Strona Główna Ogród Jak sadzić borówkę amerykańską. Pielęgnacja borówki

Jak sadzić borówkę amerykańską. Pielęgnacja borówki

autor Ogarnij Ogród

Borówka amerykańska czyli borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) już na dobre zagościła w naszych ogrodach. Jest smaczna i zdrowa, a to skutecznie motywuje ogrodników i sadowników do sadzenia tego krzewu. Niestety błędy popełnione już na etapie zakładania uprawy zwykle prowadzą do poważnych konsekwencji w kolejnych latach. Dlatego ważnym jest by wiedzieć jakie warunki należy spełnić by cieszyć się obfitymi plonami tych niezwykłych owoców. 

Jaką ziemię zastosować pod borówkę amerykańską?

Zacznijmy od ziemi, która odgrywa tu bardzo ważną, żeby nie powiedzieć kluczową rolę. Borówka lubi glebę kwaśną (o niskim wskaźniku pH), który powinien on utrzymywać się na poziomie 3,5 – 4,5, a do tego żyzną, próchniczą, przepuszczalną i wilgotną zarazem. Ma to bardzo duże znaczenie w uprawie borówki, gdyż przykładowo zbyt zasadowa gleba spowoduje, że będzie ona źle rosła, zdecydowanie gorzej zimowała, a nawet często chorowała. 

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska – kwiaty, autor: Maja Dumat/flickr.com

Na szczęście w sklepach ogrodniczych dziś można łatwo kupić odpowiednią ziemię do borówek. Jeśli więc ktoś ma w swoim ogrodzie inną glebę, bez problemu stworzy swojej borówce odpowiednie warunki. Podłoże możemy również zakwasić samodzielnie, stosując preparaty przeznaczone do zakwaszania podłoża. A sadząc krzewy borówki warto wykopać dołek ciut większy i wrzucić na dno szyszki, igliwie, korę czy gałązki sosny. 

Sadzenie borówki amerykańskiej w kilku krokach

Kluczowy w uprawie borówki amerykańskiej jest wybór dla krzewów odpowiedniego miejsca. Ważnym jest by było dobrze nasłonecznione a promienie ogrzewały rośliny nie krócej niż przez 6 godzin dziennie. Nie powinny rosnąć również w towarzystwie dużych drzew, które nie tylko będą im zabierały słońce, ale również wilgoć z podłoża. Same krzewy na mróz są dość odporne, jednak kwiaty są wiosną narażone na przemarzanie, dobrze zatem jeśli krzewy posadzone są miejscu osłoniętym od wiatru.

Gdy już odpowiednie miejsce mamy,  musimy wykonać dość głęboki dołek, na około 30 – 40 cm. Powinien on mieć szerokość około 50 – 80 cm. Jeśli mamy zamiar posadzić kilka krzewów, powinniśmy zachować odstęp około 1 – 1,5 x 1 – 1,5 m. Należy pamiętać, że borówki korzenią się dość płytko, ale za to szeroko. Trzeba więc posadzić je tak, aby miały pełną swobodę. 

Szyszki i kora sosny jako ściółka

Nazbieraj szyszek i kory sosnowej, autor: Isolino Ferreira/flickr/com

Dno dołka wykładamy mocną folią, a następnie robimy w niej otwory. To nimi właśnie będzie odprowadzany nadmiar wody. Dopiero teraz część dołka wypełniamy kwaśnym torfem wraz z odrobiną mielonej kory sosnowej oraz piasku. Można też zastosować po prostu gotową ziemię do borówek, dostępną w sklepach. Na tak przygotowanym podłożu układamy korzenie borówki i podlewamy, a następnie obsypujemy resztą podłoża. Ziemię delikatnie ugniatamy, a później raz jeszcze podlewamy wodą. 

kalendarz oprysków

W końcowym etapie sadzenia borówki glebę obsypujemy korą sosnową albo kwaśnym kompostem. Ma to na celu ochronę przed wysychaniem, a także utrzymanie niskiego odczynu podłoża. Taka ściółka będzie pełniła jednocześnie rolę naturalnego nawozu. 

Jak pielęgnować borówkę amerykańską?

Dobrze dobrana ziemia i odpowiednio przeprowadzone sadzenie to połowa sukcesu. Trzeba jeszcze o tę borówkę zadbać. Pielęgnacja jest na szczęście całkiem łatwa i wygodna. By utrzymać właściwy dla niej odczyn gleby, wystarczy stosować specjalne nawozy do borówek. Należy wybierać te, które zawierają również odpowiednio zbilansowane zestawy składników odżywczych. 

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska – sadzonki, autor: xicocool/pixbay.com

Do 2-3 lat od posadzenia borówki, zaleca się jej regularne podlewanie w chwilach, gdy pogoda nie rozpieszcza deszczem.  Dobrze jest wówczas podlewać obficie rośliny co kilka dni. Porcja wody na jeden krzew wynosi 10-15 litrów. Borówkę trzeba podlewać głównie wiosną, gdy zaczyna wegetację, a także w okresie lata, czyli w momencie zawiązywania kwiatów i owoców. 

Przycinanie krzewów borówki amerykańskiej

Niezwykle istotną kwestią w uprawie borówki wysokiej jest jej prawidłowe przycinanie. Najważniejsze wśród cięć jest to odmładzające. Borówka bowiem owocuje na pędach dwu lub trzyletnich, dlatego starsze należy usuwać, nie są już do niczego potrzebne.  Przed każdym sezonem należy również usuwać wszystkie pędy słabe, chore lub zaschnięte by nie stawały się źródłem ataku patogenów i niepotrzebnie nie zacieniały owoców.  Jeśli mamy młode krzewy, tnie się tylko końcówki ich pędów. Pozwoli to mocniej rozkrzewić się roślinom. Cięcia odmładzające przeprowadza się dopiero u roślin 4-5 letnich i wykonuje się je z końcem lutego lub na początku marca, w każdym razie zanim jeszcze ruszy wegetacja borówki.

Borówka amerykańska

Wycinają pędy starsze niż 4letnie, autor: Tara Herberger/flickr.com

Prawidłowo posadzona borówka i odpowiednio zadbana odwdzięczy się bujnym plonem. Dobrej jakości sadzonka będzie obfitowała w owoce smaczne i soczyste. Borówkę amerykańską najlepiej sadzić jesienią. To czas, kiedy krzew ma szansę dobrze się zaaklimatyzować w nowym podłożu i zdąży się jeszcze przygotować do zimy. Jeśli jednak sadzonki kupujemy w donicach, można je z powodzeniem sadzić od wiosny do jesieni, pamiętając jednak o systematycznym podlewaniu uprawy.

Borówki najbezpieczniej jest kupować w szkółkach i sklepach ogrodniczych. Najlepszym wyborem są rośliny 2-3 letnie.

Zdjęcie główne: ImAPuzzle/pixbay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz