Strona Główna PielęgnacjaOchrona Roślin Miedzian 50 WP jak i kiedy stosować. Terminy oprysków

Miedzian 50 WP jak i kiedy stosować. Terminy oprysków

autor Ogarnij Ogród

Miedzian 50 WP to fungicyd miedzianowy (zawiera tlenochlorek miedzi), czyli środek grzybobójczy do zwalczania chorób grzybowych i bakteryjnych różnych roślin. Miedzian na opryski jest skuteczny w opryskach drzew i krzewów owocowych, warzyw oraz roślin ozdobnych. Środek ten dopuszczony jest do stosowania w uprawach amatorskich, ale również ekologicznych. Jest to jeden z najpopularniejszych środków grzybobójczych stosowanych do ochrony roślin w naszym kraju.

Miedzian – co to jest?

Miedzian to preparat o bardzo szerokim spektrum działania w zwalczaniu chorób grzybowych oraz bakteryjnych. Charakteryzuje się dużą trwałością warstwy ochronnej, którą po zastosowaniu tworzy na roślinach, a jest to nawet 5 do 7 dni. Polecany jako środek zapobiegawczy, gdyż bardzo skutecznie niszczy zarodniki grzybów nie pozwalając im na rozwój i opanowanie roślin. Ale jest to również doskonały preparat interwencyjny, do stosowania zaraz po pojawieniu się pierwszych symptomów chorobowych.

kalendarz oprysków

Miedzian – zastosowanie

Miedzian jest środkiem zarówno grzybo- jak i bakteriobójczym o bardzo szerokim spektrum działania.

Rośliny sadownicze:

  • parch gruszy,
  • parch jabłoni,
  • biała plamistość liści,
  • zgorzel bakteryjna,
  • zaraza ogniowa,
  • rak bakteryjny drzew pestkowych,
  • mączniak rzekomy,
  • kędzierzawość liści brzoskwini,
  • antraknoza liści brzoskwini,
  • rdza wejmutkowo-porzeczkowa

Warzywa:

  • szara pleśń,
  • bakteryjna cętkowatość pomidora,
  • bakterioza obwódkowa,
  • zaraza ziemniaczana,
  • mączniak rzekomy,
  • bakteryjna kanciasta plamistość

Miedzian 50WP i Miedzian Extra 350 SC

Miedzian na opryski można kupić w dwóch wersjach: w proszku – Miedzian 50 WP oraz w postaci zawiesiny – Miedzian Extra 350 SC.

Miedzian 50 WP – z proszku robi się zawiesinę wodną, którą stosuje się do oprysku punktowego przy pomocy opryskiwaczy ręcznych oraz ciśnieniowych o pojemności do 10 l. Nie zaleca się stosowania opryskiwaczy elektrycznych i spalinowych. Preparat ten można stosować w amatorskiej uprawie roślin a także w uprawach ekologicznych roślin sadowniczych, warzyw oraz w przydomowych ogrodach.

Miedzian Extra 350 SC – to zawiesina, którą przed użyciem należy rozcieńczyć wodą. Dzięki płynnej formulacji S.C. cechuje ją wysokie rozdrobnienie cząstek co powoduje, że preparat ten ma bardzo wysoką skuteczność biologiczną. Zawiera również adiuwanty, dzięki czemu zyskuje dużo lepszą przyczepność na powierzchni roślin a to powoduje, że już dużo niższe dawki skutkują dużo większą skutecznością. Można go aplikować przy pomocy opryskiwaczy ręcznych, ale również samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy sadowniczych.

Miedzian na opryski – kiedy stosować?

Miedzian na opryski przeznaczony jest do stosowania zapobiegawczego, ale również do bezpośredniej walki z już zainfekowanymi krzewami, drzewami, bylinami czy warzywami. Jego skuteczność jest największa, gdy zostanie zastosowany zaraz po pojawieniu się chorobotwórczych objawów. Dlatego tak istotnym jest codzienne monitorowanie upraw. Gdy choroba występowała już w poprzednich latach, dobrze jest wykonać oprysk profilaktyczny.

Opryski wykonuje się od miesiąca marca do października. Na etykiecie dołączonej do opakowania umieszczone są wszystkie niezbędne informacje co te terminów i dawkowania preparatu. Najlepiej jest wykonywać opryski w dni pochmurne i bezwietrzne, gdy temperatura powietrza nie jest niższa niż 6oC.

Miedzian na opryski

Miedzian na opryski, źródło: depositphotos.com

Najpopularniejsze rośliny uprawne – zastosowanie Miedzianu

Miedzian na pomidory

Choroby pomidorów: bakteryjna cętkowatość i zaraza ziemniaka.
Preparat stosuje się zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów chorobowych, od początku rozwoju kwiatostanu, ale nie później niż do etapu, w którym 50 % owoców uzyska typową barwę. Oprysk 2-3 razy w sezonie, co 7-10 dni.

Miedzian na ogórki

Choroby ogórków: bakteryjna kanciasta plamistość i mączniak rzekomy dyniowatych.
Preparat stosuje się zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów chorobowych. Oprysk można wykonać od chwili, gdy na pędzie głównym otwarty jest drugi kwiat, ale tylko do momentu, gdy 8 owoc na pędzie głównym będzie miał typowy kształt i wielkość. Oprysk 2-3 razy w sezonie, co 7-10 dni.

Miedzian na borówkę amerykańską

Choroby borówki amerykańskiej: mączniak prawdziwy, szara pleśń, zgorzel pędów, antraknoza, zamieranie pędów, biała plamistość.

Preparat stosuje się zapobiegawczo albo po wystąpieniu pierwszych objawów którejś z chorób. Oprysk 2-3 razy w sezonie, co 7-10 dni.

Miedzian na jabłonie i grusze

Choroby jabłoni i gruszy: zaraza ogniowa, parch.

Preparat stosuje się zapobiegawczo albo po wystąpieniu pierwszych objawów którejś z chorób. Oprysk 2-3 razy w sezonie, co 7-10 dni.

Miedzian na hortensje

Choroby hortensji: mączniak prawdziwy, szara pleśń, plamistość liści.

Oprysk miedzianem stosuje się natychmiast po pojawieniu się pierwszych objawów choroby. Oprysk 2-3 razy w sezonie, co 7-10 dni.

Miedzian na róże

Choroby róży: czarna plamistość liści róż, mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, rdza róży, szara pleśń.

W przypadku pojawienie się pierwszych symptomów choroby zainfekowane części roślin przede wszystkim trzeba wyciąć i zutylizować a całą różę dokładnie opryskać Oprysk 2-3 razy w sezonie, co 7-14 dni.

Preparaty miedzianowe należy stosować naprzemiennie ze środkami grzybobójczymi o odmiennym mechanizmie działania.

Przygotowaliśmy również tabelkę, która dokładnie pokazuje na jaką roślinę oraz w jakim terminie należy stosować Miedzian 50 WP.

Miedzian terminy oprysków jak stosować

Miedzian 50 WP – zastosowanie i terminy oprysków

Tabelka jest również do pobrania w formie PDF: Miedzian 50 WP – zastosowanie, terminy oprysków

Miedzian – okres karencji

Szczegółowe informacje na temat karencji Miedzianu dostępne są w ulotce informacyjnej załączonej do każdego opakowania preparatu. Dla roślin warzywnych i sadowniczych karencja wynosi 7 dni.

Miedzian – szkodliwość

Również te informacje w szczegółach znajdują się w ulotce informacyjnej. Producent szczególną uwagę zwraca na chronienie dzieci przed kontaktem z preparatem. Mowa jest również o ryzyku uszkodzenia oczu, gdyby preparat się do nich dostał oraz innych zagrożeniach dla człowieka. Dlatego preparat powinien znajdować się w miejscach dla dzieci niedostępnych a jego użytkowanie powinno zostać poprzedzone założeniem odzieży ochronnej, rękawic oraz okularów. I nie dotyczy to tylko samych oprysków, ale już etapu przygotowywania cieczy roboczej.

Miedzian jest bardzo szkodliwy dla pszczół oraz organizmów wodnych, stąd w ulotce szczegółowe informacje na temat ich ochrony. Opryski powinno się wykonywać nie tylko w dni pochmurne, ale również pod wieczór, gdy owady nie są już aktywne.

Miedzian 50 WP – etykiety

Poniższe linki to bezpośrednie odwołania do aktualnych etykiet preparatów Miedzian 50 WP i Miedzian Extra 350 S.C, z którymi warto się zapoznać jeszcze przed ich zakupem. Etykiety z przeznaczeniem zarówno do zastosowań amatorskich na działkach i w ogrodach:

  1. Etykieta Miedzian 50 WP (zastosowania amatorskie)
  2. Etykieta Miedzian Extra 350 SC (zastosowania amatorskie)

Fot. główna: JerzyGorecki, Pixabay

Przeczytaj także

Dodaj komentarz