Strona Główna Ogród Jak zadbać o osłony po sezonie

Jak zadbać o osłony po sezonie

autor Ogarnij Ogród

Po zakończeniu sezonu i zebraniu planów dobrze jest zająć się wszystkimi osłonami, uporządkować je i oczyścić. Kluczowe jest tutaj odkażanie szklarni oraz tuneli foliowych. Gdy przyjdzie kolejny sezon będziemy zwarci i gotowi.

Mycie tunelu foliowego i mycie szklarni po sezonie

Jeśli nasz tunel foliowy jest niewielkich rozmiarów, by ułatwić sobie prace wewnątrz najlepiej jest zacząć od zdjęcia folii. Jeśli mamy taką możliwość można ją powiesić i dokładnie opłukać silnym strumieniem wody. Gdy folia wyschnie nie składamy jej w kostkę, ale rolujemy w taki sposób, by nigdzie nie tworzyć załamań. W ten sposób w stanie nienaruszonym przetrwa do kolejnego sezonu, schowana najlepiej w ciemnym i suchym miejscu pod dachem.

Odkażanie szklarni

Odkażanie szklarni, źródło: depositphotos.com

Jeśli nasz tunel jest duży, folię po dokładnym umyciu możemy pozostawić na miejscu. Gdy zima nie jest zbyt mroźna, można w nim uprawiać warzywa. Często udaje się nawet sałata.

Gdy jesteśmy posiadaczami szklarni, koniecznym jest dokładne umycie szyb wodą z detergentem. I tutaj można uprawiać warzywa zimą: sałatę, jarmuż, rukolę czy szczypiorek. Oczywiście w okresach, gdy nie ma trzaskających mrozów.

Bardzo ważnym jest by zebrać wszystkie roślinne resztki, łącznie z korzeniami. Pozostawione na miejsce staną się zimowym domem dla patogenów chorobotwórczych i szkodników. Resztki roślinne spod folii i ze szklarni najlepiej jest zutylizować lub zakopać z dala od ogrodu. Nie powinno się nimi zasilać kompostownika.

Odkażanie szklarni i odkażanie tunelu foliowego po sezonie

Jeśli nasze warzywa uprawiane pod osłonami chorowały na choroby grzybowe (mączniaki, szara pleśń), wirusowe (np. wirus zielonej mozaiki ogórka czy wirus czarnej pierścieniowej plamistości pomidora) czy też bakteryjne (bakteriozy) albo stały się atakiem szkodników (np. mszyc, przędziorków czy mączlików), bezwzględnie po usunięciu resztek roślinnych należy całość budowli dokładnie odkazić, nie pominąwszy narzędzi.

Odkażanie szklarni

Odkażanie szklarni, źródło: depositphotos.com

W sklepach ogrodniczych dostępny jest m.in. preparat o nazwie Magnicur Energy, którym można zarówno tunele foliowe jak i szklarnie dokładnie opryskać i tym samym zdezynfekować. Można to również zrobić przy pomocy palącej się siarki, której dym w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach doskonale całość odkazi. Odkażanie szklarni i tunelu foliowego można przeprowadzić profilaktycznie, nawet jeśli rośliny nie chorowały.

Fot. główna: Erwan Hesry, Unsplash

Przeczytaj także

Dodaj komentarz