Strona Główna Ogród Dlaczego kapusta nie zawiązuje główek?

Dlaczego kapusta nie zawiązuje główek?

autor Ogarnij Ogród

Warzywa kapustne do których należy kapusta to rośliny, które mają duże wymagania uprawowe, zarówno te dotyczące zasobności podłoża, poziomu jego wilgotności, jak i temperatury.

Dlaczego kapusta nie zawiązuje główek?

Kapusta wykazuje się dużą wrażliwością na niedobory składników pokarmowych, w tym szczególnie na brak mikroelementów. Stąd wynika pierwszy powód, dla którego liście pozostają luźne i kapusta nie zawiązuje główek. Jest nim niedobór azotu. Dlatego uprawa kapusty wymaga nawożenia na każdym etapie wzrostu.

Dlaczego kapusta nie zawiązuje główek

Dlaczego kapusta nie zawiązuje główek, autor: Jason Pratt/pixabay.com

Ale nie tylko. Brak molibdenu w podłożu skutkuje biczykowatością liści (w warunkach skrajnego niedoboru, blaszka liściowa jest silnie zredukowana i pozostaje tylko skrócony nerw główny), co również skutkuje zaburzeniami i kapusta nie zawiązuje główek. Dlatego dobrze jest przed rozpoczęciem sadzenia kapusty późnej zastosować wieloskładnikowy nawóz z mikroelementami.

Powodem, dla którego późna kapusta nie zawiązała główek może być również niesprzyjająca, zbyt wysoka temperatura. Jeśli w okresie, gdy główki powinny się zacząć zawiązywać panują upały (powyżej 30°C), to jest duże prawdopodobieństwo, że główek nie będzie. Optymalna bowiem temperatura, której potrzebują liście by tworzyć główkę powinna oscylować w granicach 15-20°C.

Jeszcze jedną przyczyną niezawiązywania się główek może być atak szkodników, które żerują już na młodej rozsadzie kapusty. Są to np. chowacze (brukwiaczek czterozębny). Żerując na młodych łodygach kapusty wśród innych uszkodzeń powodują również często uszkodzenie stożka wzrostu, skutkiem czego liści tworzy się mało a te, które wyrastają nie są w stanie zawiązać główki.

Dlaczego kapusta nie zawiązuje główek

Dlaczego kapusta nie zawiązuje główek, autor: Clint McKoy, Unsplash

Właściwości warzyw kapustnych są niezwykle bogate, dlatego warto uprawiać je w ogrodzie i warto zapewniać im odpowiednie warunki rozwoju, by nasz wysiłek nie szedł na marne i nie okazywało się, że kapusta nie zawiązuje główek.

Fot. główna: freestocks.org, Pexels

Przeczytaj także

Dodaj komentarz