekawa pułapką będzie zakopany w ziemię w miarę wysoki pojemnik uzupełniony do 1/3 piwem, za którym ślimaki przepadają. Zwabione zapachem wpadną do zasadzki. Podobnie jak powyższą pułapkę, również i tą należy codziennie opróżniać. Jeżeli plaga ślimaków jest duża, można zastosować kilka tego typu pułapek w różnych miejscach w ogródku.

  • Zbieranie ślimaków 

Ostatnim z domowych sposobów na ślimaki jest ich ręczne zbieranie. Po deszczach lub w wilgotne dni można spacerując po ogrodzie polować na ślimaki zbiegając je do wiaderka. Po udanych łowach można je wyrzucić gdzieś z dala od naszej działki. Niestety metoda ta jest pracochłonna i niezbyt wydajna, ale niektórym daje wiele satysfakcji. 

  • Tworzenie warunków dla naturalnych wrogów ślimaków

Chcąc w sposób ekologiczny i bezpieczny zapobiec innowacji ślimaków, warto stworzyć w ogrodzie warunki sprzyjające obecności naturalnych wrogów ślimaków, wśród których znajdują się między innymi myszy, jeże, jaszczurki, ptaki i ropuchy.  

Ekologiczne sposoby na ślimaki dostępne w sklepach ogrodniczych

Jeżeli ślimaki atakują nasz ogród zbyt aktywnie, domowe sposoby mogą być mało skuteczne. W tej sytuacji możemy zasięgnąć bardziej drastycznych metod ze sklepu ogrodniczego jak np. zastosowanie trutki lub granulatu na ślimaki opartych na ekologicznych i naturalnych składnikach np. fosforanie żelaza, który szkodzi wyłącznie ślimakom. Pomocna może być także pułapka skonstruowana w podobny sposób jak ta na bazie piwa, niemniej wyposażona w specjalny środek wabiący tzw. antrakant, który pozwala zwiększyć skuteczność wabienia nawet dziesięciokrotnie. 

Fot. głowna: pomrów wielki, autor: Jürgen Mangelsdorf/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz